Stroomprijs nu
—
laden…
Goedkoopst —
Duurst —
🔥 Gas vandaag — /m³
☀️ Zon vandaag — kWh/kWp
Alle uurprijzen →

Cv-ketel kopen 2026: Intergas, Remeha of Vaillant per CW-klasse

Door Wilco Terlouw, uitgever · gepubliceerd 20-09-2026 · bijgewerkt 04-11-2026 · 20 min leestijd
Transparantie: dit artikel bevat affiliate-links. Als je via zo'n link iets koopt of afsluit, kunnen wij een commissie ontvangen zonder extra kosten voor jou. Een commissie koopt geen positie of positief oordeel. Bekijk het actuele partneroverzicht en onze rangschikkingsregels · Hoe onze vergelijkingen tot stand komen.
Inhoudsopgave

Disclosure: dit artikel bevat affiliate links naar de webshop Coen+. Bestel je daar via zo’n link, dan kunnen wij een commissie ontvangen — dat kost jou niets extra en het verandert niets aan wat hier staat. Met Intergas, Remeha, Vaillant of hun installateurs hebben wij geen affiliate- of commissierelatie (stand september 2026). Wij plaatsen en monteren zelf geen installaties; dit artikel is gebaseerd op fabrieksdocumentatie en publieke bronnen, met bron en controledatum erbij.

Kort antwoord: een nieuwe cv-ketel kopen mag in 2026 gewoon. Milieu Centraal adviseert wel: is je ketel stuk, neem dan meteen een hybride warmtepomp en pak daarnaast de isolatie aan; is je huis slecht geïsoleerd en gaat de ketel nog even mee, begin dan met isoleren. Op een gasketel bestaat geen ISDE-subsidie, op een warmtepomp wel. Kies je toch voor gas, dan bepaal je in deze volgorde: eerst de CW-klasse (warm water), dan het cv-vermogen, dan modulatie en garantie, en pas daarna het merk. De toestelprijzen in de tabellen hieronder komen rechtstreeks uit de webshopfeed en dragen hun eigen peildatum; montage komt daar altijd bovenop.

Reken je eigen situatie door. Met de warmtepomp-kostencalculator zie je met je eigen gasverbruik, SCOP en offertebedrag wat een hybride of all-electric warmtepomp per jaar kost of oplevert; de toestelprijzen per merk en CW-klasse staan bij de drie merken naast elkaar.

Een cv-ketel kopen is geen prijsvergelijking. Het is een reeks van vier keuzes waarvan er drie technisch zijn; de vierde is het merk. Dit artikel begint bij de techniek.

Eerst de vraag die eraan voorafgaat: gas of warmtepomp?

Het vorige kabinet had besloten tot een normering van verwarmingsinstallaties per 2026. Die normering is er niet gekomen. Op de rijksoverheidspagina bij twee onderzoeksrapporten staat het zo: “Het huidige kabinet ziet af van de voorgenomen normering van verwarmingsinstallaties per 2026.” (Bron: Rijksoverheid, Rapporten onderzoeken voor vervallen normering verwarmingsinstallaties in 2026, publicatiedatum 31 oktober 2024, gecontroleerd 20 september 2026.)

Je mag in 2026 dus gewoon een nieuwe cv-ketel kopen. Het kabinet wil wel dat huiseigenaren vanaf 2029 bij vervanging van de cv-ketel overstappen op een slimme en hybride warmtepomp, voor woningen die niet op een warmtenet zijn of worden aangesloten (Rijksoverheid, nieuwsbericht 7 oktober 2026). Dat is een voorgenomen normering; zolang die niet in regelgeving staat, geldt er geen verplichting.

Dat de verplichting weg is, maakt de afweging niet minder relevant. Een ketel gaat volgens de Consumentenbond bij de meeste fabrikanten ongeveer 15 jaar mee (consumentenbond.nl over de levensduur, gecontroleerd 30 oktober 2026). Je legt met deze aankoop je warmtevoorziening voor ongeveer anderhalf decennium vast.

Wat Milieu Centraal adviseert (hybride warmtepomp, gecontroleerd 30 oktober 2026):

  • Ketel stuk en nu een nieuwe nodig? Neem dan meteen een hybride warmtepomp, en pak daarnaast de isolatie aan. In een slecht geïsoleerd huis moet de cv-ketel vaker bijspringen en werkt de warmtepomp minder zuinig.
  • Slecht geïsoleerd en gaat je ketel nog even mee? Begin dan eerst met isoleren.
  • Isolatie: de hybride warmtepomp is geschikt voor woningen met matige isolatie; is je woning al redelijk tot goed geïsoleerd, dan kun je meteen een volledig elektrische warmtepomp nemen.
  • Warmtenet: start de gemeente binnen 5 jaar met de aanleg van een warmtenet in je wijk, dan is een hybride warmtepomp niet zo’n logische stap, want hij heeft dan maar een paar jaar nut.
  • Geen plek buiten? De meeste hybride warmtepompen hebben een buitenunit, maar er bestaat ook een type zonder buitenunit: de monoblock warmtepomp, een iets groter alles-in-één apparaat.

