Stroomprijs nu
—
laden…
Goedkoopst —
Duurst —
🔥 Gas vandaag — /m³
☀️ Zon vandaag — kWh/kWp
Alle uurprijzen →

Beste Zonnepanelen 2026: Top 5 Merken Vergeleken

Door Wilco Terlouw, uitgever · gepubliceerd 26-04-2026 · bijgewerkt 04-11-2026 · 13 min leestijd
Eén beste zonnepaneel bestaat niet: welk merk past, hangt af van je dak en je offertes. Kies de SunPower Maxeon 7 (24,0% rendement, 40 jaar productgarantie) of daarna JA Solar (22,8%) als je dakvlak klein is, de REC Alpha Pure-R (−0,24 %/°C) bij een warm, slecht geventileerd dak, en bij een ruim dak het paneel met de laagste prijs per wattpiek in je eigen offertes (datasheets gecontroleerd op 6 oktober 2026). Belangrijker dan het merk is de systeemgrootte: nu de saldering per 1 januari 2027 volledig stopt, stem je het aantal panelen af op wat je zelf verbruikt.
Transparantie: dit artikel bevat affiliate-links. Als je via zo'n link iets koopt of afsluit, kunnen wij een commissie ontvangen zonder extra kosten voor jou. Een commissie koopt geen positie of positief oordeel. Bekijk het actuele partneroverzicht en onze rangschikkingsregels · Hoe onze vergelijkingen tot stand komen.
Inhoudsopgave

Het merk op je paneel bepaalt minder dan de meeste vergelijkingen suggereren. Wat het wél bepaalt: hoeveel wattpiek er op je dak past, hoe het paneel presteert op een hete zomerdag, en wat er na vijfentwintig jaar aan vermogen gegarandeerd overblijft. Dit artikel legt vijf merken naast elkaar op precies die punten.

Vergelijk op de cijfers en op je eigen dak. De tabel met de vijf merken zet vermogen, rendement, celtechnologie en productgarantie naast elkaar; wat panelen op jouw dak opleveren, reken je uit met de opbrengstcalculator op basis van kWp en oriëntatie.

Wij testen niet zelf. De cijfers hieronder komen uit de datasheets en garantievoorwaarden van de fabrikanten. Controleer altijd het exacte typenummer in je offerte tegen de bijbehorende datasheet: fabrikanten brengen binnen dezelfde productnaam varianten uit met andere vermogens en andere specificaties.

Disclosure: met Zonneplan en Coolblue hebben wij op dit moment geen affiliate- of commissierelatie; wij noemen ze daarom zonder link. Met de genoemde paneelfabrikanten hebben wij geen enkele relatie.

Kies je omvormer met dezelfde zorg als je paneel — lees onze SolarEdge vs Enphase vergelijking en het overzicht van de beste omvormers.

De vijf op een rij

Merk & modelVermogen (hoogste klasse)RendementCeltechnologieProductgarantie
SunPower Maxeon 7 (SPR-MAX7-475)475 W24,0%IBC40 jaar
REC Alpha Pure-R430 W22,3%HJT n-type25 jaar (via REC ProTrust, zie hieronder)
LONGi Hi-MO 6 Explorer (LR5-54HTH-430M)430 W22,0%HPBC15 jaar
JA Solar DeepBlue 4.0 (JAM54D40 GB)445 W22,8%n-type TOPCon, dubbelglas12 jaar (variant met 25 jaar bestaat)
Trina Solar Vertex S+ (TSM-NEG9RC.27)440 W22,0%i-TOPCon n-type, dubbelglas25 jaar

Fabrikantopgaven uit de datasheets van de genoemde modellen, gecontroleerd op 6 oktober 2026. Per merk staat de hoogste vermogensklasse van de datasheet, met het rendement van die klasse. Vermogen en rendement gelden onder standaardtestcondities; op een dak liggen ze lager. De LONGi-datasheet is de versie van 2022; kijk voor de actuele uitvoering in je offerte. Prijzen staan er bewust niet bij, zie de paragraaf hieronder.

