Full-electric of hybride: het is de kernvraag voor iedere huiseigenaar die van de gasketel af wil. Milieu Centraal noemt een hybride warmtepomp geschikt voor woningen met matige isolatie, en een volledig elektrische warmtepomp voor huizen die redelijk tot goed geïsoleerd zijn. Welke keuze in jouw woning het meest oplevert, hangt vooral af van de aanvoertemperatuur die je afgiftesysteem nodig heeft.
Hieronder vergelijken wij beide systemen op rendement, kosten en terugverdientijd, met doorgerekende scenario’s per woningtype. Wij baseren ons op Milieu Centraal, de voorwaarden van de ISDE-regeling en gelabelde rekenaannames die je zelf kunt narekenen.
In dit artikel staan affiliate links naar de webshop Coen+. Klik je daarop en koop je er iets, dan kunnen wij daar een commissie aan overhouden; voor jou verandert de prijs niet. Van de merken en installateurs die hier genoemd worden, ontvangen wij geen vergoeding (stand september 2026).
Kort antwoord: de keuze valt om op één getal — de aanvoertemperatuur die jouw afgiftesysteem nodig heeft. Kan die naar 35 tot 45 graden, dan levert full-electric het meeste op. Moet die 60 graden of hoger blijven, dan levert full-electric in onze modelberekening minder op dan een hybride en is een hybride de rationele keuze. Reken met 21% btw, zoek het ISDE-bedrag op per typenummer op rvo.nl en vraag aan ná installatie, binnen 24 maanden. En let op: de hybride-verplichting per 2026 is ingetrokken; het kabinet wil wel een slimme hybride warmtepomp als standaard bij ketelvervanging vanaf 2029, maar dat is nog geen wet.
Reken je eigen situatie door. Met de warmtepomp-kostencalculator vul je je eigen gasverbruik, SCOP en offertebedrag in en zie je wat een hybride en een all-electric warmtepomp jou per jaar kosten tegenover gas; onze scenario’s per woningtype staan in de rekensom van de jaarlijkse besparing.
Wat is een warmtepomp?
Een full-electric warmtepomp verplaatst warmte uit de buitenlucht naar je woning. Het principe is vergelijkbaar met een koelkast maar dan omgekeerd: de koelkast ontrekt warmte aan de binnenkant en blaast die buiten uit; een warmtepomp ontrekt warmte aan de buitenlucht en brengt die binnen.
Voor elke kWh elektriciteit die de warmtepomp verbruikt, levert hij meerdere kWh warmte. Die verhouding heet de COP (Coefficient of Performance). Een COP van 4 betekent viermaal zoveel warmte als de gebruikte stroom; in de rekenvoorbeelden hieronder rekenen wij, afhankelijk van type en aanvoertemperatuur, met 2,2 tot 4,2 (aannames).
Full-electric warmtepompen in Nederland:
- Lucht-water warmtepomp: trekt warmte uit de buitenlucht
- Bodem-water warmtepomp: trekt warmte uit de grond via een bodemlus (hogere investering, stabielere COP)
- Water-water warmtepomp: trekt warmte uit grondwater (open bodemenergiesysteem; daarvoor gelden regels in het Besluit activiteiten leefomgeving, waaronder een meldingsplicht, zie IPLO)
Wat is een hybride warmtepomp?
Een hybride warmtepomp combineert een compacte lucht-water warmtepomp met je cv-ketel. De warmtepomp zorgt voor een groot deel van de warmte; de cv-ketel springt bij als het buiten erg koud is of het huis snel moet worden opgewarmd, en levert het warme water (Milieu Centraal).
Dit systeem bespaart minder gas dan full-electric, maar is goedkoper in aanschaf en volgens Milieu Centraal geschikt voor woningen met matige isolatie.