Een nieuwe gasketel zonder warmtepomp ligt volgens dit advies vooral voor de hand als de gemeente binnen 5 jaar een warmtenet aanlegt, of als een warmtepomp in jouw woning niet past. Komt er wel een nieuwe cv-ketel, dan raadt Milieu Centraal aan een zuinige hr-ketel te kiezen en die meteen te combineren met een hybride warmtepomp (milieucentraal.nl, cv-ketel vervangen, gecontroleerd 30 oktober 2026).

Milieu Centraal geeft aan dat je met een hybride warmtepomp zo’n 60 à 70% minder aardgas verbruikt voor het verwarmen van je huis (milieucentraal.nl over de hybride warmtepomp, gecontroleerd 30 oktober 2026). Daar staat een hogere investering tegenover, plus stroomverbruik. Wij hebben die afweging uitgewerkt in hybride warmtepomp versus volledige warmtepomp en in warmtepomp versus hybride warmtepomp: wat is slimmer in 2026. Wil je eerst weten wat de verschillende types kosten, begin dan bij warmtepomp kosten per type; zoek je concrete toestellen, dan staan er zeven naast elkaar in beste hybride warmtepomp 2026. En de directe vergelijking met de ketel maken wij in HR-ketel vervangen in 2026: nieuwe ketel, hybride of all-electric.

Eén ding is hard: op een cv-ketel bestaat geen ISDE-subsidie, op een warmtepomp wel. Zoek het exacte typenummer op in de meldcodelijst van RVO en maak een schatting met de ISDE-rekentool; aanvragen doe je ná installatie, binnen 24 maanden. Hoe die route loopt staat in ISDE-subsidie 2026 voor warmtepompen.

Kies je voor gas, dan gaat de rest van dit artikel over de vraag welke ketel dan.

Keuze 1: de CW-klasse

De CW-klasse is een Gaskeur-label van Kiwa; Kiwa omschrijft CW als de comfortwaarde van een toestel dat water verwarmt. Volgens de Consumentenbond geeft het aan hoeveel warm water een combiketel levert: een hoger getal staat voor meer en sneller warm water. Het zegt niets over de grootte van je woning.

De Consumentenbond omschrijft de klassen als volgt: CW3 levert minimaal 6 liter heet water van 60°C per minuut (een douche van minimaal 10 liter per minuut van 40°C), CW4 minimaal 7,5 liter per minuut (12,5 liter van 40°C), en bij CW5 hoort het kunnen vullen van een bad van 150 liter water van 40°C in tien minuten; met CW6 kun je daarnaast ook nog 2 warmwaterkranen tegelijk vol open zetten. CW6-toestellen hebben een ingebouwd voorraadvat dat ze warm houden en zijn daardoor groter en duurder, en gebruiken meer energie. Kiwa keurt de ketel als die op de markt komt, met daarna elk jaar een steekproef. (Bron: consumentenbond.nl over capaciteit, vermogen en CW-waarde, gecontroleerd 31 oktober 2026; kiwa.com over Gaskeur, gecontroleerd 31 oktober 2026.)

Vertaald naar een keuze:

SituatieRichting (volgens de omschrijving van de Consumentenbond)
Eén douche tot ongeveer 10 liter per minuut van 40°C (een standaard douchekop laat volgens de Consumentenbond ongeveer 9 liter per minuut door)CW3 is vaak voldoende
Douche tot ongeveer 12,5 liter per minuut van 40°CCW4
Een bad van 150 liter in 10 minuten vullen, of twee waterbesparende douches tegelijkCW5
Daarnaast ook nog 2 warmwaterkranen tegelijk vol openCW6 (met ingebouwd voorraadvat)

Onderschat de eenvoudigste test niet: houd een emmer van 10 liter onder je douche en klok hoe lang het vullen duurt. Vult hij in 45 seconden, dan trekt je douche ongeveer 13 liter per minuut, meer dan de minimaal 10 liter per minuut van 40°C die bij CW3 hoort.

Let op één bijeffect. Milieu Centraal wijst erop dat een combiketel die veel warm (douche)water kan leveren meestal een lager rendement voor het opwarmen van water heeft en dus meer gas verbruikt voor dezelfde hoeveelheid warm water (milieucentraal.nl, gecontroleerd 30 oktober 2026). Een CW-klasse hoger dan je nodig hebt kost dus twee keer: bij aanschaf en bij gebruik. Ligt je keuken ver van de ketel, dan is een hogere CW-klasse niet de enige route: weeg ook een keukenboiler of close-in boiler bij het aanrecht mee.

Keuze 2: het cv-vermogen

Het cv-vermogen en de CW-klasse zijn twee verschillende dingen. Welk vermogen een toestel voor verwarming levert en welk voor warm water, staat in de datasheet van het exacte typenummer.

