Een hybride warmtepomp naast een bestaande cv-ketel neemt volgens de installatievoorschriften bij een correct ingesteld bivalentpunt 55 tot 65 procent van de warmtevraag over. Bij een gemiddeld gasverbruik betekent dat honderden euro’s per jaar minder energiekosten. Maar een warmtepomp is niet voor iedereen de juiste keuze: bij een slecht geïsoleerd huis of een laag gasverbruik kan de terugverdientijd oplopen tot vijftien jaar. In dit artikel rekenen wij het voor de belangrijkste woningtypen door.
Dit artikel bevat één affiliate link, naar de webshop Coen+; koop je daar iets, dan kunnen wij een commissie ontvangen zonder meerkosten voor jou. Van de merken en installateurs die hier genoemd worden ontvangen wij geen vergoeding.
Al besloten dat je een warmtepomp wilt? Bekijk onze top 5 hybride warmtepompen en de ISDE subsidie gids.
💡 Vraag je je af wat de salderingsstop van 1 januari 2027 voor jou betekent? Lees de Saldering 2027 transitie-planner.
Kort antwoord: de vergelijking valt om op twee getallen die je zelf moet ophalen — je gasverbruik van vorig jaar en het ISDE-bedrag van het aangeboden typenummer (rvo.nl, aanvraag ná installatie binnen 24 maanden). Reken met 21% btw; het nultarief geldt alleen voor zonnepanelen. Vuistregel uit onze modelberekeningen: een hybride is de logische eerste stap bij label C of D, all-electric levert anderhalf tot twee keer zoveel op maar vraagt een lage aanvoertemperatuur, en bij label E of slechter isoleer je eerst.
Vijf concrete vragen om te beantwoorden voor je besluit
Voordat je een aannemer belt, stel jezelf deze vijf vragen. De antwoorden bepalen grotendeels welke keuze rationeel is.
1. Wat is je huidige jaarlijkse gasverbruik? Kijk op je jaarafrekening of energieportaal, maar gebruik het verbruik alleen als controle op een warmteverliesberekening. Een laag verbruik kan komen door een kleine of goed geïsoleerde woning, maar ook door beperkt stoken; een hoog verbruik garandeert geen korte terugverdientijd. Reken investering, gasbesparing en extra elektriciteitsverbruik met jouw tarieven door.
2. Wat is het energielabel van de woning? Het label is een startpunt, geen dimensioneringsregel. Laat warmteverlies, afgiftevermogen bij lage temperatuur, ventilatie en tapwaterbehoefte beoordelen. Ook binnen hetzelfde label kunnen all-electric, hybride of eerst isoleren verschillende uitkomsten geven.
3. Hoe lang blijf je er nog wonen? Minder dan 5 jaar: full-electric is financieel risicovol. Hybride of cv-ketel zijn dan verstandiger — tenzij je de investering meeneemt in de verkoopprijs (wat bij een goed energielabel reëel is).
4. Wat blijft er over na subsidie, en heb je dat beschikbaar? Reken het uit met het ISDE-bedrag van het typenummer uit je offerte, niet met een bedrag uit een artikel. Kom je tekort: het Nationaal Warmtefonds verstrekt leningen met een rente die van je inkomen afhangt (voorwaarden op warmtefonds.nl), en sommige gemeenten hebben eigen regelingen — let daarbij op dat een deel daarvan juist vóór de installatie moet worden aangevraagd.
5. Wat is het plan voor je wijk? Dit klinkt sociaal maar is ook praktisch. Als jouw straat op het gemeentelijk aardgasvrij-plan staat voor 2030-2035, is vroeg investeren verstandiger dan op het laatste moment noodgedwongen moeten verduurzamen zonder subsidiemogelijkheden.
Wat kost een cv-ketel vervangen in 2026?
Een nieuwe HR-combiketel inclusief installatie ligt qua orde van grootte rond de tweeduizend euro — een richting, geen gepubliceerde prijs: fabrikanten publiceren geen consumentenprijzen en installateurs geen tarieflijsten, dus het bedrag in jouw offerte is het enige dat telt. Wat vaststaat: op een cv-ketel is geen ISDE beschikbaar, en de brandstofkosten liggen structureel hoger per eenheid warmte dan bij een warmtepomp.
Is je ketel kapot en is het budget nu te beperkt voor een warmtepomp? Dan is een HR-combi een verdedigbaar noodscenario. Zet dan wel meteen twee dingen in gang: reserveer voor de vervanging over enkele jaren, en pak in de tussentijd de isolatie aan. Die tweede stap verlaagt je rekening direct én verbetert de startpositie van de warmtepomp die je later plaatst — anders dan wachten op een gunstiger prijs, wat een gok is.
Wil je zien wat het kale toestel kost, los van het montagewerk? Dat kan bij een webshop. Coen+ verkoopt cv-ketels online, ingedeeld naar HR-combi en HR-solo en naar tapklasse CW3 tot en met CW6, met onder meer ATAG, Intergas, Nefit, Remeha en Vaillant. Als voorbeeld van het prijsniveau: de Intergas Kombi Kompakt HRE 36/30 CW5 stond er op 18 september 2026 voor €874,38, van €1.058 (bron: coen-plus.nl, gecontroleerd 18 september 2026; actieprijzen wisselen). Dat is de toestelprijs — Coen+ biedt bij cv-ketels geen installatie aan (gecontroleerd 5 oktober 2026), dus de aansluiting regel je zelf bij een erkende installateur. Tel die post erbij op voordat je de webshopprijs naast een all-in offerte legt.