Technische vergelijking
COP: de sleutel tot rendement
| Systeem | Rendement in onze rekenvoorbeelden (aanname) |
|---|---|
| Full-electric lucht-water, lage aanvoertemperatuur (35 °C) | SCOP 3,8 tot 4,2 |
| Full-electric lucht-water, hoge aanvoertemperatuur (65 °C) | COP 2,2 |
| Hybride (warmtepomp-deel) | SCOP 3,4 tot 3,8 |
Dit zijn rekenaannames, geen metingen of fabrieksopgaven. De werkelijke waarden staan in het datablad van het aangeboden toestel, bij een bepaalde buiten- en aanvoertemperatuur.
De COP van een lucht-water warmtepomp daalt naarmate de buitenlucht kouder is en het cv-water warmer moet. Een hybride vangt dat op: de ketel springt bij als het buiten erg koud is.
Aanvoertemperatuur: de kritische factor
Een full-electric warmtepomp werkt het efficiëntst bij lage aanvoertemperaturen (35-45°C). Vloerverwarming en lagetemperatuur-radiatoren zijn ontworpen voor dit bereik.
Een cv-ketel staat vaak afgesteld op 60 tot 80 graden; een warmtepomp warmt het water volgens Milieu Centraal op tot 30 à 55 graden. Sommige toestellen halen meer (Vaillant noemt voor de aroTHERM plus een aanvoertemperatuur tot 75 °C), maar hoe warmer het water moet, hoe lager de COP — en hoe kleiner het financiële voordeel.
Rekenvoorbeeld aanvoertemperatuur (aannames: stroom €0,26/kWh all-in, gas €1,39 per m³ all-in, circa 8,8 kWh nuttige warmte per m³ gas — gelabelde aannames, geen gepubliceerde tarieven; de 8,8 kWh is de energie-inhoud van Gronings aardgas op onderwaarde, 31,65 MJ/m³ (circa 8,8 kWh per m³), en wij nemen aan dat de ketel per m³ circa die hoeveelheid als warmte afgeeft):
Gasprijs in dit model (bijgewerkt 31 oktober 2026): wij rekenen met €1,39 per m³ all-in. Dat is een gelabelde aanname: de kale day-ahead-gasprijs over 2026 tot en met 28 september was gemiddeld €0,58 per m³ incl. btw (EnergyZero, eigen berekening), plus €0,7268 energiebelasting incl. btw en circa €0,08 inkoopvergoeding van de leverancier. Vaste leveringskosten en netbeheer zitten er niet in. Eerder rekenden wij op deze pagina met €1,10 per m³; die prijs ligt onder wat gas in 2026 gemiddeld kost. Je eigen tarief staat op je jaarafrekening. Aan deze informatie kunnen geen rechten worden ontleend.
- Warmtepomp bij 35°C aanvoer, COP 4,2 → €0,062 per kWh warmte
- Warmtepomp bij 65°C aanvoer, COP 2,2 → €0,118 per kWh warmte
- Cv-ketel op gas → €1,39 ÷ 8,8 = €0,158 per kWh warmte
Dat is de kern van dit hele artikel in drie regels. Bij een lage aanvoertemperatuur kost warmte uit een warmtepomp minder dan de helft van warmte uit gas (circa 40%); bij 65 graden is het verschil geslonken tot ongeveer een kwart — en dan draag je wél de volledige investering. De hybride warmtepomp omzeilt dit: de warmtepomp werkt bij lage aanvoertemperatuur, de ketel neemt het over als hogere temperaturen nodig zijn.