Voor het verwarmen zelf is er in de meeste Nederlandse woningen ruim voldoende vermogen: de Consumentenbond noemt dat 10 kW voor het opwarmen van de meeste woningen al volstaat, terwijl alle ketels in zijn test een vermogen van 20 kW of hoger hebben (consumentenbond.nl, gecontroleerd 31 oktober 2026). Volgens de Consumentenbond is vooral het minimumvermogen belangrijk: een te hoog minimumvermogen maakt de ketel minder zuinig en vermindert het comfort.

Heb je een grote, vrijstaande en slecht geïsoleerde woning, dan adviseert de Consumentenbond om de installateur een warmteverliesberekening te laten maken.

Keuze 3: modulatie, rendement en regeling

Modulatiebereik. Dit is het verschil tussen het kleinste en het grootste vermogen dat een ketel kan leveren. Remeha geeft voor de Avanta Ace een regelbereik van 1:5 op, voor de Tzerra Ace-Matic 1:8 en voor de Calenta Ace-Matic 1:10 (kennisbank.remeha.nl, “Verschil Avanta Ace, Tzerra Ace-Matic & Calenta Ace-Matic”, gecontroleerd 31 oktober 2026). Volgens Remeha kan een ketel met een groter modulatiebereik verder terugmoduleren, waardoor hij minder gas verbruikt en minder pendelt. Vaillant geeft voor de ecoTEC plus “1:9 modulatie” op en voor de ecoTEC exclusive “1:12 modulatie”, met een traploze regeling “van 10% tot 100%” (vaillant.nl, productpagina ecoTEC plus en productpagina ecoTEC exclusive, gecontroleerd 31 oktober 2026). Milieu Centraal adviseert bij een hr-ketel in elk geval een modulerende thermostaat: die kan de ketel op een laag pitje laten draaien als er maar weinig warmte nodig is, en dat is veel zuiniger dan een gewone aan-uitthermostaat (milieucentraal.nl, gecontroleerd 30 oktober 2026).

Rendement. De oude aanduiding HR107 stond volgens de Consumentenbond voor minimaal 107% rendement op laag vermogen; dat kwam boven de 100% uit doordat de energie in de waterdamp vroeger niet werd meegerekend. Sinds september 2015 staat er op ketels die vroeger “Gaskeur HR107” hadden gewoon “HR”. De Consumentenbond meet het rendement bij hoog en laag vermogen; het hr-principe werkt alleen op laag vermogen, dus het minimumvermogen van de ketel moet laag genoeg zijn. (Bron: consumentenbond.nl over energiezuinigheid van cv-ketels, gecontroleerd 31 oktober 2026.) Elk toestel in dit artikel is een HR-ketel; let daarom vooral op het tapwaterrendement, de modulatie en de regeling.

OpenTherm. Wil je een modulerende of weersafhankelijke thermostaat gebruiken, dan moet de ketel dat protocol ondersteunen. Vaillant noemt een OpenTherm-aansluiting expliciet bij de ecoTEC plus (vaillant.nl, gecontroleerd 31 oktober 2026). Controleer dit per typenummer als je een bestaande slimme thermostaat wilt hergebruiken.

Combi of solo. Een combiketel maakt zelf warm water; een soloketel verwarmt alleen en heeft een externe boiler nodig. Heb je al een voorraadvat, een zonneboiler of een warmtepompboiler, dan is solo logisch. Milieu Centraal raadt aan om bij twee aparte toestellen (bijvoorbeeld een boiler en een soloketel) te overwegen beide in één keer te vervangen door een combiketel: dat bespaart op de energierekening en is goedkoper in aanschaf en onderhoud. In de Coen+-feed van 31 oktober 2026 staan solomodellen van alle drie de merken, waaronder Vaillant ecoTEC plus-solotoestellen van 45 en 65 kW.

Geluid. Waar de ketel hangt, bepaalt mede of je hem hoort. Hangt de ketel in een kast naast een slaapkamer, vraag dan om het geluidsvermogen uit de datasheet van het exacte typenummer en let op trillingsoverdracht via de leidingen. Vraag daarbij ook naar de meetmethode, anders kun je getallen niet goed vergelijken.

De drie merken naast elkaar

Intergas

Intergas is een fabrikant uit Coevorden. In dit artikel gaat het om drie van zijn combiketellijnen: de Kombi Kompakt HRE, de Kombi Kompakt HReco en de Xtreme.