CV-ketel vs Warmtepomp: kernverschillen
| Aspect | CV-ketel | Hybride warmtepomp | Full-electric warmtepomp |
|---|---|---|---|
| Energiebron | Aardgas | Elektriciteit + gas | Alleen elektriciteit |
| Aanschafkosten (richting, incl. 21% btw) | Laagst | Middel | Hoogst |
| ISDE | Geen subsidie | Bedrag per typenummer op rvo.nl | Bedrag per typenummer op rvo.nl |
| Jaarlijkse energiekosten | Hoogst | Ruim lager | Laagst bij lage aanvoertemperatuur |
| CO2-reductie | 0% | 40-60% | 60-80% |
| Levensduur | circa 15 jaar (volgens de meeste fabrikanten, Consumentenbond) | circa 15 jaar (Milieu Centraal) | 15-20 jaar (fabrikantopgave) |
| Isolatie vereist | Nee | Basis (label D+) | Goed (label B+) |
| Vloerverwarming nodig | Nee | Nee | Aanbevolen |
| Onderhoud/jaar | €100-€150 | €150-€200 | €150-€200 |
| Geluid buitenunit | Geen | Bij direct aangrenzende woonpercelen toetsen aan 40 dB op de perceelsgrens volgens de Omgevingsregeling | Idem |
Modelberekening: drie woningprofielen
Onderstaande berekeningen zijn modellen met gelabelde aannames, geen metingen. Alle drie gebruiken dezelfde uitgangspunten, zodat de vergelijking klopt:
- Gasprijs €1,39 per m³ all-in en stroomprijs €0,26/kWh all-in. Beide zijn gelabelde aannames, opgebouwd uit marktprijs, energiebelasting 2026 en een aanname voor opslag en vaste kosten
- Circa 8,8 kWh nuttige warmte per m³ gas: de energie-inhoud van Gronings aardgas op onderwaarde is 31,65 MJ/m³ (circa 8,8 kWh per m³); wij nemen aan dat de bestaande HR-ketel per m³ circa die hoeveelheid als warmte afgeeft (gelabelde aanname)
- Hybride: de warmtepomp neemt 60% van de jaarwarmtevraag over bij een seizoensrendement van 3,8
- All-electric: seizoensrendement 4,0 (4,2 bij vloerverwarming), haalbaar bij een lage aanvoertemperatuur
Gasprijs in dit model (bijgewerkt 31 oktober 2026): wij rekenen met €1,39 per m³ all-in. Dat is een gelabelde aanname: de kale day-ahead-gasprijs over 2026 tot en met 28 september was gemiddeld €0,58 per m³ incl. btw (EnergyZero, eigen berekening), plus €0,7268 energiebelasting incl. btw en circa €0,08 inkoopvergoeding van de leverancier. Vaste leveringskosten en netbeheer zitten er niet in. Eerder rekenden wij op deze pagina met €1,10 per m³; die prijs ligt onder wat gas in 2026 gemiddeld kost. Je eigen tarief staat op je jaarafrekening. Aan deze informatie kunnen geen rechten worden ontleend.
Woning A: rijtjeshuis 1980, label D, 1.700 m³ gas
| Verwarmingsoptie | Per jaar | Per maand | Besparing per jaar |
|---|---|---|---|
| Alleen cv-ketel | €2.363 | €197 | — |
| Hybride (680 m³ gas + circa 2.360 kWh) | €1.559 | €130 | €804 |
| All-electric, ná isolatie naar label B | €729 | €61 | €1.634 |
De derde regel vraagt wel de isolatiestap erbij: die kost geld en staat niet in deze besparing.
Woning B: tussenwoning 2000, label C, 1.200 m³ gas
| Verwarmingsoptie | Per jaar | Per maand | Besparing per jaar |
|---|---|---|---|
| Alleen cv-ketel | €1.668 | €139 | — |
| Hybride (480 m³ gas + circa 1.670 kWh) | €1.100 | €92 | €568 |
| All-electric (radiatoren op lage temperatuur) | €686 | €57 | €982 |
Woning C: vrijstaand 1995, label B, 2.400 m³ gas
| Verwarmingsoptie | Per jaar | Per maand | Besparing per jaar |
|---|---|---|---|
| Alleen cv-ketel | €3.336 | €278 | — |
| Hybride (960 m³ gas + circa 3.330 kWh) | €2.201 | €183 | €1.135 |
| All-electric (vloerverwarming aanwezig, SCOP 4,2) | €1.307 | €109 | €2.029 |
Rekenwijze: cv-ketel = gasverbruik × €1,39; hybride = 40% van het gas × €1,39 + kWh × €0,26 (bijvoorbeeld woning A: 680 × €1,39 + 2.360 × €0,26 = €945 + €614 = €1.559); besparing = cv-ketel − optie.
Wat deze drie tabellen laten zien
Twee patronen, en ze gelden ongeacht welk merk je kiest:
- Hoe hoger het gasverbruik, hoe groter de besparing. Er valt simpelweg meer te verschuiven. Onder ongeveer 1.000 m³ per jaar wordt de businesscase mager, hoe goed het toestel ook is.