Kostenanalyse 2026
Aanschaf- en installatiekosten
| Type | Milieu Centraal, incl. btw en plaatsen, vóór subsidie | Quatt, incl. basisinstallatie, vóór winterkorting en subsidie | Coen+, incl. plaatsing |
|---|---|---|---|
| Full-electric lucht-water | zo’n €12.000 (8 kW), plus zo’n €3.500 als er nieuwe radiatoren of vloerverwarming nodig zijn | €13.249 | €15.000-€22.500 (“all-electric systeem”) |
| Full-electric bodem-water | zo’n €30.000 (6 kW) | — | — (“de duurste installatie”) |
| Hybride | zo’n €6.200 (4 kW, bij bestaande ketel); ongeveer €8.300 met nieuwe cv-ketel | €8.024 (Single, 7 kW) / €10.774 (Duo, 14 kW) | €6.000-€8.000 naast bestaande ketel; €7.500-€9.000 met cv-ketel |
Bronnen: milieucentraal.nl, quatt.io en coen-plus.nl, opgehaald op 31 oktober 2026. De meeste andere fabrikanten publiceren geen consumentenprijs. Gebruik deze bedragen om te zien of een offerte ver buiten de band valt, niet als begroting. Let vooral op het afgiftesysteem: dat bepaalt bij full-electric het rendement en zit niet altijd in de offerte.
Het toestel zelf kun je online narekenen. De webshop Coen+ verkoopt warmtepompen online — hybride, all-electric, ventilatiewarmtepompen en combipakketten, met merken als Intergas, Remeha, ATAG, Itho Daalderop, Atlantic, Vaillant, Daikin, Nefit Bosch, Samsung en Inventum, plus losse onderdelen en omkasting (bron: coen-plus.nl, gecontroleerd 31 oktober 2026). Lees zo’n prijs als de prijs van het toestel, zonder installatie.
De vier toestellen hieronder laten die toestelprijs voor beide systemen zien: drie hybride toestellen en één full-electric monoblock. Bij full-electric komen daar meer werk aan het afgiftesysteem en een tapwatervoorziening bij.
Drie hybride toestellen en één full-electric, met de kale toestelprijs
De eerste drie komen naast een bestaande cv-ketel; de Vaillant aroTHERM plus 5,4 kW vervangt de ketel volledig en vraagt een aparte boiler voor warm tapwater. Kies het vermogen op basis van een warmteverliesberekening en let bij bestaande radiatoren op de maximale aanvoertemperatuur van het toestel.




Prijzen volgens de productfeed van Coen+ op 4 november 2026, incl. btw en exclusief bezorging en montage. De actuele prijs zie je in de webshop. Koop je via deze knoppen, dan ontvangen wij een commissie; dat verandert niets aan onze keuze of volgorde.
De installatie koop je daar niet. Coen+ biedt bij warmtepompen geen installatie aan (het installatiemenu noemt onder meer cv-ketels, laadpalen en zonnepanelen, geen warmtepompen; gecontroleerd 31 oktober 2026) en vermeldt bij de warmtepompen dat een toestel met synthetisch koudemiddel door een gecertificeerde F-gassenmonteur moet worden geïnstalleerd. Tel installatie, elektrawerk en een eventuele aanpassing van het afgiftesysteem er dus bij op — en onthoud dat RVO voor de ISDE eist dat een bouwinstallatiebedrijf de volledige installatie doet.
De specificaties van de hybride toestellen — koudemiddel, maximale aanvoertemperatuur en geluid uit de fabrikantendatasheets — staan naast elkaar in beste hybride warmtepomp 2026.
ISDE-subsidie: hoe je jouw bedrag vindt
Je vindt in dit artikel geen ISDE-bedragen per categorie, en dat is een bewuste keuze. RVO hangt het bedrag aan het exacte typenummer van het apparaat. Twee toestellen die in een offerte identiek lijken, kunnen een ander bedrag hebben, en de apparatenlijst wordt bijgewerkt. Een overgeschreven bedrag verjaart zonder dat de lezer dat ziet — en die fout kost jou geld.
De route:
- Vraag de installateur om het volledige typenummer van het toestel dat hij levert.
- Zoek dat nummer op in de ISDE-apparatenlijst op rvo.nl/isde en lees het bedrag af. Staat het toestel er niet op, dan kun je volgens RVO toch aanvragen met de productbeschrijving en technische documentatie, maar RVO wijst de aanvraag af als het toestel niet aan de eisen voldoet.