Intergas bouwt zijn ketels rond een dubbele aluminium twee-in-één-warmtewisselaar: het cv-water en het koude tapwater stromen in gescheiden circuits rechtstreeks door de wisselaar, zodat de rookgassen maximaal afkoelen. Voor de HReco geeft Intergas een jaartapwaterrendement van 101,4% op; de Xtreme heeft daarbovenop een tweede warmteterugwinning in de rookgasafvoer. De Xtreme is er in drie varianten: Xtreme 24 (CW3), Xtreme 30 (CW4) en Xtreme 36 (CW5), met vermogens van respectievelijk 14, 19 en 32 kW. De HReco loopt van 22,6 kW (HReco 24, CW3) via 28,2 kW (HReco 30, CW4) naar 32 kW (HReco 36, CW5). (Bron: productpagina’s Xtreme en HReco op intergas-verwarming.nl, gecontroleerd 31 oktober 2026; CW-klassen per uitvoering volgens de producttitels bij Coen+.)

Garantie. In de garantie-, verkoop- en leveringsvoorwaarden staat: “De garantie periode is 2 jaar, te rekenen vanaf de installatiedatum.” Daarnaast geldt 15 jaar op de dichtheid van de warmtewisselaar (bij lekkage door corrosie), met een oud-voor-nieuwregeling: de eerste 5 jaar gratis, het 6e jaar 10%, het 7e jaar 20% en zo door tot het 14e jaar 90% van de dagprijs van het te vervangen keteldeel. De garantiekaart moet binnen 30 dagen na installatie worden geregistreerd, en het recht op garantie vervalt als niet kan worden aangetoond dat het toestel regelmatig volgens voorschrift is onderhouden. (Bron: Garantie-, verkoop- en leveringsvoorwaarden Intergas Verwarming B.V., versie 2021 (intergas-verwarming.nl), art. VII en XI, gecontroleerd 31 oktober 2026.)

Waar dit merk op past: in de Coen+-feed van 31 oktober 2026 was de HRE-lijn de goedkoopste van de drie Intergas-lijnen bij dezelfde CW-klasse. Intergas geeft voor de HReco een jaartapwaterrendement van 101,4% op, en de Xtreme warmt het tapwater voor met restwarmte uit de rookgassen; die lijnen kosten meer.

Intergas: drie lijnen, van CW3 tot CW5

Drie HRE-uitvoeringen, één HReco en twee Xtremes, zodat je het prijsverschil tussen HRE, HReco en Xtreme bij dezelfde CW-klasse ziet. Alle getoonde toestellen zijn uitvoeringen met een concentrische 60/100-aansluiting, op de HRE 24/18 na. Coen+ levert het toestel; de installatie regel je met een gecertificeerd installateur.

ProductMerkPrijs
Intergas Kombi Kompakt HRE 24/18 CW3Intergas€929Bekijk →
Intergas Kombi Kompakt HRE 28/24 CW4 - concentrisch 60/100Intergas€995Bekijk →
Intergas Kombi Kompakt HRE 36/30 CW5 - concentrisch 60/100Intergas€1.095Bekijk →
Intergas Kombi Kompakt HReco 30 CW4 - concentrisch 60/100Intergas€1.219Bekijk →
Intergas Xtreme 30 CW4 - concentrisch 60/100Intergas€1.329Bekijk →
Intergas Xtreme 36 CW5 - concentrisch 60/100Intergas€1.429Bekijk →

Prijzen volgens de productfeed van Coen+ op 4 november 2026, incl. btw en exclusief bezorging en montage. De actuele prijs zie je in de webshop. Koop je via deze knoppen, dan ontvangen wij een commissie; dat verandert niets aan onze keuze of volgorde.

Remeha

Remeha zet drie wandketellijnen zelf naast elkaar: Avanta Ace, Tzerra Ace-Matic en Calenta Ace-Matic. De belangrijkste verschillen:

Avanta AceTzerra Ace-MaticCalenta Ace-Matic
Modulatiebereik1 : 51 : 81 : 10
CW-klassenCW3, CW4, CW5CW3, CW4, CW5CW4, CW5, CW6
Afmetingen (h×b×d)70 × 39,5 × 28,5 cm70 × 39,5 × 28,5 cm76,5 × 45 × 35,2 cm
Gewicht23–25 kg23–25 kg26,9–28,5 kg
Displaysignalen/codedisplaysignalen/codedisplaytekstdisplay

Bron: kennisbank.remeha.nl, “Verschil Avanta Ace, Tzerra Ace-Matic & Calenta Ace-Matic”, gecontroleerd 31 oktober 2026. Het 40L-model van de Calenta is groter en zwaarder dan de rest van die lijn.

Praktisch betekent dit: Avanta en Tzerra passen in dezelfde kast — handig bij een één-op-één-vervanging in een krappe meterkast — terwijl de Calenta 6,5 cm hoger, 5,5 cm breder en bijna 7 cm dieper is. Meet dus vóór je bestelt, zeker als je van Avanta/Tzerra naar Calenta wilt.