- All-electric levert ruwweg anderhalf tot twee keer zoveel op als hybride — maar alleen als het afgiftesysteem een lage aanvoertemperatuur aankan. Kan het dat niet, dan zakt het rendement en verschuift de uitkomst richting de hybride-regel, terwijl de investering hoog blijft.
En de terugverdientijd?
Die staat hier bewust niet in de tabellen, want daarvoor zijn twee getallen nodig die wij niet kennen: het bedrag onderaan jouw offerte en het ISDE-bedrag dat bij het aangeboden typenummer hoort. De rekenregel is:
(offertebedrag incl. 21% btw − ISDE-bedrag) ÷ jaarbesparing = terugverdientijd in jaren.
Tel daar het verschil in onderhoudskosten bij op: een hybride betekent twee installaties onderhouden, een all-electric maar één. Wat dat bij jouw installateur kost, vraag je op — die tarieven zijn niet openbaar.
Hoe gevoelig zijn deze uitkomsten?
- Aanvoertemperatuur is de grootste knop. Zakt het seizoensrendement van 4,0 naar 3,2, dan verdampt een groot deel van het all-electric-voordeel. Radiatoren vergroten hoort daarom in de businesscase, niet in de wenslijst.
- De tariefverhouding kan de bedragen halveren. Stijgt de stroomprijs harder dan de gasprijs, dan krimpt elke besparing hierboven. Andersom loopt hij op.
- Het aandeel dat de hybride overneemt is een aanname. Bij een verkeerd ingesteld bivalentpunt neemt de ketel meer over dan de 60% waarmee wij rekenen, en verdwijnt een deel van het voordeel zonder dat je het ziet. Laat dat instelpunt bij de oplevering vastleggen.
Energiebesparing: hybride warmtepomp versus cv-ketel
De besparing hierboven staat in euro’s. In energie uitgedrukt ziet hetzelfde verhaal er zo uit, met dezelfde aannames als de modelberekening (60% van de warmtevraag naar de warmtepomp, seizoensrendement 3,8, energie-inhoud van het gas op onderwaarde circa 8,8 kWh/m³).
Neem woning A uit de tabel hierboven, 1.700 m³ gas per jaar:
| Alleen cv-ketel | Met hybride warmtepomp | |
|---|---|---|
| Aardgas | 1.700 m³ | 680 m³ |
| Elektriciteit voor verwarming | 0 kWh | circa 2.360 kWh |
| Totale energie-input | 1.700 × 8,8 = circa 14.960 kWh | 680 × 8,8 + 2.360 = circa 8.340 kWh |
Modelberekening op de aannames hierboven, geen meting.
Twee getallen die je uit elkaar moet houden, omdat ze vaak door elkaar worden gebruikt:
- Gasbesparing: 60%. Dat is de aanname van het model — het aandeel van de warmtevraag dat de warmtepomp overneemt — en het is meteen het percentage dat in kubieke meters van je rekening verdwijnt. Het staat of valt met het bivalentpunt: springt de ketel eerder bij dan afgesproken, dan zakt dit percentage zonder dat je het merkt.
- Besparing op totale energie-input: ruwweg 44%. Dat is lager dan de gasbesparing, want er komt stroom bij. Dat de rekening in euro’s tóch flink daalt, komt doordat een kilowattuur warmte uit de warmtepomp goedkoper is dan een kilowattuur warmte uit gas — niet doordat er evenveel energie verdwijnt als er gas verdwijnt.
Waar de winst technisch vandaan komt: een HR-ketel haalt uit een kilowattuur gas hooguit een kilowattuur warmte (in ons model 0,9). Een warmtepomp verplaatst warmte in plaats van hem te maken en haalt er in dit model 3,8 uit één kilowattuur stroom. Dat verschil in factor is de hele besparing; alle andere variabelen — isolatie, stooklijn, aanvoertemperatuur — bepalen alleen hoe dicht je bij die 3,8 in de buurt komt.
Wat de besparing in jouw woning wordt, hangt vooral af van je huidige gasverbruik. Onder ongeveer 1.000 m³ per jaar valt er in absolute zin weinig te verschuiven en is isoleren de betere eerste stap; bij 2.000 m³ of meer is het effect zichtbaar op elke maandnota.
Levensduur van een cv-ketel en een hybride warmtepomp
Beide installaties zitten in dezelfde orde van grootte, maar het risico ligt anders verdeeld.
Cv-ketel. De Consumentenbond meldt dat de gemiddelde levensduur volgens de meeste fabrikanten ongeveer 15 jaar is (consumentenbond.nl, gecontroleerd 28 september 2026). Het vervangmoment wordt in de praktijk zelden door de leeftijd bepaald en vaker door de leverbaarheid van onderdelen of door een lekke warmtewisselaar. Wat dat betekent voor de keuze tussen repareren en vervangen, staat in wat een cv-ketel vervangen kost in 2026.
Hybride warmtepomp. Fabrikanten geven voor lucht-waterwarmtepompen doorgaans een technische levensduur op in de orde van vijftien tot twintig jaar. De compressor is het onderdeel dat het eerst slijt.
