Er is geen thuisbatterij die voor iedereen de beste is: welk systeem wint, hangt af van je fasenaansluiting, je avondverbruik en of je noodstroom wilt. Drie dingen bepalen of de investering uitpakt — hoeveel kWh je per etmaal echt kunt verschuiven, hoeveel er bij laden en ontladen verloren gaat, en of het systeem met dynamische uurtarieven overweg kan. Hieronder zetten wij vijf systemen van bekende merken naast elkaar op capaciteit, koppeling, back-up en garantie, op basis van fabrieksopgaven. Zoek je specifiek de klasse rond 10 kWh, dan staat die selectie in thuisbatterij 10 kWh vergelijken.
Wij hebben deze systemen niet zelf geïnstalleerd of doorgemeten, en wij nemen geen prijzen op die de fabrikant niet publiceert. Waar een bedrag ontbreekt, staat dat erbij. Een schatting pakt in jouw offerte toch anders uit. Specificaties gecontroleerd op 1 oktober 2026.
Disclosure: dit artikel bevat affiliate-links via AWIN voor EcoFlow en AlphaESS. Koop je daar iets, dan ontvangen wij mogelijk een commissie, zonder extra kosten voor jou. Met Sessy en de andere genoemde merken hebben wij geen affiliate- of commissierelatie; die noemen wij daarom zonder link.
Heb je al een dynamisch energiecontract? Lees dan hoe je een thuisbatterij combineert met dynamische prijzen.
Met tien zonnepanelen, een gemiddeld verbruik van 2.580 kWh en een vast contract zonder salderen vanaf 2027 bespaart een thuisbatterij uit deze tabel in ons uurmodel €187 tot €257 per jaar; de simpele terugverdientijd loopt van 5,8 jaar (AlphaESS VitaPower 3600 AC 4 kWh) tot 34,3 jaar (Zonneplan thuisbatterij 20 kWh); prijzen van de aanbieders, gecontroleerd op 3 november 2026.
Disclosure: de links naar HomeWizard, AlphaESS en EcoFlow in deze tabel zijn affiliate-links. Koop of sluit je via zo'n link, dan ontvangen wij mogelijk een commissie, zonder extra kosten voor jou. Op de bedragen in de tabel heeft dat geen invloed.
| Thuisbatterij | Prijs | Besparing per jaar, vast contract | Terugverdientijd, vast contract | Besparing per jaar, dynamisch contract | Terugverdientijd, dynamisch contract |
|---|---|---|---|---|---|
| HomeWizard Plug-In Battery2,7 kWh, 800 W, stopcontact | €1.195eenmalig, geen installatiebtw niet vermeld in onze bron; gecontroleerd 3-11-2026 | €187 | 6,4 jaar | €176 | 6,8 jaar |
| AlphaESS VitaPower 3600 AC 4 kWh4 kWh, 800 W, stopcontact | €1.399normaal €1.699huidige prijs op alphaess.nlbtw niet vermeld in onze bron; gecontroleerd 3-11-2026 | €242 | 5,8 jaar | €225 | 6,2 jaar |
| AlphaESS VitaPower 3600 AC 8 kWh8 kWh, 800 W, stopcontact | €2.198normaal €2.598huidige prijs op alphaess.nlbtw niet vermeld in onze bron; gecontroleerd 3-11-2026 | €249 | 8,8 jaar | €233 | 9,4 jaar |
| AlphaESS VitaPower 3600 AC 16 kWh16 kWh, 800 W, stopcontact | €3.796normaal €4.496huidige prijs op alphaess.nlbtw niet vermeld in onze bron; gecontroleerd 3-11-2026 | €252 | 15,1 jaar | €237 | 16,0 jaar |
| EcoFlow STREAM AC 50005 kWh, 800 W, stopcontact | €1.599actieprijs op nl.ecoflow.combtw niet vermeld in onze bron; gecontroleerd 3-11-2026 | €246 | 6,5 jaar | €229 | 7,0 jaar |
| Sessy 5 kWh5 kWh, 2,2 kW laden, 1,7 kW ontladen | €3.550excl. installatieincl. btw; gecontroleerd 3-11-2026 | €249 | 14,3 jaar | €242 | 14,7 jaar |
| Sessy 10 kWh10 kWh, 2,2 kW laden, 1,7 kW ontladen | €5.500excl. installatieincl. btw; gecontroleerd 3-11-2026 | €255 | 21,6 jaar | €255 | 21,6 jaar |
| Zonneplan thuisbatterij 10 kWh10 kWh, 4,4 kW omvormer | €5.675€4.690 na teruggave btw × 1,21incl. installatieincl. btw (teruggerekend); gecontroleerd 3-11-2026 | €255 | 22,3 jaar | €257 | 22,1 jaar |