Garantie. Remeha geeft twee jaar volledige garantie op alle onderdelen van de wandketels vanaf installatie, met uitzondering van slijtdelen; op de meeste warmtewisselaars geldt tien jaar. Uitgesloten zijn het eventuele thermokoppel, de elektroden, de pakkingen en de glaszekeringen. Het recht op garantie vervalt als niet kan worden aangetoond dat de ketel na installatie door een daartoe bevoegd installateur regelmatig is onderhouden; Remeha garandeert onderdelenlevering tot 15 jaar na de laatste productiedatum. Via het Onderdelen Garantie Plan kan de installateur bij de productregistratie verlengde garantie op bepaalde onderdelen afsluiten; die gaat in na de standaard fabrieksgarantie van 2 jaar. (Bron: remeha.nl, leverings- en garantievoorwaarden en pagina Onderdelen Garantie Plan, gecontroleerd 31 oktober 2026.)

Waar dit merk op past: Remeha noemt de Tzerra Ace-Matic zelf de middenlijn (“Mid”): even groot als de Avanta, maar met 1:8 in plaats van 1:5 modulatie en een automatisch adaptief gasblok. In de Coen+-feed van 31 oktober 2026 was de Tzerra Ace-Matic 28C CW4 goedkoper dan de Avanta Ace 28C CW4 (€999 tegen €1.149); webshopprijzen wisselen, dus kijk naar de actuele prijzen in de tabel. De Calenta is de lijn voor wie CW6 of een ingebouwd boilervat (het 40L-model) nodig heeft en de ruimte heeft.

Remeha: Avanta, Tzerra en Calenta van CW3 tot CW6

Per lijn twee uitvoeringen, zodat je het prijsverschil tussen de klassen en tussen de lijnen ziet. Let op de aansluiting in de titel: 60/100 is concentrisch, 80/80 is parallel — die moet bij je bestaande rookgasafvoer passen. Coen+ levert het toestel; de montage regel je met een gecertificeerd installateur.

ProductMerkPrijs
Remeha Tzerra Ace-Matic 28C CW4Remeha€999 €1.148Bekijk →
Remeha Avanta Ace 24C CW3 - 60/100 concentrischRemeha€1.099Bekijk →
Remeha Avanta Ace 28C CW4Remeha€1.149Bekijk →
Remeha Tzerra Ace-Matic 35c CW5 concentrisch 60/100Remeha€1.300Bekijk →
Remeha Calenta Ace-Matic 30c CW4 60/100Remeha€1.499Bekijk →
Remeha Calenta Ace-Matic 40L CW6 - 60/100Remeha€2.199Bekijk →

Prijzen volgens de productfeed van Coen+ op 4 november 2026, incl. btw en exclusief bezorging en montage. De actuele prijs zie je in de webshop. Koop je via deze knoppen, dan ontvangen wij een commissie; dat verandert niets aan onze keuze of volgorde.

Vaillant

Vaillant voert in Nederland onder meer de ecoTEC pro, de ecoTEC plus en de ecoTEC exclusive. De ecoTEC plus is er als solo- en combitoestel “in alle CW-klassen” en in vermogens van 19 tot 38 kW, met drie uitvoeringen: puur verwarmingstoestel (VHR S), combitoestel met doorstroomprincipe (VHR) en combitoestel met oplaadboiler (VHR I). Vaillant geeft daarbij “1:9 modulatie” en een OpenTherm-aansluiting op. De ecoTEC exclusive heeft ExtraCondens-techniek, waarmee volgens Vaillant “bij warm water zelfs tot 10% extra energie” wordt bespaard, en regelt het verwarmingsvermogen traploos van 10% tot 100%. Vaillant geeft voor de ecoTEC exclusive “1:12 modulatie” op. (Bron: vaillant.nl, productpagina ecoTEC plus en productpagina ecoTEC exclusive, gecontroleerd 31 oktober 2026.)

Let bij Vaillant op het typenummer: daaraan zie je of het om een puur verwarmingstoestel (VHR S), een doorstroom-combitoestel (VHR) of een combitoestel met oplaadboiler (VHR I) gaat. Die leveren warm water op een andere manier.

Garantie. In de garantievoorwaarden (versie maart 2026) staat voor onder meer de ecoTEC exclusive, plus en classic twee jaar garantie, ingaand na feitelijke, werkende installatie. Op de warmtewisselaar van de ecoTEC exclusive, plus en classic vanaf 1 april 2019 geldt 15 jaar (bij de ecoTEC plus niet voor de VHR45/65 en de VC806, 1006 en 1206), waarbij de eerste 10 jaar een nieuwe warmtewisselaar wordt geleverd met 100% korting op de bruto adviesprijs en daarna aflopend: 11e jaar 65%, 12e jaar 60%, 13e jaar 55%, 14e jaar 50% en 15e jaar 45%. Voorwaarden: installatie door een erkende installateur, de garantiekaart binnen acht dagen na installatie ingestuurd met stempel van de installateur, en schriftelijk aantoonbaar regelmatig onderhoud. (Bron: Vaillant, Algemene garantievoorwaarden, uitgave maart 2026 (vaillant.nl), gecontroleerd 31 oktober 2026.)