En dan het punt dat de meeste vergelijkingen overslaan: bij een hybride opstelling heb je béide installaties staan. De cv-ketel blijft, dus je houdt zijn levensduur en zijn onderhoud erbij. Dat heeft twee kanten. Vervelend: twee toestellen die kunnen stukgaan en twee onderhoudsbeurten. Prettig: de ketel draait een stuk minder uren dan voorheen, en als de warmtepomp uitvalt, sta je niet in de kou.
Praktisch betekent dat iets voor de volgorde. Is je ketel al twaalf jaar of ouder, dan is een hybride erop zetten zelden verstandig zonder de ketel mee te nemen in het plan — je koppelt dan een investering van vijftien jaar aan een toestel dat er over drie jaar uit ligt. Is de ketel jong, dan is een hybride juist de meest logische stap: je benut de resterende levensduur en verlaagt tegelijk het gasverbruik.
Baseer je terugverdienberekening op de opgegeven technische levensduur en de garantietermijn uit het contract, niet op een aanname over hoe lang het “in de praktijk” meegaat.
Milieu-impact: cv-ketel versus hybride warmtepomp
De vergelijking zit op drie punten, en maar één daarvan kun je zelf narekenen.
Directe uitstoot bij je woning. Een cv-ketel verbrandt aardgas in huis; een warmtepomp doet dat niet. In het model hierboven gaat het gasverbruik van 1.700 naar 680 m³ per jaar. Die 1.020 m³ die wegvallen, worden niet meer verbrand — dat is het deel van de milieuwinst dat direct volgt uit je eigen jaarafrekening en dat je dus zelf kunt controleren.
Indirecte uitstoot van de stroom. Daar komt elektriciteit voor terug, circa 2.360 kWh in hetzelfde model. Hoe schoon die is, hangt af van de Nederlandse elektriciteitsmix op het moment dat je verbruikt, en die verandert per jaar en zelfs per uur. Wij zetten hier daarom geen CO2-cijfer per huishouden neer: dat getal zou een schijnnauwkeurigheid geven die het niet heeft. Wat wel vaststaat is de richting — de mix wordt schoner naarmate er meer wind en zon op het net komen, terwijl een kubieke meter aardgas altijd dezelfde verbranding blijft. Zonnepanelen op je eigen dak versterken dat effect voor het deel dat je direct zelf verbruikt.
Het koudemiddel. Een warmtepomp bevat koudemiddel, meestal R32 of het natuurlijke R290. Bij lekkage heeft dat een klimaateffect dat een cv-ketel niet heeft. Bij een monoblock zit het koudemiddel fabrieksgesloten in de buitenunit, wat de kans op lekkage verkleint; bij een split wordt het op locatie aangesloten en is F-gassencertificering verplicht. Vraag bij de offerte welk koudemiddel erin zit en hoeveel.
Blijft over wat er in de woning zelf gebeurt: minder aardgas verbranden betekent ook minder rookgassen en geen verbranding meer in de meterkast of de zolderkast. Dat is geen klimaatargument maar wel een verschil dat telt.
Wanneer kiezen voor welke optie?
Kies een CV-ketel als:
- Je huidige CV-ketel is kapot en je hebt geen budget voor een warmtepomp
- Je woningisolatie is slecht (label F/G) en je wilt/kunt niet isoleren
- Je gaat binnen 5 jaar verhuizen
- Je gasverbruik is zeer laag (<600 m³/jaar)
Kies een hybride warmtepomp als:
- Je wilt gasbesparing zonder grote verbouwing
- Je isolatie is gemiddeld (label C-D)
- Je hebt bestaande radiatoren die je wilt behouden
- Je wilt subsidie benutten maar niet de hoofdprijs betalen
- Je wilt stapsgewijs verduurzamen
Kies een full-electric warmtepomp als:
- Je woning is goed geïsoleerd (label B of beter)
- Je hebt (of wilt) vloerverwarming of LT-radiatoren
- Je wilt volledig van het gas af
- Je hebt zonnepanelen (of plant die te installeren)
- Je bouwt nieuw of doet een ingrijpende renovatie
Veelgemaakte fouten
- Warmtepomp plaatsen in slecht geïsoleerd huis — Isoleer eerst tot minimaal label D (hybride) of B (full-electric)
- Te kleine warmtepomp kiezen — Laat een warmteverliesberekening maken door een installateur
- Geluid onderschatten — laat de gekozen plek volgens de Omgevingsregeling toetsen; er bestaat geen universele minimumafstand
- Subsidie verkeerd inboeken — het ISDE-bedrag hangt aan het typenummer (opzoeken op rvo.nl) en je vraagt aan ná de installatie, binnen 24 maanden. Vóór installatie aanvragen betekent afwijzing
- Alleen op prijs letten — COP-waarde, garantie en servicereseau zijn minstens zo belangrijk
Renovatie versus nieuwbouw: twee heel verschillende situaties
De afweging in bestaande bouw is fundamenteel anders dan bij nieuwbouw of een ingrijpende renovatie.
Bestaande bouw met een cv-ketel die het nog doet
Hier is een hybride bijna altijd de verstandigste eerste stap, en de reden is niet technisch maar financieel: je hergebruikt een installatie die er al staat en waarvoor je toch al betaald hebt. Je vervangt alleen het deel dat het duurste brandstofverbruik veroorzaakt.