Waarom hier geen prijzen staan. Paneelfabrikanten publiceren geen consumentenprijs per model. Wat een paneel je kost, hangt af van de installateur, de systeemgrootte, het montagesysteem en het inkoopmoment. Prijzen per wattpiek die online circuleren, zijn momentopnames van één distributiekanaal. Vergelijk daarom op de prijs per opgesteld wattpiek uit je eigen offertes. Dat is het enige getal dat voor jouw dak klopt.

1. SunPower Maxeon 7

De Maxeon-lijn gebruikt IBC-cellen: alle contacten zitten aan de achterkant van de cel, zodat er geen contactlijnen op de voorzijde staan die licht wegnemen. De SPR-MAX7-475 haalt volgens de datasheet 24,0% rendement, het hoogste in dit overzicht.

Uit de datasheet: 475 W (de klassen 465 en 470 W halen 23,5 en 23,7%), temperatuurcoëfficiënt −0,27 procent per graad Celsius, 40 jaar garantie op product, vermogen en service, 98,0 procent gegarandeerd vermogen in het eerste jaar en maximaal 0,25 procent degradatie per jaar. Dat is rekenkundig 92 procent na 25 jaar en 88 procent na 40 jaar. Afmetingen: 1.913 × 1.035 mm.

Waar het merk zich onderscheidt. De combinatie van rendement en garantietermijn is de langste in dit veld. Dat is relevant in precies één situatie: als je dakoppervlak de beperkende factor is en je uit een klein vlak het maximum wilt halen.

Waar je op let. Een garantie is zoveel waard als de partij erachter. Maxeon Solar Technologies noemt zichzelf in de voettekst van de eigen website (6 oktober 2026) “under Judicial Management”. Wat dat voor de afhandeling van een garantieclaim betekent, kunnen wij niet beoordelen. Vraag je installateur wie de 40 jaar garantie in jouw situatie dekt en leg dat vast in de offerte.

2. REC Alpha Pure-R

REC Group heeft het hoofdkantoor in Noorwegen en het operationele hoofdkantoor in Singapore. De Alpha Pure-R gebruikt HJT-cellen (heterojunctie) en is volgens de datasheet loodvrij (RoHS).

Uit de datasheet: 400 tot 430 W; het 430 W-model haalt 22,3 procent rendement. Temperatuurcoëfficiënt −0,24 procent per graad Celsius, 98 procent vermogen in het eerste jaar, 0,25 procent degradatie per jaar en 92 procent in jaar 25. De standaardgarantie is 20 jaar op het product; 25 jaar productgarantie (met 25 jaar arbeid bij systemen onder 25 kW) geldt bij installatie door een REC Certified Professional (REC ProTrust).

Waar het merk zich onderscheidt. De temperatuurcoëfficiënt is de laagste in dit overzicht. Op een warm dak in juli scheelt dat een paar procent output ten opzichte van panelen met een coëfficiënt rond −0,30. Het loodvrije platform is bovendien een reëel verschil voor wie op materiaalgebruik let.

Waar je op let. De 25 jaar productgarantie en de arbeidsgarantie gelden alleen als je installateur gecertificeerd is. Vraag er in de offerte naar.

3. LONGi Hi-MO 6 Explorer

LONGi gebruikt in de Hi-MO 6 HPBC-cellen, een achtercontacttechnologie. Let op: de Hi-MO 7 is een ander paneel, met 610 W en bedoeld voor grotere installaties.

Uit de datasheet (versie 2022): 430 W, 22,0 procent rendement, temperatuurcoëfficiënt −0,29 procent per graad Celsius, 15 jaar garantie op materiaal en afwerking en 25 jaar lineaire vermogensgarantie (maximaal 1,5 procent degradatie in het eerste jaar en 0,40 procent per jaar daarna).

Waar het merk zich onderscheidt. De cijfers liggen dicht bij die van Trina en JA Solar; het onderscheid zit in de celtechnologie (HPBC met contacten aan de achterzijde) en de enkelglas-uitvoering.

Waar je op let. De productgarantie is korter dan bij REC, Trina en Maxeon. Schaduwgedrag los je op met de omvormerkeuze en niet met het paneel.

4. JA Solar DeepBlue 4.0

De DeepBlue 4.0-serie van JA Solar bestaat uit n-type TOPCon-panelen. In de JAM54D40 GB zijn de panelen dubbelglas en bifaciaal (bifacialiteit 80 ± 5 procent).