Waar dit merk op past: wie een brede reeks CW-klassen binnen één lijn wil en een OpenTherm-regeling gebruikt, zit bij de ecoTEC plus goed. De exclusive is de duurdere variant, met ExtraCondens (volgens Vaillant tot 10% extra besparing bij warm water) en 1:12 modulatie.

Vaillant: ecoTEC pro, plus en exclusive per CW-klasse

Van CW3 tot CW6 binnen de ecoTEC-familie, plus één exclusive ter vergelijking. De VHR I in deze lijst is de uitvoering met oplaadboiler; die levert warm water anders dan de doorstroomtoestellen. Coen+ levert het toestel; het aansluiten is werk voor een gecertificeerd installatiebedrijf.

ProductMerkPrijs
Vaillant ecoTEC Pro Classic VHR 23-28/5-3 CW4Vaillant€1.103Bekijk →
Vaillant ecoTEC Plus VHR 20/26CS 1-5 CW3Vaillant€1.199Bekijk →
Vaillant ecoTEC Plus VHR 25/32CS 1-5 CW4Vaillant€1.289Bekijk →
Vaillant ecoTEC Plus VHR 30/36CS 1-5 CW5Vaillant€1.385Bekijk →
Vaillant ecoTEC exclusive VHR 25/36CF 1-7 CW5Vaillant€1.615Bekijk →
Vaillant ecoTEC Plus VHR I 36CS 1-5 CW6Vaillant€2.199Bekijk →

Prijzen volgens de productfeed van Coen+ op 4 november 2026, incl. btw en exclusief bezorging en montage. De actuele prijs zie je in de webshop. Koop je via deze knoppen, dan ontvangen wij een commissie; dat verandert niets aan onze keuze of volgorde.

Wat kost vervangen in totaal?

De toestelprijzen hierboven zijn wat het apparaat kost, niet wat de klus kost. Voor het totaalbeeld zijn er twee onafhankelijke ijkpunten:

  • Milieu Centraal: “Een cv-ketel kost gemiddeld € 2.100, inclusief installatie.” De installatiekosten verschillen per woning. (milieucentraal.nl, gecontroleerd 30 oktober 2026.)
  • Consumentenbond: voor een “kale” cv-ketel betaal je €900 tot €3.000, afhankelijk van vermogen en type; het vervangen kost gemiddeld tussen €1.600 en €3.400 inclusief montage. Onderhoud begint bij ongeveer €80 per jaar, maar kan ook veel hoger uitvallen. (consumentenbond.nl over de kosten, gecontroleerd 30 oktober 2026.)
  • Coen+: een nieuwe cv-ketel kost gemiddeld tussen €900 en €3.000 exclusief installatie; de installatiekosten liggen gemiddeld tussen €600 en €1.000. (coen-plus.nl, cv-ketels, gecontroleerd 31 oktober 2026.)

De bedragen voor een kale ketel liggen bij de Consumentenbond en Coen+ in dezelfde orde (€900 tot €3.000). Bovenop het toestel komen arbeid, klein materiaal, het afvoeren van de oude ketel en eventueel meerwerk.

Wat wij níét doen, is een tarief per uur of een vast montagebedrag noemen: buiten het gemiddelde van Coen+ hebben wij geen publieke bron voor de montagekosten, en die verschillen per regio, per bedrijf en per situatie. Vraag twee offertes en laat beide uitsplitsen in toestel, arbeid, materiaal en afvoer — dan kun je ze naast de toestelprijzen hierboven leggen en zien waar het verschil zit.

Drie posten die in offertes verschillend worden behandeld en waar je expliciet naar moet vragen:

  1. De rookgasafvoer. Bij vervanging wordt de bestaande afvoer hergebruikt of aangepast. Materiaal, diameter en lengte moeten bij het nieuwe toestel passen; bij een gemeenschappelijke rookgasafvoer in een appartementengebouw is dat geen formaliteit maar een veiligheidskwestie. Ga je van een 80/80-uitvoering naar 60/100 of andersom, dan is aanpassing onvermijdelijk.
  2. Waterzijdig inregelen. Volgens Milieu Centraal geeft een goede verdeling van de warmte over de radiatoren meer wooncomfort en laat die de hr-ketel zuiniger werken. Vraag of het in de prijs zit.
  3. Afvoer van de oude ketel. Vraag na of die in de prijs zit.

Losse onderdelen voor de rookgasafvoer staan ook in de feed. Moet de doorvoer door de gevel worden vervangen, dan gaat het om een geveldoorvoerset:

Geveldoorvoersets 60/100 voor een concentrische afvoer

Drie sets voor een concentrische 60/100-doorvoer door de gevel: één merkonafhankelijke en twee merkspecifieke. Welke je nodig hebt, hangt af van de aansluiting op je nieuwe toestel en van de bestaande doorvoer — laat je installateur dit bepalen vóór je bestelt.