| Zonneplan thuisbatterij 20 kWh20 kWh, 10 kW omvormer | €8.821€7.290 na teruggave btw × 1,21incl. installatieincl. btw (teruggerekend); gecontroleerd 3-11-2026 | €257 | 34,3 jaar | €264 | 33,4 jaar |
Zo rekenen we. Besparing per jaar = wat hetzelfde huishouden met de batterij minder betaalt dan zonder, in ons uurmodel DuurzaamThuisLab: 2.580 kWh verbruik per jaar (CBS, gemiddelde woning 2025), gelijkmatig over de dag verdeeld; tien zonnepanelen (4,35 kWp) met de opwek uit ons eigen archief; uurprijzen van september 2025 tot en met augustus 2026; tarieven zoals ze gelden als salderen op 1 januari 2027 stopt. Vast contract: afname €0,268 per kWh, netto terugleververgoeding €0,004 per kWh; de batterij laadt bij zonoverschot en ontlaadt bij tekort. Dynamisch contract: uurprijs plus de voorgestelde energiebelasting 2027 (€0,10648 per kWh incl. btw) plus €0,018 inkoopvergoeding; de batterij stuurt op de prijs en laadt ook uit het net. Retourrendement 90%; bij HomeWizard 80%, omdat HomeWizard zelf 70 tot 85 procent noemt. Geen slijtage. Het vermogen in de tabel is het vermogen waarmee het model rekent. Terugverdientijd = prijs ÷ besparing per jaar, zonder rente, slijtage of prijswijzigingen; vergelijk hem met de garantietermijn van de fabrikant. Prijzen zoals de aanbieder ze publiceert; een prijs die alleen "na teruggave btw" wordt genoemd, rekenen we terug naar incl. btw, omdat je die btw niet zomaar terugkrijgt (Belastingdienst: btw alleen terug te vragen als de batterij met een EMS en een dynamisch energiecontract stroom in- en verkoopt en je niet in de KOR zit). Is een prijs niet meer actueel, dan noemen we geen bedrag en geen terugverdientijd. Modelberekening, geen garantie: met je eigen verbruik en dak komt het anders uit.
Reken met je eigen jaarcijfers of slimme-meterdata uit wat een thuisbatterij jou had opgeleverd → · Vergelijk de terugverdientijd per merk met je eigen aannames →
Waarom juist deze vijf
Deze vergelijking beperkt zich tot vijf systemen waarvan de fabrikant de specificaties publiceert en die via installateurs in Nederland worden verkocht. Merken als Victron en Pylontech nemen wij hier niet mee. De installateurssystemen van AlphaESS (SMILE-G3) bespreken we apart in de AlphaESS-review; de stekkerbatterij van dat merk staat hieronder bij plug-in. De vijf zijn samen representatief voor het spectrum: van alles-in-één tot modulair, en van AC- tot DC-gekoppeld.
Het verschil dat het meeste uitmaakt: AC of DC
Voordat je naar merken kijkt, moet dit duidelijk zijn.
DC-gekoppeld betekent dat de batterij achter je zonne-omvormer hangt en gelijkstroom rechtstreeks opslaat. Zonnestroom die naar de batterij gaat, wordt één keer omgezet in plaats van twee keer. Dat scheelt rendement, maar bindt je aan het merk van je omvormer.
AC-gekoppeld betekent dat de batterij een eigen omvormer heeft en achter de meter hangt. De extra omzetting kost rendement, maar het systeem werkt met elke bestaande installatie. Voor retrofit — bestaande panelen, nieuwe batterij — is dat meestal de eenvoudigste route.
Fabrikanten publiceren hun round-trip-rendement in verschillende meetcondities, waardoor de percentages tussen merken niet één op één vergelijkbaar zijn. Tesla noemt in de datasheet van de Powerwall 3 bijvoorbeeld 89 procent voor zon via de batterij naar huis of net; Enphase noemt voor de IQ Battery 5P 90 procent AC-rondloopefficiëntie. Reken bij een modelberekening met een verlies van ongeveer tien procent per cyclus, tenzij je het datablad van jouw exacte configuratie erbij hebt.