Uit de datasheet: 420 tot 445 W met een rendement van 21,5 tot 22,8 procent; het 445 W-model haalt 22,8 procent. Temperatuurcoëfficiënt −0,29 procent per graad Celsius. De vermogensgarantie loopt 30 jaar (1 procent eerste jaar, daarna 0,4 procent per jaar, dus 87,4 procent in jaar 30). De productgarantie is 12 jaar bij de GB 12Y-variant; er is ook een variant met 25 jaar.

Waar het merk zich onderscheidt. Het 445 W-model haalt 22,8 procent en ligt daarmee hoger dan REC, LONGi en Trina (alleen Maxeon zit hoger). De variant met 25 jaar productgarantie dekt het product langer. Welke variant je krijgt, staat in de offerte.

Waar je op let. Controleer of je offerte de 12- of de 25-jaar-variant noemt en hoe dat in de garantievoorwaarden is vastgelegd.

5. Trina Solar Vertex S+

De Vertex S+ (TSM-NEG9RC.27) is een bifaciaal dubbelglaspaneel met i-TOPCon n-type cellen.

Uit de datasheet: 410 tot 440 W; het 440 W-model haalt 22,0 procent rendement. Temperatuurcoëfficiënt −0,30 procent per graad Celsius, 25 jaar productgarantie en 30 jaar vermogensgarantie (1 procent eerste jaar, 0,4 procent per jaar, 87,4 procent in jaar 30). Bifacialiteit tot 85 procent volgens de kop van de datasheet (80 ± 5 procent in de tabel). Afmetingen: 1.762 × 1.134 mm, 21,0 kg.

Waar het merk zich onderscheidt. Gelijke productgarantie als REC en lange vermogensgarantie, bij een dubbelglasopbouw.

Waar je op let. Met 1.762 × 1.134 mm (circa 2,0 m²) heeft dit paneel het grootste oppervlak van de vijf. Bij een dak met dakramen, schoorstenen of een krappe indeling kan dat betekenen dat er minder panelen passen. Laat de indelingstekening maken vóór je op vermogen per paneel selecteert.

Welk paneel bij welke situatie

Jouw situatieWaar je op stuurtLogische keuze
Klein dakvlak, maximaal vermogen nodigRendement per m²Maxeon (24,0%), daarna JA Solar (22,8%) en REC (22,3%)
Ruim dak, kortste terugverdientijdPrijs per Wp uit je offertesAlle vijf; de prijs beslist, niet de datasheet
Warm, slecht geventileerd dakTemperatuurcoëfficiëntREC (−0,24 %/°C)
Zo min mogelijk montagepuntenWp per paneelMaxeon (475 W), daarna JA Solar (445 W) en Trina (440 W)
Langste productgarantieGarantietermijnMaxeon (40 jaar), daarna REC en Trina (25 jaar, REC met certificeerde installateur)

Temperatuur: de factor die in offertes ontbreekt

Panelen worden op een zomerdak fors warmer dan de 25 graden waarbij ze getest zijn, en warmte kost vermogen. De temperatuurcoëfficiënt op de datasheet geeft aan hoeveel: het percentage vermogen dat per graad boven 25 graden verloren gaat.

PaneelTemperatuurcoëfficiëntBerekend verlies bij +35 °C boven testcondities
REC Alpha Pure-R−0,24 %/°C−8,4%
SunPower Maxeon 7−0,27 %/°C−9,5%
LONGi Hi-MO 6 Explorer−0,29 %/°C−10,2%
JA Solar DeepBlue 4.0−0,29 %/°C−10,2%
Trina Solar Vertex S+−0,30 %/°C−10,5%

Rekenvoorbeeld op basis van de opgegeven coëfficiënten; de werkelijke celtemperatuur hangt af van montagewijze, ventilatie onder het paneel en weersomstandigheden.

Het verschil tussen de beste en de slechtste van dit vijftal is op zo’n dag ongeveer twee procentpunt (8,4 tegen 10,5). Over een heel jaar, met veel gematigde dagen erbij, valt het effect kleiner uit. Het is een reëel verschil, maar op zichzelf zelden reden voor de merkkeuze. Op een dak met weinig ventilatie onder de panelen, bijvoorbeeld een plat dak met vlakke opstelling, kan de celtemperatuur hoger uitkomen en telt het zwaarder.