Ubbink Rolux 5H rookgasdoorvoer muur - HR 60/100 mm
Ubbink
Ubbink Rolux 5H rookgasdoorvoer muur - HR 60/100 mm
€93 incl. btw
Bekijk bij Coen+ →
Remeha Tzerra geveldoorvoerset concentrisch Ø60/100mm
Remeha
Remeha Tzerra geveldoorvoerset concentrisch Ø60/100mm
€155 incl. btw
Bekijk bij Coen+ →
Remeha Calenta geveldoorvoerset concentrisch 60/100mm voor Calenta/Calora tower
Remeha
Remeha Calenta geveldoorvoerset concentrisch 60/100mm voor Calenta/Calora tower
€158 incl. btw
Bekijk bij Coen+ →

Prijzen volgens de productfeed van Coen+ op 4 november 2026, incl. btw en exclusief bezorging en montage. De actuele prijs zie je in de webshop. Koop je via deze knoppen, dan ontvangen wij een commissie; dat verandert niets aan onze keuze of volgorde.

Een volledige uitsplitsing van alle kostenposten, inclusief wanneer repareren nog loont, staat in cv-ketel vervangen: kosten in 2026.

Zelf kopen en laten installeren

Dat je een ketel zelf mag kopen, betekent niet dat je hem zelf mag aansluiten. Sinds 1 april 2023 geldt het wettelijk stelsel certificering werkzaamheden aan gasverbrandingsinstallaties, kortweg het CO-stelsel. De Rijksoverheid schrijft: “Alleen een gecertificeerd installatiebedrijf mag gasinstallaties controleren”, en verwijst voor het vinden van zo’n bedrijf naar het Register gasverbrandingsinstallaties met CO-vrij-gecertificeerde bedrijven (rijksoverheid.nl, gecontroleerd 20 september 2026; de datum van volledige inwerkingtreding staat in de Kamerbrief over de voortgang van de implementatie van het CO-stelsel van 21 oktober 2022, Kamerstuk 32757 nr. 189).

De volgorde is dus: eerst een gecertificeerd installatiebedrijf vinden dat een toestel wil monteren dat het zelf niet heeft geleverd, inclusief prijsafspraak en afspraak over wat er gebeurt als het toestel niet past — en pas daarna bestellen. Wie die volgorde omdraait, staat met een doos in de gang.

Ook de garantie hangt aan de installateur. Alle drie de fabrikanten laten de garantie vervallen als niet kan worden aangetoond dat de ketel regelmatig is onderhouden; Vaillant eist daarnaast installatie door een erkende installateur, en bij Intergas vervalt de garantie bij ondeskundige installatie. Vaillant en Intergas hebben bovendien een registratietermijn (respectievelijk acht dagen en dertig dagen na installatie). Regel dus dat de installateur de garantiekaart invult en instuurt.

Wij hebben de twee routes — zelf kopen met losse montage, of alles via één installateur — uitgewerkt in cv-ketel vervangen: zelf kopen of all-in via de installateur. Daar staat ook waar het bij de losse route mis kan gaan.

Wat je vastlegt voordat je bestelt

  1. De benodigde CW-klasse, afgeleid uit je tappunten en de gemeten doorstroming van je douche.
  2. Het type aansluiting van je rookgasafvoer: concentrisch 60/100 of parallel 80/80, plus diameter en lengte.
  3. De aansluitmaten en ophanging van het bestaande toestel, naast het installatievoorschrift van het nieuwe.
  4. Of je combi of solo nodig hebt, en of er een boiler of zonneboiler op aangesloten moet worden.
  5. Welke thermostaat je gebruikt en of het toestel dat protocol ondersteunt.
  6. Een schriftelijke montageafspraak met een gecertificeerd installatiebedrijf, inclusief prijs en meerwerkregeling.
  7. Wie de garantiekaart registreert en binnen welke termijn.

Is dat lijstje compleet, dan is de merkkeuze het kleinste probleem: binnen dezelfde CW-klasse en hetzelfde aansluittype bepalen prijs, modulatie, afmetingen en de beschikbaarheid van een monteur in jouw regio de uitkomst.


DuurzaamThuisLab schrijft datagedreven over verduurzaming: fabrieksspecificaties, publieke data en narekenbare modelberekeningen, met expliciete aannames. De prijzen in de productblokken komen uit de dagelijks ververste Coen+-feed en dragen hun eigen peildatum; ze zijn inclusief btw en exclusief bezorging en montage. Dit artikel is geen offerte.