Twee dingen bepalen of dat gunstig uitpakt:
- Staat de cv-ketel aan het eind van zijn leven? Zo ja, dan betaal je die vervanging toch al en komt er alleen een warmtepomp bij. Zo nee, dan is de hybride een extra investering en moet die zich volledig uit de besparing terugverdienen.
- Kan je afgiftesysteem lager? Radiatoren op 65 graden houden het rendement laag. Vaak is met debietoptimalisatie of een paar grotere radiatoren een lagere aanvoertemperatuur haalbaar, en dat verandert de rekening meer dan de merkkeuze.
Is de woning slecht geïsoleerd, dan komt isolatie er vóór de warmtepomp — daarover de volgende paragraaf, met cijfers.
Ingrijpende renovatie of nieuwbouw
Bij nieuwbouw is de vergelijking niet aan de orde: de energieprestatie-eisen voor nieuwbouw (BENG) laten een gasgestookte ketel praktisch niet meer toe. Bij een ingrijpende renovatie waarin het afgiftesysteem toch wordt vernieuwd, geldt hetzelfde in de praktijk.
In zo’n situatie is all-electric de logische keuze, en dat is een rekenkundig argument. Een vloerverwarmingssysteem dat is ontworpen op circa 35 graden aanvoer laat de warmtepomp werken in het gebied waarvoor de opgegeven SCOP geldt. Elke kWh stroom levert dan meerdere kWh warmte op, in plaats van de fractie die je bij een hoge aanvoertemperatuur overhoudt.
Een hybride opstelling is hier het duurste van twee werelden: je betaalt voor een gasinstallatie plus onderhoud daarvan, terwijl je die bij die isolatiegraad nauwelijks nog aanspreekt.
Energielabel E of lager: eerst isoleren, dan warmtepomp
Een vraag die vaak terugkomt: “Mijn huis heeft label E. Kan ik gewoon een warmtepomp installeren?”
Technisch kan een hybride dat, maar de opbrengst valt zwaar terug — en dat is precies het punt. Een slecht geïsoleerde woning verliest veel warmte, én vraagt hoge aanvoertemperaturen om de bestaande radiatoren te laten werken. Bij die temperaturen zakt het seizoensrendement van de warmtepomp fors, waardoor je de duurdere energiebron (stroom) inzet zonder het rendementsvoordeel te oogsten.
Modelberekening voor een label E-woning met 2.800 m³ gasverbruik, met dezelfde aannames als hierboven (gas €1,39 per m³, stroom €0,26/kWh, hybride neemt 60% over):
| Situatie | Aangenomen SCOP | Kosten per jaar | Besparing per jaar |
|---|---|---|---|
| Alleen cv-ketel | — | €3.892 | — |
| Hybride bij label E, hoge aanvoertemperatuur | 2,7 | €2.979 | €913 |
| Eerst isoleren tot label C, dan hybride | 3,8 | €1.797 | €2.095 |
Het verschil is ruim een factor twee. Niet omdat de warmtepomp beter wordt, maar omdat de warmtevraag kleiner wordt én het rendement stijgt. Beide effecten werken dezelfde kant op.
De isolatiestap kost natuurlijk geld en kan onder de ISDE vallen. Aanvraagtermijnen, bedragen, minimumoppervlakken en isolatiewaarden kunnen wijzigen; controleer daarom de actuele maatregelpagina bij RVO in plaats van hier met een oude termijn te rekenen. Bij meerdere kwalificerende maatregelen kan een hoger isolatiebedrag gelden. Op isolatie geldt geen nultarief; bij een woning ouder dan 2 jaar kan kwalificerende isolatiearbeid onder 9% vallen, terwijl materialen en ander werk 21% blijven.
Ons advies: houd deze volgorde aan.
- Spouwmuurisolatie (doorgaans de goedkoopste ingreep met het snelste effect)
- Dakisolatie
- HR++ of triple glas
- Dan de warmtepomp, gedimensioneerd op de geïsoleerde situatie
Die laatste toevoeging is belangrijk: laat de warmteverliesberekening maken op de situatie ná isolatie. Doe je dat niet, dan krijg je een te grote warmtepomp die continu op zijn laagste stand draait.
Installatie-specifieke aandachtspunten
Vergunning: wanneer wel en wanneer niet
Een buitenunit bij een woning valt vaak onder vergunningvrij bouwen, maar dat hangt af van de plek (achtererfgebied of niet), de afmetingen van het bouwwerk en of de woning of de omgeving een beschermde status heeft. Die regels staan in het omgevingsrecht en de uitwerking verschilt per situatie.
Wat je concreet doet: controleer je plan vóór de installatieplanning via het Omgevingsloket en bij je gemeente, en leg het antwoord schriftelijk vast. Wij noemen hier geen leges of doorlooptijd, omdat gemeenten die zelf vaststellen en ze per gemeente verschillen — vraag dat dus na bij jouw gemeente. Loop je hier tegenaan nadat de unit al is besteld, dan zit je met een probleem dat een halve dag vooraf had gekost.
Geluid en erfgrens: wat er werkelijk in de wet staat
Hier gaat het het vaakst mis in artikelen en offertes, dus scherp:
- De norm is een geluidswaarde, geen universele afstand. Bij direct aangrenzende woonpercelen noemt het Bbl voor een buitenunit maximaal 40 dB op de perceelsgrens, bepaald volgens de Omgevingsregeling.