De vijf systemen op fabrieksopgaven
| Systeem | Capaciteit | Koppeling | Back-up | Aandachtspunt |
|---|---|---|---|---|
| Tesla Powerwall 3 | 13,5 kWh per unit | geïntegreerde omvormer voor panelen en batterij | ja, via de Backup Gateway | uit te breiden tot 94,5 kWh; in Nederland verkoopt Tesla de driefase-uitvoering Powerwall 3P |
| BYD Battery-Box HVS/HVM | HVS 5,1-12,8 kWh, HVM 8,1-21,7 kWh bruikbaar per toren | DC, met een externe omvormer | afhankelijk van de omvormer | alleen combinaties uit de actuele compatibiliteitslijst |
| Huawei LUNA2000 S0/S1 | S0: 5/10/15 kWh, S1: 7/14/21 kWh | DC | alleen met een Back-up Box | alleen geselecteerde SUN2000-omvormers |
| SolarEdge Home Battery | 400V-lijn 9,7 kWh; 48V-lijn tot 4,85 kWh per module | DC | alleen met aparte Backup Interface | 400V (1-fase, Home Wave) en 48V (3-fase, Home Hub) zijn verschillende systemen met eigen omvormers |
| Enphase IQ Battery 5P | 5,0 kWh per unit, stapelbaar | AC | vraag de back-upcomponenten na | 3,84 kVA continu per unit; geen prijs in de Enphase-store |
Capaciteiten en varianten wijzigen per productiejaar. Controleer het datablad van het exacte model in je offerte; dit is een oriëntatietabel, geen inkoopspecificatie. Twee verwarringen kosten in de praktijk het meeste tijd: Huawei voert naast elkaar een S0-reeks met modules van 5 kWh en een S1-reeks met modules van 6,9 kWh, en SolarEdge voert een 400V- en een 48V-lijn met verschillende ondersteunde omvormers. Noteer dus altijd het volledige typenummer.
Prijzen
Voor geen van de vijf systemen vonden wij op 1 oktober 2026 een vaste Nederlandse consumentenprijs inclusief installatie op de site van de fabrikant. Tesla verwijst naar een offerte van een gecertificeerde installateur en de Enphase-store naar een distributiepartner. SolarEdge noemde die dag wel een tijdelijke actie: twee SolarEdge-thuisbatterijen, “inclusief omvormer upgrade”, voor €6.450, met voorwaarden achter een sterretje. Bedragen die je elders ziet, zijn geen fabrieksprijzen; wij nemen ze daarom niet als tabel op.
Wat je wél kunt doen: vraag twee of drie offertes op met dezelfde capaciteit en dezelfde back-upeis, en vergelijk de all-in prijs inclusief installatie, meterkastaanpassing en netbeheerdersmelding. Dat is het enige getal waar je iets aan hebt. Ter ijking helpt een systeem met publieke prijzen: Sessy noemt zelf €3.550 voor 5 kWh, €5.500 voor 10 kWh en €9.400 voor de Sessy Plus met 15 kWh (voorverkoop), alles inclusief btw; bij de Sessy kies je de installatie apart en bij de Sessy Plus is die niet inbegrepen. Voor de Sessy Plus kost een basisinstallatie €600 en een basisinstallatie met noodstroom €1.200 (sessy.nl, gecontroleerd 1 oktober 2026).
Plug-in en vast ingebouwd zijn niet dezelfde scope
Wat de prijsvergelijking het vaakst scheeftrekt, is dat een webshopset naast een installatieofferte wordt gezet. Een plug-in systeem koop je als product: EcoFlow noemt voor de STREAM AC 5000 (5 kWh) €1.599 en voor de uitbreidingsaccu €1.299; als set kost circa 10 kWh €2.848. Dat zijn actieprijzen, van €1.699 en €1.599, samen €3.298 (nl.ecoflow.com, gecontroleerd 3-11-2026; controleer de actuele prijs). Daar zit geen woningbrede back-up, geen groepenkastwerk en geen meetinstallatie in. Bij een vast systeem zit dat er vaak wel in, en dat verklaart een deel van het prijsverschil. Vergelijk daarom alleen bedragen met dezelfde scope, en gebruik in je terugverdientijd de werkelijke totaalprijs van de offerte.