Garantie: waar het echt op aankomt

Er zijn twee garanties, en ze worden vaak door elkaar gehaald:

Productgarantie dekt materiaal- en fabricagefouten. Vermogensgarantie dekt het minimale resterende vermogen na een aantal jaar. Een paneel kan 25 jaar vermogensgarantie hebben en tegelijk een veel kortere productgarantie.

Waar je in de voorwaarden op let:

OnderdeelWaar je op let
Degradatie eerste jaarWordt vrijwel altijd apart genoemd en ligt hoger dan de jaren daarna
Jaarlijkse degradatie daarnaVerschilt: in dit overzicht 0,25% per jaar (Maxeon, REC) tegen 0,4% (LONGi, JA Solar, Trina)
Gegarandeerd vermogen aan het eindHet cijfer dat telt: wat is er na 25 of 30 jaar minimaal over
Wie de claim afhandeltFabrikant, importeur of installateur
Wat een claim dektAlleen het paneel, of ook demontage, transport en herplaatsing

Die laatste twee regels zijn in de praktijk belangrijker dan alle percentages erboven. Een garantie is zoveel waard als de partij die haar afhandelt, en dat kan een fabrikant, importeur of installateur zijn. Een garantie die alleen het paneel dekt maar niet het werk om het te vervangen, dekt bij een defect na tien jaar maar een deel van je kosten. Bij REC is de arbeidsgarantie (25 jaar bij systemen onder 25 kW) gekoppeld aan installatie door een gecertificeerde installateur. Wij werken die kant verder uit in garantie zonnepanelen uitgelegd.

Certificering. IEC 61215 en IEC 61730 staan op de datasheets van alle vijf de panelen.

Vijf fouten bij de paneelkeuze

1. Het dak volleggen omdat het kan. Zolang de saldering gold, was elk extra paneel de moeite waard. Vanaf 1 januari 2027 is dat voorbij: panelen boven wat je zelf kunt verbruiken, leveren alleen nog de terugleververgoeding op, en veel leveranciers rekenen daar terugleverkosten tegenover. Bepaal je systeemgrootte op je eigen verbruik, en reken door wat elk extra paneel daarboven nog oplevert.

2. Vergelijken op prijs per paneel. Een paneel van 415 Wp voor een lager bedrag kan per wattpiek duurder zijn dan een paneel van 440 Wp voor iets meer. Reken altijd om naar euro per wattpiek.

3. Schaduw negeren. Eén boom of schoorsteen die een deel van de dag op één paneel valt, trekt bij een string zonder optimalisatie de hele string mee omlaag. Dat los je op met de omvormerkeuze, en dat is een gesprek dat je vóór de offerte voert.

4. De omvormer als bijzaak behandelen. De omvormer bepaalt mede het rendement, gaat korter mee dan de panelen en bepaalt of je later een batterij kunt koppelen. Een iets duurder paneel met een verkeerde omvormer is een slechtere keuze dan andersom.

5. De oriëntatie niet heroverwegen. Nu eigen verbruik zwaarder telt dan totale opwek, is een oost-westopstelling voor sommige huishoudens gunstiger dan een zuidopstelling: de opwek verdeelt zich over meer uren en valt daardoor vaker samen met verbruik. De totale jaaropbrengst ligt lager, maar het deel dat je zelf gebruikt hoger. Zie oost-west versus zuid en plat dak versus schuin dak.

Modelberekening: wat het merkverschil doet over de levensduur

Aannames. Hetzelfde dak, dezelfde oriëntatie en hetzelfde aantal panelen; verschil alleen in merk. De opbrengst per paneel volgt uit de datasheetwaarden, de degradatie uit de garantiecurve van de fabrikant, en de omvormer wordt in beide gevallen ergens in de levensduur vervangen.