- Er bestaat geen wettelijke minimumafstand tot de erfgrens. Getallen als “1 meter is het minimum” of “3 meter volgens de gemeentelijke APV” zijn geen wettelijke eis. Laat je daar dus niet op afrekenen — maar gebruik ze ook niet als vrijbrief.
- Let bij het vergelijken van datasheets op de grondslag. Een geluidsvermogenniveau is geen geluidsdrukniveau op afstand; alleen het tweede zegt iets over wat de buren horen. Een fabrikantopgave zonder vermelding van de grondslag is onbruikbaar voor deze toets.
Praktisch: laat de installateur de geluidsberekening op de erfgrens vóór de installatie aanleveren, en laat vastleggen wat er gebeurt als de waarde niet gehaald wordt. Klachten ontstaan vrijwel altijd bij units die recht tegenover een slaapkamerraam staan — een andere positie of een omkasting lost meer op dan een instelling in de app.
Koelmiddel R32: wat betekent dit praktisch?
Veel hybride warmtepompen die nu geïnstalleerd zijn, gebruiken R32. Vanaf 1 januari 2027 mogen nieuwe lucht-waterwarmtepompen tot 12 kW met R32 niet meer voor het eerst in de EU in de handel worden gebracht (Verordening (EU) 2024/573, bijlage IV, punt 8b en 9b); voorraad van vóór die datum mag nog worden geleverd, in 2027 alleen met bewijs, en een bestaand toestel mag blijven. Nieuwe toestellen komen daardoor steeds vaker op propaan (R290). Meer in R32-warmtepomp in 2027: wat het F-gassenverbod betekent. R32 is licht ontvlambaar (klasse A2L). Dat klinkt angstaanjagend, maar in de praktijk betekent het slechts dat de installateur een gecertificeerd F-gassen certificaat moet hebben en de installatie aan extra veiligheidseisen moet voldoen. Voor jou als eigenaar is er geen praktisch risico — mits de installateur zijn werk goed doet.
Onderhoud: wat je moet uitvragen
Onderhoudskosten worden in vergelijkingen vaak vergeten, en tarieven daarvoor zijn niet openbaar: elke installateur rekent zijn eigen prijs. Wij zetten hier dus geen bedragen neer, maar wel het structurele verschil en de vragen die je moet stellen.
Het structurele verschil: bij een hybride onderhoud je twee installaties, bij een all-electric maar één. Dat is een terugkerende post die in het nadeel van de hybride werkt — tegenover het voordeel dat een hybride geen isolatieverbouwing vooraf vereist.
Wat je uitvraagt vóór het tekenen:
- Wat kost een onderhoudsbeurt bij deze installateur, en wat zit erin?
- Stelt de fabrikant jaarlijks onderhoud als garantievoorwaarde voor dit type? Dat verschilt per merk en staat in de garantievoorwaarden. Let op: er bestaat géén wettelijke keuringsplicht voor een cv-ketel of warmtepomp, dus als iemand daarmee schermt, klopt dat niet.
- Wat kost een storingsbezoek buiten garantie, inclusief voorrijkosten?
- Zijn onderdelen ook via andere installateurs te betrekken?
Wat een reparatie later kost
Wat een compressorvervanging over twaalf of vijftien jaar kost, is nu niet te zeggen en wij noemen daar geen bedrag bij. Wat je wél kunt doen, is bij de aanschaf naar de leverbaarheidstermijn van onderdelen vragen en dat antwoord bewaren — bij een cv-ketel is precies dat het gegeven dat het vervangmoment bepaalt. De levensduur van beide installaties staat hierboven in levensduur van een cv-ketel en een hybride warmtepomp.
Combinatie met zonnepanelen
Een warmtepomp + zonnepanelen is de gouden combinatie. De zonnepanelen wekken de stroom op die de warmtepomp verbruikt, waardoor je verwarming nagenoeg gratis wordt.
Let wel op de timing: de salderingsregeling stopt volledig per 1 januari 2027. Er is geen afbouwpad — het wetsvoorstel met een stapsgewijze afbouw is verworpen. Vanaf dat moment is niet je totale opbrengst bepalend maar hoeveel je van je eigen stroom direct zelf gebruikt. En dát is precies waar de combinatie met een warmtepomp interessant wordt: een warmtepomp verbruikt veel, en deels op momenten die je kunt verschuiven.
Wat dat waard is, hangt volledig af van jouw opwek, jouw verbruikspatroon en de terugleververgoeding die je leverancier vanaf 2027 biedt. Die verschilt per contract; leveranciers die hun tarieven voor 2027 al hebben aangekondigd, houden netto (vergoeding min terugleverkosten) meestal maar een kwart cent tot ruim een cent per kWh over (stand 24 september 2026, zie terugleververgoeding 2027 per leverancier). Hoe lager die vergoeding, hoe meer een zelf verbruikte kWh waard is. Wij zetten hier geen besparingstabel neer, omdat die vooral van jouw opwek en verbruikspatroon afhangt. Wat je wel kunt doen: het aandeel eigen verbruik verhogen door de warmtepomp op zonuren te laten draaien, wat met een goed ingestelde regeling en een buffervat vaak deels mogelijk is.
Met een thuisbatterij en een dynamisch energiecontract is er meer te sturen — maar reken die investeringen apart door en niet als bijproduct van de warmtepomp.