Dezelfde scope-vraag geldt voor de AlphaESS VitaPower 3600 AC, een stekkerbatterij van 4–16 kWh met ingebouwde omvormer. Sinds het einde van de pre-order (29 oktober 2026, 20:00) kost 4 kWh €1.399 en 16 kWh €3.796; normaal is dat €1.699 en €4.496 (alphaess.nl, gecontroleerd 30-10-2026). In het stopcontact levert hij 800 W; voor 3.680 W laat je hem door een erkend installateur vast aansluiten, en de installatie staat niet in de prijs op de productpagina; voor die configuratie is ook een autorisatiecode van AlphaESS nodig. Hij heeft een back-upfunctie (volgens AlphaESS schakelt hij binnen 10 ms over), maar die voedt alleen de geconfigureerde aansluiting of apparaten, niet automatisch de hele woning. Onze doorrekening per uitvoering staat in de VitaPower-review.
Wat het einde van de saldering verandert
Per 1 januari 2027 stopt de salderingsregeling volledig. Volgens de Rijksoverheid was het eerder de bedoeling om de regeling vanaf 2025 af te bouwen, maar heeft het kabinet besloten haar in 2027 in één keer te stoppen. Kom je in een rekentool of offerte nog een afbouwreeks in percentages tegen, dan rekent die met een plan dat niet is doorgegaan. Reken met twee situaties: volledig salderen tot en met 31 december 2026, en daarna alleen nog een terugleververgoeding. Vanaf die datum verrekenen huishoudens hun teruglevering niet meer met hun afname, maar krijgen zij een vergoeding van hun leverancier. Tot 2030 moet die volgens de Rijksoverheid minimaal 50 procent van het kale leveringstarief zijn, en leveranciers mogen terugleverkosten rekenen.
Het gevolg voor deze vergelijking is dat het verschil tussen leveringstarief en terugleververgoeding de waarde van elke opgeslagen kilowattuur bepaalt. Hoe groter dat verschil, hoe beter de businesscase van opslag — en dat geldt voor alle vijf systemen, in verhouding tot de capaciteit die je daadwerkelijk dagelijks benut. Welk merk daarvan het meest profiteert, is geen zinvolle vraag: dat bepaalt jouw verbruikspatroon, niet de fabrikant. De achtergrond staat in onze gids over de saldering.
Modelberekening: wat een batterij per jaar kan opleveren
Onderstaande som is een modelberekening met expliciete aannames, geen gemeten uitkomst en geen belofte. Vervang de aannames door je eigen cijfers.
Aannames: een leveringstarief van €0,26/kWh all-in (modelaanname van DuurzaamThuisLab, geen leveranciersprijs), een netto terugleververgoeding van €0,004/kWh na het wegvallen van de saldering (vergoeding min terugleverkosten bij een vast of variabel contract: de mediaan van de bedragen voor 2027 die leveranciers op 31 oktober 2026 op hun site noemden; Milieu Centraal rekent met ongeveer 1,25 cent, de bovenkant; zie terugleververgoeding 2027 per leverancier), dus circa €0,256 per verschoven kWh, en een rendementsverlies van tien procent per laad-/ontlaadcyclus.
| Verschoven per jaar | Bruto voordeel | Na 10% cyclusverlies |
|---|---|---|
| 1.000 kWh | €256 | €230 |
| 2.000 kWh | €512 | €461 |
| 3.000 kWh | €768 | €691 |
Zet daar de all-in investering uit je offerte tegenover en je hebt een terugverdientijd. Bij een systeem van €6.000 en 1.000 verschoven kilowattuur is dat ruim 26 jaar; bij 2.000 kilowattuur circa dertien jaar en bij 3.000 kilowattuur bijna negen. De gevoeligste variabele in deze som is dus niet het merk, maar hoeveel je daadwerkelijk verschuift, en dat hangt af van je verbruikspatroon. Ter vergelijking: in ons uurmodel (uurprijzen en zon van september 2025 tot en met augustus 2026) bespaart een gemiddeld huishouden met 2.580 kWh verbruik en tien zonnepanelen met 5 kWh €249 per jaar op een vast contract en met 10 kWh €255, dus ongeveer de eerste rij; meer capaciteit levert zo’n huishouden nauwelijks iets op. De hogere rijen passen bij een huishouden met een warmtepomp en/of elektrische auto: met beide komt 10 kWh in ons model op €495 (vast) tot €626 (dynamisch) per jaar. De uitwerking staat in de vergelijking van 8 kWh-thuisbatterijen. Reken je eigen situatie door met onze terugverdientijdberekening.