Wat het model kan zeggen. Een paneel met meer rendement of een lagere degradatie wekt over de levensduur meer op; of dat opweegt tegen een hogere aanschafprijs, hangt volledig af van de prijzen in je offertes. Wij publiceren geen prijsvergelijking per merk, omdat die prijzen niet openbaar zijn. Reken dit daarom zelf door met de bedragen uit je offertes.

Wanneer rendement de doorslag geeft. Zodra dakoppervlak de beperkende factor is, koop je geen kilowatturen per euro maar kilowatturen per vierkante meter. Dan levert een paneel met hoog rendement, zoals de Maxeon 7 (24,0%), meer vermogen op dezelfde ruimte.

Vul deze berekening met je eigen offertebedragen en je eigen verbruik; onze rekenpagina zonnepanelen-opbrengst berekenen geeft de opwekkant.

De installateur weegt zwaarder dan het merk

Een slechte installatie doet het beste paneel teniet. Stringindeling, omvormerkeuze en de omgang met schaduw bepalen mede de jaaropbrengst, naast het merk van het paneel.

Waarop je een installateur beoordeelt:

  1. Schaduwanalyse. Vraagt hij naar bomen, schoorstenen en dakkapellen, en maakt hij een simulatie?
  2. Omvormeradvies. Adviseert hij optimalisatie op paneelniveau waar dat nodig is, of standaard de goedkoopste string-omvormer?
  3. Indelingstekening. Krijg je een tekening met het werkelijke aantal panelen en de vrije zones, of alleen een aantal?
  4. Garantieafhandeling. Wie handelt een claim af, en wat wordt er vergoed?
  5. Uitsplitsing. Staan panelen, omvormer, montagesysteem en arbeid apart in de offerte?

Vraag drie offertes. Onze gids installateur kiezen beschrijft dat proces in detail.

Bifaciale panelen

Bifaciale panelen vangen ook licht op dat van onderaf terugkaatst; JA Solar DeepBlue 4.0 (80 ± 5 procent bifacialiteit) en Trina Vertex S+ (tot 85 procent) zijn in dit overzicht bifaciaal. Hoeveel dat oplevert, hangt volledig af van wat er onder het paneel ligt en van de montagewijze: een dakparallel gemonteerd paneel met weinig ruimte eronder profiteert er nauwelijks van, terwijl een opgestelde installatie boven een lichte ondergrond er wel iets aan heeft.

Voor een gewoon schuin dak is bifaciaal daarom zelden de doorslaggevende factor. Op een plat dak met een lichte dakbedekking, of bij een vrijstaande opstelling boven gras of grind, is het een reële overweging. Vraag de leverancier om de bifacialiteitsfactor uit de datasheet en om een opbrengstsimulatie die de werkelijke ondergrond meeneemt — niet om een algemeen percentage.

Recycling

Voor zonnepanelen geldt in Nederland producentenverantwoordelijkheid. Stichting OPEN is sinds 1 maart 2021 door de overheid aangesteld als centrale regisseur voor de inzameling, sortering en verwerking van afgedankte apparaten, en producenten en importeurs, ook van zonnepanelen, dragen financieel bij aan die afvalbeheerstructuur. Vraag je installateur wat er met je oude panelen gebeurt als ze ooit worden vervangen. Hoe de verwerking van zonnepanelen straks in de praktijk gaat lopen, is volgens Stichting OPEN nog kleinschalig, omdat er nog nauwelijks zonnepanelen worden afgedankt.

Onze conclusie

Welk paneel het beste past, hangt af van je dak en je offertes. Op papier zijn Maxeon 7 (rendement en garantietermijn) en REC Alpha Pure-R (temperatuurcoëfficiënt) de sterkste in hun categorie, maar die voorsprong betaalt zich alleen uit als je dakoppervlak beperkt is of als de meerprijs in je offerte klein is. Heb je ruimte over, dan koop je met hetzelfde budget meer wattpieken met een paneel dat per Wp goedkoper is. Vergelijk daarom op euro per wattpiek en kijk bij de garantie naar wie haar afhandelt.

De keuze die er in 2026 meer toe doet dan het merk, is de systeemgrootte. Nu de saldering per 1 januari 2027 volledig stopt, is de vraag niet meer hoeveel panelen er passen, maar hoeveel opwek je zelf gaat verbruiken. Dat getal bepaalt je terugverdientijd — niet het logo op het paneel.