Beleid en prijsontwikkeling: wat je erin mag meewegen
Het rijksbeleid is gericht op het uitfaseren van aardgas in de gebouwde omgeving. Wat dat concreet voor jouw straat betekent, staat in de transitievisie warmte van je gemeente — dat is de enige plek waar dat te vinden is, en het is de moeite waard om vóór een grote investering op te zoeken. Staat jouw wijk op de planning, dan is investeren met subsidie nu doorgaans verstandiger dan straks noodgedwongen. Wat dat beleid richting 2030 voor je woning betekent, staat in energietransitie 2030.
Twee dingen die je wel in je afweging mag meenemen:
- De verhouding tussen gas- en stroombelasting. De energiebelasting op gas ligt per eenheid energie veel hoger dan die op stroom, en die verhouding is de afgelopen jaren niet in het voordeel van gas bewogen. Dat is beleid, niet een marktvoorspelling. Ander gasbeleid voor 2027 staat in de bijmengplicht groen gas en wat die met de gasprijs doet.
- Je eigen verbruik. Hoe meer gas je nu gebruikt, hoe groter de gevoeligheid voor prijsstijgingen — en hoe sterker de businesscase voor een warmtepomp.
En één ding dat je niet als rekengrondslag moet gebruiken: een voorspelde gasprijs over tien jaar. Wij rekenen in dit artikel met een vaste gasprijs van €1,39 per m³ (aanname, opbouw bij de modelberekening) en zeggen erbij dat een stijging de uitkomst gunstiger maakt en een daling ongunstiger. Wie een terugverdientijd baseert op aangenomen prijsstijgingen, rekent zich rijk met een getal dat niemand kent.
Wat de aangekondigde hybride-verplichting per 2026 betreft: die is ingetrokken. Je mag bij ketelvervanging nu dus een gewone HR-ketel plaatsen. Wel wil het kabinet dat een slimme hybride warmtepomp vanaf 2029 de standaard wordt bij vervanging van de cv-ketel, in woningen die niet op een warmtenet zitten of komen. Dat is nog een voornemen dat wordt uitgewerkt, geen wet (Rijksoverheid, 7 oktober 2026, ons nieuwsbericht). Deze keuze is puur financieel en praktisch.
Vier vragen die lezers ons stellen
Kun je bestaande radiatoren houden bij een warmtepomp?
Bij een hybride warmtepomp: ja, zonder aanpassingen. De cv-ketel gebruikt ze op de gebruikelijke temperatuur als het nodig is. Bij een full-electric warmtepomp hangt het af: als je radiatoren al op 55°C of lager kunnen werken (bij de meeste woningen van na 1990 is dat het geval), werkt de warmtepomp efficiënt. Soms is debietoptimalisatie (grotere balansventiel-instelling) nodig. Bij Daikin HT-modellen (tot 70°C) kun je zelfs oudere radiatoren op hoge temperatuur gebruiken.
Hoeveel stroom verbruikt een full-electric warmtepomp extra per jaar?
Dat volgt rechtstreeks uit je warmtevraag gedeeld door het seizoensrendement. In woning B uit onze modelberekening (1.200 m³ gas, dus circa 10.550 kWh warmtevraag) komt dat bij een SCOP van 4,0 uit op ongeveer 2.640 kWh extra stroom per jaar. Bij woning C (2.400 m³) is dat ruim 5.000 kWh. Voor een huishouden dat nu rond de 3.000 kWh verbruikt, betekent dat een stroomrekening die bijna verdubbelt — terwijl de gasrekening vrijwel verdwijnt. Per saldo goedkoper, maar de verschuiving op je rekening is groot en dat verrast mensen. Reken het uit met jouw eigen gasverbruik voordat je tekent.
Wat is het effect op het energielabel?
Een warmtepomp verbetert het energielabel, en bij een all-electric systeem in combinatie met isolatie kan dat meerdere stappen zijn. Hoeveel precies, hangt af van de complete opname: het label wordt bepaald door de hele woning, niet door één maatregel. Laat het na de werkzaamheden opnieuw opnemen door een gecertificeerd adviseur — dat is de enige manier om het te weten.
Wat wij hier níet doen, is een bedrag per labelstap aan de woningwaarde hangen. Zulke cijfers circuleren wel, maar ze zijn afgeleid uit marktgemiddelden over veel woningen en zeggen niets over wat een koper voor jouw huis in jouw straat betaalt. Reken je investering dus terug uit de energiebesparing, en beschouw een eventueel effect op de verkoopprijs als bonus, niet als dekking.
Is een warmtepomp moeilijk te bedienen?
In dagelijks gebruik niet: je stelt de gewenste kamertemperatuur in en het systeem regelt zichzelf, en de meeste fabrikanten hebben een app die verbruik en status laat zien. Waar het wel om technische kennis vraagt, is de stooklijn — de relatie tussen buitentemperatuur en aanvoertemperatuur. Die staat bij oplevering vaak achter een installateursaccount, terwijl het juist de instelling is die je rendement bepaalt. Vraag je installateur om die stooklijn samen door te lopen en om vast te leggen wat er is ingesteld.