- Zet het typenummer in de opdrachtbevestiging, zodat een afwijking op de factuur direct opvalt.
- Vraag aan ná de installatie, binnen 24 maanden.
Ter indicatie: Milieu Centraal rekent voor een hybride (4 kW) met zo’n €2.125 subsidie en voor een all-electric warmtepomp met buitenunit (8 kW) met €3.025. En lucht-lucht warmtepompen (split-airco’s) komen volgens RVO helemaal niet in aanmerking.
En het btw-punt: op een warmtepomp geldt 21% btw. Het nultarief bestaat uitsluitend voor zonnepanelen en de direct daarvoor noodzakelijke onderdelen. Staat er 0% btw op je warmtepompofferte, dan is die onjuist.
Jaarlijkse besparing: de rekensom
Onderstaande drie scenario’s zijn modellen met gelabelde aannames, geen metingen. Alle drie gebruiken dezelfde uitgangspunten:
- Gasprijs €1,39 per m³ all-in en stroomprijs €0,26/kWh all-in (gelabelde aannames, opgebouwd uit marktprijs, energiebelasting 2026 en een aanname voor opslag en vaste kosten)
- Circa 8,8 kWh nuttige warmte per m³ gas: de energie-inhoud van Gronings aardgas op onderwaarde is 31,65 MJ/m³ (circa 8,8 kWh per m³), en wij nemen aan dat de bestaande ketel per m³ circa die hoeveelheid als warmte afgeeft (gelabelde aanname)
Scenario 1: goed geïsoleerde woning, label A, vloerverwarming
- Huidig gasverbruik: 1.200 m³ per jaar, dus €1.668 aan gas
- Warmtevraag: circa 10.550 kWh thermisch
- Full-electric bij SCOP 4,2 (aanname bij 35°C aanvoer): circa 2.510 kWh extra stroom, dus €653
- Modelmatige besparing: circa €1.015 per jaar
Scenario 2: matig geïsoleerde woning, label C, radiatoren
- Huidig gasverbruik: 1.800 m³ per jaar, dus €2.502 aan gas
- Warmtevraag: circa 15.830 kWh thermisch
| Variant | Aangenomen rendement | Energiekosten | Besparing per jaar |
|---|---|---|---|
| Full-electric, radiatoren ongewijzigd op hoge aanvoer | COP 2,2 | circa €1.870 | circa €631 |
| Full-electric, ná aanpassing naar lage temperatuur | SCOP 3,8 | circa €1.083 | circa €1.419 |
| Hybride, warmtepomp neemt 55% over | SCOP 3,8 | circa €1.722 | circa €780 |
Die eerste regel is het belangrijkste getal in dit artikel. Een full-electric warmtepomp op ongewijzigde radiatoren levert in dit model minder op dan een hybride (circa €631 tegen €780) en nog geen half van wat dezelfde warmtepomp na aanpassing van het afgiftesysteem oplevert — terwijl je wel de volledige investering draagt. Wie all-electric wil, moet dus het afgiftesysteem meenemen in de begroting, en dat is precies de post die in offertes vaak ontbreekt.
Scenario 3: slecht geïsoleerde woning, label D of lager
- Huidig gasverbruik: 2.400 m³ per jaar, dus €3.336 aan gas
- Warmtevraag: circa 21.100 kWh thermisch
- Full-electric: niet zinvol zonder eerst te isoleren. De hoge aanvoertemperatuur drukt het rendement en de warmtevraag blijft groot
- Hybride, warmtepomp neemt 40% over bij SCOP 3,4: circa €2.647 aan energie, dus circa €689 besparing per jaar
De volgorde bij dit profiel is dus: isoleren, dan opnieuw rekenen. Isolatie verlaagt de warmtevraag én maakt een lagere aanvoertemperatuur mogelijk; die twee effecten werken dezelfde kant op.
En de terugverdientijd?