Wil je offertes vergelijken: Zonneplan biedt zonnepanelen inclusief installatie aan en Coolblue laat de installatie uitvoeren door installatiepartner Hoppenbrouwers (zonneplan.nl en coolblue.nl, 6 oktober 2026).

Vragen over je situatie? Mail de redactie via info@duurzaamthuislab.nl.

Lees ook

zonnepanelenSunPowerRECLongizonne-energie

Veelgestelde Vragen

Wat kosten zonnepanelen in 2026?
Paneelfabrikanten publiceren geen consumentenprijs per model: wat je betaalt, komt uit de offerte van je installateur en bestaat uit panelen, omvormer, montagesysteem en arbeid. Vergelijk daarom niet op prijs per paneel maar op prijs per opgesteld wattpiek, en vraag drie offertes met een uitgesplitste componentlijst. Alleen dan vergelijk je dezelfde installatie en niet twee verschillende systeemgroottes.
Hoeveel zonnepanelen heb je nodig?
Dat volgt uit je jaarverbruik en de opbrengst per paneel op jouw dak, niet uit een vast aantal. Een huishouden zonder warmtepomp of elektrische auto komt met een bescheiden installatie een heel eind; met een warmtepomp of een auto die thuis laadt, loopt het verbruik en daarmee het benodigde aantal panelen fors op. Belangrijker dan het aantal is de vraag hoeveel je zelf verbruikt: sinds de saldering per 1 januari 2027 stopt, is een dak volleggen tot ver boven je eigen verbruik niet langer vanzelfsprekend rendabel.
Welk merk zonnepaneel is het beste?
Er is geen merk dat voor iedereen het beste is. Panelen met het hoogste rendement per vierkante meter zijn interessant als je dakoppervlak de beperkende factor is; heb je ruimte over, dan levert een goedkoper paneel per geïnvesteerde euro doorgaans meer op. Kijk verder naar de temperatuurcoëfficiënt, naar wat er na 25 jaar aan vermogen gegarandeerd wordt, en vooral naar wie een garantieclaim afhandelt. Dat laatste bepaalt of een garantie in de praktijk iets waard is.
Hoe lang gaan zonnepanelen mee?
De vermogensgaranties in dit overzicht lopen tot 25 of 30 jaar (bij Maxeon 40 jaar), waarbij fabrikanten een minimaal resterend vermogen aan het eind van die termijn garanderen. Dat is geen einddatum: een paneel dat na 25 jaar op zijn gegarandeerde vermogen zit, blijft daarna stroom leveren. De omvormer is doorgaans het onderdeel dat als eerste vervangen moet worden; neem dat mee in je terugverdienberekening.
Zijn zonnepanelen nog rendabel als de saldering stopt?
Ja, maar de rekensom verandert. De saldering stopt volledig per 1 januari 2027 — er is geen afbouwpad. Vanaf dat moment spaart elke zelf verbruikte kilowattuur je leveringstarief uit, terwijl teruglevering alleen de vergoeding van je leverancier oplevert, waar veel leveranciers terugleverkosten tegenover zetten. Dat verlengt de terugverdientijd, en het verschuift de optimale systeemgrootte naar beneden. Wie zijn eigen verbruik kan verhogen of verschuiven — met een warmtepomp, een auto die overdag laadt of opslag — houdt de terugverdientijd het kortst.
Welke omvormer past bij welke zonnepanelen?
De hoofdkeuze is tussen een string-omvormer, eventueel met optimizers per paneel, en micro-omvormers per paneel. Bij een eenvoudig dakvlak zonder schaduw doet een string-omvormer het werk. Bij schaduw van een boom of schoorsteen, of bij meerdere dakvlakken met verschillende oriëntaties, is optimalisatie op paneelniveau de moeite waard, omdat één achterblijvend paneel dan niet de hele string meetrekt. Onze vergelijking van SolarEdge en Enphase gaat op die afweging in.
WT
Uitgever van DuurzaamThuisLab (WT Digital). Verwerkt de energieprijsdata en rekent de modellen na op basis van specificaties en publieke bronnen. Geen installateur: voor een concrete installatie is advies van een vakbedrijf nodig.