De gasrekening in perspectief
Om de bedragen hierboven een plek te geven: bij een gasverbruik van 1.500 m³ per jaar en een gasprijs van €1,39 per m³ all-in — onze gelabelde rekenaanname — betaal je circa €2.085 per jaar, ofwel €174 per maand, alleen aan gas. Bij een slecht geïsoleerde woning met 2.800 m³ is dat bijna €3.900 per jaar.
Dat maakt zichtbaar waarom de besparingen in dit artikel niet spectaculair maar wel substantieel zijn: een hybride haalt in onze modellen circa €570 tot €1.135 per jaar van die rekening af, een all-electric systeem anderhalf tot twee keer zoveel. Tegelijk komen er onderhoudskosten bij, en bij een hybride onderhoud je twee installaties. Neem die post dus mee in je berekening in plaats van hem weg te laten.
Cv-ketel vervangen of hybride warmtepomp? Ons advies
De vraag komt bijna altijd op hetzelfde moment: de ketel hapert, of hij nadert de vijftien jaar. Dit is hoe wij die afweging zouden maken, met de modelberekeningen hierboven als basis.
Neem een hybride warmtepomp als je meer dan ongeveer 1.000 m³ gas per jaar stookt en nog vijf jaar of langer in de woning blijft. Dit is het meest voorkomende Nederlandse profiel: label C of D, bestaande radiatoren, een ketel die aan vervanging toe is. De hybride vraagt geen isolatieverbouwing vooraf, je radiatoren kunnen blijven hangen en de besparing in onze modellen loopt van circa €570 per jaar bij 1.200 m³ tot ruim €1.100 bij 2.400 m³. De ISDE haalt een deel van de investering weg — het bedrag zoek je op per typenummer op rvo.nl en je vraagt aan ná installatie, binnen 24 maanden.
Vervang alleen de cv-ketel als een van deze drie geldt. Je gasverbruik is laag (onder circa 600 tot 1.000 m³, dan is er weinig te verschuiven). Je woning zit op label F of G en isoleren staat niet op de planning. Of je verhuist binnen vijf jaar, waardoor je de investering niet terugverdient. In die gevallen is een HR-ketel geen achterhaalde keuze maar de rekenkundig juiste — de hybride-verplichting per 2026 is bovendien ingetrokken, dus je mag nu gewoon een gasketel plaatsen.
Doe beide tegelijk als je ketel oud is én je het gasverbruik omlaag wilt. Een hybride op een twaalf jaar oude ketel zetten koppelt een investering van vijftien jaar aan een toestel dat er eerder uit ligt. Laat in dat geval de nieuwe ketel en de warmtepomp in één offerte zetten, met één installateur die verantwoordelijk is voor de koppeling en het bivalentpunt.
Twijfel je tussen hybride en all-electric? Kijk niet naar de besparing maar naar de aanvoertemperatuur die je radiatoren op de koudste dag nodig hebben. Kunnen ze op 55 °C of lager, dan is all-electric een serieuze optie en levert die in onze modellen ruwweg anderhalf tot twee keer zoveel op. Kunnen ze dat niet, dan is hybride de stap die nu past — en blijft all-electric een optie voor later, na de isolatiestap.
Wat je in alle gevallen doet, in deze volgorde: je jaarafrekening erbij pakken om je werkelijke gasverbruik te weten, twee of drie offertes vragen met het volledige typenummer erin, dat nummer opzoeken in de apparatenlijst op rvo.nl, en de rekensom maken van (offertebedrag inclusief 21% btw − ISDE-bedrag) ÷ jaarbesparing. Wat de ketel zelf kost en waar dat bedrag uit bestaat, staat in cv-ketel vervangen: kosten in 2026; de toestellen en de ISDE-route voor de hybride staan in beste hybride warmtepomp 2026.
Conclusie
Voor de meeste Nederlandse huishoudens is een hybride warmtepomp de slimste eerste stap: lage drempel, goede besparing, en je bestaande radiatoren kunnen blijven. Ben je klaar voor een grotere stap en is je woning goed geïsoleerd? Dan levert een full-electric warmtepomp de grootste besparing over de levensduur.
Vergeet de ISDE niet, en doe het in de juiste volgorde: het bedrag zoek je op per typenummer in de apparatenlijst op rvo.nl, en je vraagt aan ná de installatie, binnen 24 maanden. Reken met 21% btw.
Kies je toch voor gas, dan helpen twee andere artikelen je verder: cv-ketel kopen in 2026: Intergas, Remeha en Vaillant vergeleken voor de keuze van het toestel, en wat een cv-ketel vervangen kost in 2026 voor de posten die in de offerte terechtkomen.
Wil je weten welk model bij jouw situatie past? Lees dan de top 5 hybride warmtepompen van 2026 voor een gedetailleerde vergelijking van Remeha, Daikin, Quatt, Bosch en Vaillant.
Lees ook
- Beste Hybride Warmtepomp 2026 — Top 5 modellen vergeleken
- ISDE Subsidie 2026 — Alles over warmtepompsubsidie
- Energielabel Verbeteren — Isoleer eerst, verwarm daarna
- Dynamische Energiecontracten 2026 — Slim verwarmen op goedkope uren
- Beste Thuisbatterij 2026 — Opslag voor eigen stroom
- Infrarood verwarming vs warmtepomp 2026
Laatst bijgewerkt: 21 augustus 2026.
Externe bron: RVO — ISDE-subsidie info — onafhankelijke informatie over dit onderwerp.