Hoe kies je de juiste thuisbatterij?
De juiste thuisbatterij kies je in zeven stappen, en merk en prijs komen pas aan het eind: eerst je verbruik, dan capaciteit, vermogen, koppeling, noodstroom, contract en tot slot de offertes. Wie andersom begint, bij een merk of een aanbieding, koopt vaak te veel capaciteit of een systeem dat niet bij de omvormer past.
- Meet je verbruik. Noteer enkele weken je avond- en nachtverbruik via de P1-meter. Dat getal is de capaciteit die je dagelijks benut; capaciteit daarboven staat het grootste deel van het jaar stil.
- Kies de capaciteit. 10 kWh past volgens onze vuistregel bij een jaarverbruik van 3.500 tot 6.500 kWh. Daaronder is 5 kWh logischer; met een warmtepomp én een elektrische auto kom je richting 20 kWh.
- Controleer het vermogen. Kijk naar het continu ontlaadvermogen in kW en naar het vermogen per fase. Tel op wat bij jou tegelijk draait, zoals koken, wassen en een warmtepomp, en leg dat naast het ontlaadvermogen.
- Check de koppeling met je omvormer. Een DC-gekoppelde batterij vraagt een compatibele omvormer van hetzelfde merk of van de actuele compatibiliteitslijst; een AC-gekoppelde batterij werkt met elke bestaande installatie.
- Beslis over noodstroom. Back-up is bij de meeste systemen een aparte voorziening met eigen hardware in de meterkast. Benoem het als eis in je offerteaanvraag.
- Regel het contract. Voor laden en ontladen op uurprijzen heb je een dynamisch energiecontract nodig. Controleer of de slimme sturing aan het contract van één leverancier vastzit.
- Vergelijk offertes op totaalprijs per kWh. Leg offertes naast elkaar op de prijs per bruikbare kWh inclusief installatie, meterkastaanpassing en 21% btw. Reken met nul landelijke subsidie: de ISDE dekt geen thuisbatterijen.
Fouten die de aanschaf duur maken
Kopen voordat het contract klopt
Een batterij op een vast energiecontract benut maar een deel van zijn mogelijkheden: je verschuift dan wel je eigen verbruik, maar je kunt niet inkopen op goedkope uren. Wie het maximale uit opslag wil halen, regelt eerst een dynamisch contract en bestelt daarna pas. Ons overzicht dynamisch energiecontract vergelijken zet de aanbieders naast elkaar.
Capaciteit kiezen op “meer is beter”
Capaciteit die je niet dagelijks vult en leegt, staat stil en verlengt alleen de terugverdientijd. Noteer je avond- en nachtverbruik gedurende enkele weken via je P1-meter en gebruik dat getal als basis.
Het rendementsverlies vergeten
Elke cyclus kost een deel van wat erin gaat. Bij tien procent verlies en 200 cycli van 10 kWh per jaar gaat het om zo’n 200 kilowattuur per jaar. Neem dat mee in je som.
Back-up als bijzaak behandelen
Back-up is bij de meeste systemen geen standaardfunctie maar een aparte voorziening met eigen hardware en installatiekosten. Wil je bij een storing doordraaien, benoem dat dan als eis in je offerteaanvraag — achteraf toevoegen is duurder.
AC en DC door elkaar halen
Een DC-gekoppelde batterij van merk X werkt niet achter een omvormer van merk Y. Een merknaam alleen is geen compatibiliteitsbewijs: noteer het volledige omvormermodel én de firmware en leg dat naast de actuele compatibiliteitslijst van de batterijfabrikant. Controleer dat vóór de offerte, niet erna.
Rekenen met subsidie die er niet is
Kom je een ISDE-bijdrage voor de batterij tegen: die bestaat niet, en het btw-nultarief van zonnepanelen geldt er evenmin voor. Reken met de volledige investering inclusief 21 procent btw, en kijk alleen naar gemeentelijke of provinciale regelingen die je zelf bij de bron hebt gecontroleerd.