Gerelateerde artikelen

cv-ketelIntergasRemehaVaillantCW-klasseHR-ketelverwarming

Veelgestelde Vragen

Mag ik in 2026 nog een cv-ketel kopen?
Ja. Het kabinet heeft de voorgenomen normering van verwarmingsinstallaties per 2026 laten vallen: “Het huidige kabinet ziet af van de voorgenomen normering van verwarmingsinstallaties per 2026” (Rijksoverheid, publicatie 31 oktober 2024, gecontroleerd 20 september 2026). Er geldt nu dus geen verplichting om bij vervanging een hybride warmtepomp te nemen. Wel wil het kabinet dat huiseigenaren vanaf 2029 bij vervanging van de cv-ketel overstappen op een slimme en hybride warmtepomp, voor woningen die niet op een warmtenet zijn of worden aangesloten (Rijksoverheid, 7 oktober 2026); dat is nog een voorgenomen normering, geen wet. Wat wél geldt: het aansluiten van de ketel mag alleen door een gecertificeerd installatiebedrijf.
Welke CW-klasse heb ik nodig?
De CW-klasse gaat over warm water, niet over de grootte van je huis. De Consumentenbond omschrijft CW3 als minimaal 6 liter water van 60°C per minuut en CW4 als minimaal 7,5 liter per minuut; bij CW5 hoort het vullen van een bad van 150 liter van 40°C in tien minuten, en met CW6 kun je daarnaast ook nog 2 warmwaterkranen tegelijk vol open zetten (consumentenbond.nl, gecontroleerd 31 oktober 2026). Volgens de Consumentenbond is een CW3-ketel vaak voldoende, maar niet voor een regendouche van 22 liter per minuut; twee waterbesparende douches tegelijk is voor een CW5-ketel geen probleem. Tel je tappunten en meet de doorstroming van je douche voor je kiest.
Hoe lang gaat een cv-ketel mee?
De Consumentenbond meldt dat de gemiddelde levensduur volgens de meeste fabrikanten ongeveer 15 jaar is, dat bij de helft van de ondervraagde consumenten de vorige ketel minstens 15 jaar meeging en dat minder dan 1 op de 10 ketels het binnen 10 jaar begeeft (consumentenbond.nl, gecontroleerd 30 oktober 2026). Toch kan eerder vervangen volgens de Consumentenbond slim zijn: oudere modellen zijn vaak minder energiezuinig, en hoe ouder de ketel, hoe groter de kans op storingen. Milieu Centraal raadt aan niet te wachten tot de ketel stuk is, omdat je dan geen tijd hebt om alle mogelijkheden goed te onderzoeken.
Wat betekent HR107 op een cv-ketel?
Volgens de Consumentenbond stond de 107 voor minimaal 107% rendement op laag vermogen. Dat het boven de 100% uitkwam, kwam doordat de energie die via de waterdamp de schoorsteen verliet vroeger niet werd meegenomen in de rendementsberekening. Sinds september 2015 heeft Europese wetgeving daar een eind aan gemaakt: ketels die vroeger het keurmerk “Gaskeur HR107” hadden, hebben nu op hun Gaskeur gewoon “HR” staan (consumentenbond.nl, gecontroleerd 31 oktober 2026). Elke nieuwe ketel in dit artikel is een HR-toestel; HR107 is dus geen onderscheidend selectiecriterium meer.
Is een combiketel of een soloketel beter?
Dat hangt af van je warmwatervoorziening. Een combiketel maakt warm water door verwarming en tapwater in één toestel te combineren; een soloketel verwarmt alleen en heeft een aparte boiler of een zonneboiler nodig. Heb je al een voorraadvat, een warmtepompboiler of een zonneboiler, dan is een soloketel logisch. Heb je nu een aparte boiler en een soloketel, dan raadt Milieu Centraal aan te overwegen beide in één keer te vervangen door een combiketel: dat bespaart op de energierekening en is goedkoper in aanschaf en onderhoud.
Krijg ik subsidie op een nieuwe cv-ketel?
Nee. De ISDE is er onder meer voor warmtepompen, zonneboilers, isolatiemaatregelen en een aansluiting op een warmtenet (RVO), niet voor gasketels. Overweeg je een hybride warmtepomp op je bestaande of nieuwe ketel, dan kan die wél onder de ISDE vallen. Zoek het toestel op in de meldcodelijst van RVO en maak een schatting met de ISDE-rekentool; aanvragen doe je ná de installatie, binnen 24 maanden.
Wat is modulatiebereik en waarom is het belangrijk?
Het modulatiebereik zegt hoe ver een ketel kan terugregelen. Een verhouding van 1:10 betekent dat het kleinste vermogen een tiende van het grootste is. Volgens Remeha verbruikt een ketel met een groter modulatiebereik minder gas en pendelt hij minder, omdat hij verder kan terugmoduleren. Remeha geeft voor de Avanta Ace 1:5 op, voor de Tzerra Ace-Matic 1:8 en voor de Calenta Ace-Matic 1:10 (kennisbank.remeha.nl, gecontroleerd 31 oktober 2026); Vaillant geeft voor de ecoTEC plus 1:9 op en voor de ecoTEC exclusive 1:12, met een traploze regeling van 10% tot 100% (vaillant.nl, gecontroleerd 31 oktober 2026).
WT
Uitgever van DuurzaamThuisLab (WT Digital). Verwerkt de energieprijsdata en rekent de modellen na op basis van specificaties en publieke bronnen. Geen installateur: voor een concrete installatie is advies van een vakbedrijf nodig.