Capaciteit onderschatten bij een warmtepomp of EV
Kijk naast kilowattuur ook naar continu vermogen, vermogen per fase en kort piekvermogen. Leg je eigen gelijktijdige belastingen, zoals koken, de warmtepomp en laden, naast de exacte batterijconfiguratie. Enphase voert de 5P bijvoorbeeld ook als FlexPhase-uitvoering; vraag welk vermogen per fase jouw opstelling levert.
De systemen in het kort
Tesla Powerwall 3
Alles-in-één: één unit van 13,5 kWh met een ingebouwde omvormer voor de panelen. In Nederland verkoopt Tesla de driefase-uitvoering Powerwall 3P; die kan volgens Tesla bij een stroomonderbreking de hele woning voeden, met maximaal 15,4 kW back-upstroom (volgens Tesla bij 25 °C en voldoende zonne-energie; bij hogere temperaturen en zonder zonne-energie maximaal 11,5 kW). Uitbreiden kan met extra units en Expansion-units tot 94,5 kWh. Een prijs noemt Tesla niet op de productpagina; je vraagt een offerte aan bij een gecertificeerde installateur. Onze uitgebreide Tesla Powerwall-review gaat dieper in op de voorwaarden.
BYD Battery-Box
Modulair opgebouwd en DC-gekoppeld, voor gebruik met een externe omvormer van een ander merk die op de compatibiliteitslijst staat. Volgens BYD kun je later modules of parallelle torens toevoegen (HVS tot 38,4 kWh, HVM tot 65,0 kWh). Of back-up werkt, hangt af van de omvormer. Meer in onze BYD Battery-Box-review.
Huawei LUNA2000
Modulair in stappen van 5 kWh (S0) of 6,9 kWh (S1) en DC-gekoppeld achter een Huawei-omvormer uit de compatibiliteitslijst. Voor wie die omvormer al heeft, is dit de logische uitbreiding. Back-up vraagt een aparte Back-up Box, dus reken die mee. Zie ook de vergelijking Huawei Luna vs. Tesla Powerwall vs. Sessy.
SolarEdge Home Battery
Hetzelfde verhaal, maar dan binnen het SolarEdge-ecosysteem: de 48V-batterij hoort bij de 3-fase Home Hub, de 400V-batterij bij de 1-fase Home Wave, en voor back-up is de Backup Interface nodig. Heb je geen SolarEdge-omvormer, dan betekent deze batterij ook een nieuwe omvormer. Lees ook SolarEdge vs. Enphase.
Enphase IQ Battery 5P
AC-gekoppeld en per unit uitbreidbaar, en volgens Enphase ook geschikt voor bestaande installaties. In de Enphase-store staat bij de 5P geen prijs maar een verwijzing naar een distributiepartner (1 oktober 2026); de prijs staat in de offerte van de installateur. Onze Enphase IQ Battery 5P-review zet de garantievoorwaarden op een rij.
Welke thuisbatterij past bij mij?
Welke thuisbatterij bij jou past, hangt vooral af van de omvormer die er al hangt en van de vraag of je noodstroom wilt. De tabel hieronder geeft per uitgangssituatie de logische richting.
| Jouw situatie | Logische richting | Waarom |
|---|---|---|
| Huawei-omvormer aanwezig | Huawei LUNA2000 | DC-gekoppeld achter je bestaande omvormer |
| SolarEdge-omvormer aanwezig | SolarEdge Home Battery | Integratie binnen hetzelfde ecosysteem |
| Bestaande installatie, ander merk | Enphase of een ander AC-systeem | Werkt zonder je omvormer te vervangen |
| Back-up is een harde eis | Tesla Powerwall 3, of een systeem met back-upvoorziening | Back-up via de Backup Gateway; volgens Tesla voor de hele woning |
| Geen installateur, wel één stopcontact met noodstroom | AlphaESS VitaPower 3600 AC | Stekkerbatterij met back-upfunctie; voedt alleen de geconfigureerde aansluiting of apparaten |
| Klein beginnen, later uitbreiden | BYD of Huawei | Modulaire opbouw |
| Nederlandse service en publieke prijzen | Sessy | Noemt zichzelf “dé Nederlandse thuisbatterij”, prijzen online |
Wat je per uitgangssituatie vóór de offerte controleert
Nog geen zonnepanelen. Laat naast de geïntegreerde offerte ook een offerte zonder batterij maken. Panelen en opslag tegelijk ontwerpen kan technisch handig zijn, maar bewijst niet dat de opslag zichzelf terugverdient. Alleen met beide offertes zie je wat het batterijdeel apart kost.
Bestaande panelen met een string-omvormer. Dan kan een BYD Battery-Box een optie zijn, maar alleen als het exacte typenummer én de firmware van je omvormer op de actuele BYD-lijst staan. Vraag ook of je huidige omvormer een geschikt hybride model is of vervangen moet worden; dat kan een flinke extra post zijn.
Enphase micro-omvormers. De Enphase IQ Battery 5P is volgens Enphase compatibel met IQ7- en IQ8-micro-omvormers, ook als retrofit bij een bestaande installatie. Controller, faseconfiguratie, meting en back-upcomponenten moeten wel nog worden ontworpen en staan dus als aparte posten in de offerte.
SolarEdge met optimizers. Vergelijk eerst de SolarEdge Home Battery, en let op de 400V/48V-scheiding. Vraag een uitgesplitste offerte: zonder openbare fabrikantprijs is “scherp” niet te controleren.
Omvormer en opslag in één systeemontwerp. Laat bij de Tesla Powerwall 3 expliciet vastleggen of de panelen rechtstreeks worden gekoppeld of een bestaand systeem AC-gekoppeld blijft, welk vermogen lokaal wordt ingesteld en welke Gateway- en back-upscope in de prijs zit.
Bekijk het EcoFlow-assortiment
Subsidie en btw: reken zonder
Voor de aanschaf van een thuisbatterij bestaat geen rijkssubsidie. De ISDE is er voor woningeigenaren volgens RVO voor isolatie, ventilatie (in combinatie met isolatie), (hybride) warmtepompen, zonneboilers, een aansluiting op een warmtenet en elektrisch koken. Een thuisbatterij staat niet in die lijst, dus wij vonden geen bedrag per kWh en geen aanvraagroute voor batterijopslag. Wat er wél kan zijn, zijn gemeentelijke of provinciale regelingen; die verschillen per regio en veranderen regelmatig, dus controleer de stand bij je eigen gemeente vóór je tekent. Hoe je dat opzoekt, staat in subsidie zonnepanelen 2026: landelijk, provincie en gemeente.
Op de batterij betaal je 21 procent btw. Het nultarief voor zonnepanelen dekt volgens de Belastingdienst niet de levering en installatie van een accupakket. Ga dus niet uit van een btw-voordeel op het batterijdeel van je offerte.
Lever je als btw-ondernemer stroom terug aan het net, dan is btw-teruggaaf op de batterij onder voorwaarden mogelijk. De Belastingdienst noemt onder meer een energiemanagementsysteem, handel in stroom, een dynamisch contract, factuur en contract op naam, en geen deelname aan de kleineondernemersregeling bij aanschaf. Daar staan aangifteverplichtingen over teruglevering en privégebruik tegenover; beoordeel de volledige fiscale gevolgen of vraag advies.
Financiering verandert de terugverdientijd door rente en afsluitkosten. Controleer vóór ondertekening het jaarlijks kostenpercentage, de looptijd, boetevrij aflossen en de totale kredietsom. Wij bevelen geen kredietverstrekker aan en rekenen financieringskosten niet mee in het model hierboven.
Levensduur, garantie en degradatie
Garantievoorwaarden combineren doorgaans een looptijd met eisen aan gebruik, energie-doorvoer of resterende capaciteit. Eén cijfer — “6.000 cycli” — zegt daarom weinig; het actuele garantieblad van het exacte model is leidend.
- Tesla noemt in de datasheet van de Powerwall 3 10 jaar garantie, met een betrouwbare internetverbinding als voorwaarde voor de volledige garantie.
- Enphase noemt voor de IQ Battery 5P 15 jaar tot 6.000 cycli. Een langere termijn is alleen beter als dekking, restcapaciteit en uitsluitingen eveneens passen.
- Voor Huawei, BYD en SolarEdge is het garantieblad van het exacte model leidend; vraag het op bij de offerte.
Wat degradatie met het rendement doet, is met de modelberekening hierboven na te rekenen. Aannames: een puur illustratief lineair capaciteitsverloop naar 80 procent na vijftien jaar — geen garantieverloop van een van deze producten. De jaarwaarde daalt dan in hetzelfde tempo mee. De conclusie die daaruit volgt is bruikbaarder dan de getallen zelf: degradatie bepaalt niet of een thuisbatterij rendeert, de aanschafprijs doet dat. Hoe een supercondensator zich tot deze accuchemie verhoudt, staat in accu versus supercapacitor als thuisbatterij.
Installatie en veiligheid: wat je vooraf laat vastleggen
Ongeacht het merk gelden dezelfde vragen aan de installateur. Laat vóór opdracht vastleggen:
- wie de elektrische installatie bevoegd aanlegt en oplevert, en welke opleverdocumenten je krijgt;
- welke groep, beveiliging, kabeldoorsnede en faseconfiguratie nodig zijn;
- welke meter of stroomtransformatoren het energiemanagement gebruikt;
- waar de batterij volgens de fabrikantvoorschriften mag staan (temperatuurgebied, ventilatie, plaatsingsafstanden);
- wie de registratie bij de netbeheerder verzorgt.
Vraag daarnaast de opgegeven geluidswaarde en de meetconditie op voor batterij én omvormer. Of een systeem hoorbaar is, hangt af van koeling, belasting, montage en afstand — neem een stille woonkamer niet als vanzelfsprekend aan.
Over celchemie: Huawei en BYD noemen LFP-cellen (lithium-ijzerfosfaat). Vrij van brandrisico is ook dat niet. Tesla noemt in de Powerwall 3-datasheet certificering volgens IEC 62619; kijk in de datasheet van het model dat je overweegt welke normen de fabrikant noemt. De brandweer adviseert de installatie alleen door een erkende installateur te laten doen, de batterij op een koele en geventileerde plek te hangen (de schuur of garage noemt zij als meest brandveilig), buiten je vluchtroute, op of aan een onbrandbare ondergrond en met een werkende rookmelder in de ruimte. Informeer ook je verzekeraar over de plaatsing. Vraag daarnaast om het installatieschema, de productcertificaten en de instructies bij een storing. Wat de nieuwe landelijke regels voor batterijopslag voor een thuisbatterij betekenen, lees je in de thuisbatterij en de nieuwe regels voor energieopslag.
Lees ook
- Dynamische energiecontracten en een thuisbatterij — waar het rendement vandaan komt
- SolarEdge vs. Enphase — welke omvormer bij welke batterij
- Beste zonnepanelen 2026 — de opwek onder de opslag
- Wat het einde van de saldering betekent — de regel achter de rekensom
- Terugverdientijd berekenen — met je eigen cijfers
Ons eindoordeel
Er is in 2026 geen systeem dat op alle punten wint, en dat is goed nieuws: de keuze is grotendeels voorgekookt door wat er al aan je dak hangt. Heb je een merkomvormer, dan is de bijbehorende DC-batterij de meest directe route. Heb je iets anders, dan is AC-gekoppeld de eenvoudigste. Is back-up een eis, dan bepaalt dat de shortlist.
Wat in alle gevallen geldt: vergelijk offertes op de all-in prijs inclusief installatie en meterkast, reken met je eigen verschuifbare kilowattuur, en accepteer geen rendement of terugverdientijd die de verkoper niet kan onderbouwen.
Externe bron: RVO — ISDE voor woningeigenaren — het officiële overzicht van welke maatregelen de ISDE wel en niet dekt (thuisbatterijen, zonnepanelen en laadpalen vallen er niet onder).
Compatibiliteitsbron: BYD Battery-Box downloads (bydbatterybox.com, onder Downloads). Kies daar altijd de nieuwste HVS & HVM Compatible Inverter List voor jouw batterijgeneratie.
Productspecificaties: Huawei LUNA2000 S0/S1 (solar.huawei.com/nl/residential/compare-smart-string-ess), BYD Battery-Box (bydbatterybox.com), Tesla Powerwall 3P (tesla.com/nl_NL/powerwall) en de Powerwall 3-datasheet (energylibrary.tesla.com), SolarEdge Home-batterijen (solaredge.com/nl/producten/thuis/batterijen), geraadpleegd op 1 oktober 2026. Enphase IQ Battery 5P (enphase.com/nl-nl/store/storage/iq-battery-5p), geraadpleegd op 1 oktober 2026. Het exacte modeldocument blijft leidend.