Die staat hier bewust niet bij. Daarvoor zijn twee getallen nodig die wij niet kennen: het bedrag onderaan jouw offerte en het ISDE-bedrag van het aangeboden typenummer. De rekenregel is:
(offertebedrag incl. 21% btw − ISDE-bedrag) ÷ jaarbesparing = terugverdientijd in jaren.
Tel het verschil in onderhoud erbij op: bij een hybride onderhoud je twee installaties, bij full-electric één.
Hoe gevoelig zijn deze uitkomsten?
- De aanvoertemperatuur is de grootste knop, zoals scenario 2 laat zien: tussen COP 2,2 en SCOP 3,8 zit ruim een factor twee in de besparing (circa €631 tegen €1.419).
- Het aandeel dat de hybride overneemt is een aanname. Bij een verkeerd ingesteld bivalentpunt neemt de ketel meer over en verdwijnt een deel van het voordeel zonder dat je het merkt. Laat dat instelpunt bij de oplevering vastleggen.
- De tariefverhouding. Stijgt de stroomprijs harder dan de gasprijs, dan krimpt elke besparing hierboven. Bij €0,30 in plaats van €0,26 per kWh daalt de besparing van full-electric op lage temperatuur in scenario 2 bijvoorbeeld van circa €1.419 naar circa €1.250 (15.830 ÷ 3,8 × €0,30 = circa €1.250 stroom).
Full-electric: wanneer is het de slimste keuze?
Een full-electric warmtepomp is financieel het meest aantrekkelijk als:
- Je woning is redelijk tot goed geïsoleerd (Milieu Centraal)
- Je hebt vloerverwarming of lagetemperatuur-radiatoren (aanvoer ≤ 45°C)
- Je hebt of plaatst zonnepanelen (goedkope zelfopgewekte stroom verhoogt het voordeel)
- Je wilt volledig van gas af (dan vervalt ook het vastrecht voor de gasaansluiting; Milieu Centraal noemt rond €360 per jaar, als je ook elektrisch kookt)
- Je koopt een nieuwe woning die al aan de eisen voldoet
Merken voor full-electric
Van de merken hieronder publiceert geen enkele een consumentenprijs op de eigen site (Quatt wel, zie verderop). Wij noemen per merk ook geen COP- of decibelwaarde, want die hangen aan het type en de meetconditie; wel wat je moet opvragen.
- ATAG is een Nederlands merk (Lichtenvoorde) dat ook cv-ketels maakt. Vraag het datablad van het aangeboden type met de SCOP én de conditie waarbij die is bepaald.
- Daikin Altherma publiceert datasheets per model, met rendement en geluidsopgaven. Let daarbij op de aanvoertemperatuur bij de SCOP en de grondslag van de geluidsopgave.
- Vaillant aroTHERM plus werkt met R290 (propaan) als koudemiddel; dat is geen F-gas, terwijl R32 een GWP van 675 heeft (F-gassenverordening). Andere R290-toestellen hebben volgens Vaillant een veiligheidszone van minimaal een meter rond de buitenunit; voor de aroTHERM plus noemt Vaillant een minimale veiligheidszone. Laat de plek door de installateur bepalen.
Wat je bij elk merk uitvraagt: het volledige typenummer, of dat op de ISDE-apparatenlijst staat, het datablad met de SCOP en de conditie, de garantietermijnen en of jaarlijks onderhoud een garantievoorwaarde is.
Hybride warmtepomp: wanneer is het de slimste keuze?
Een hybride warmtepomp is financieel het meest aantrekkelijk als:
- Je woning is matig of slecht geïsoleerd (Milieu Centraal: bij slechte isolatie ook isoleren)
- Je hebt hoge-temperatuur radiatoren en wil die voorlopig houden
- Je wilt risico beperken en niet direct €10.000+ investeren
- Je wilt van gasafhankelijkheid verminderen zonder volledig te elimineren
- Je hebt plannen voor isolatie later — sommige hybride toestellen zijn voorbereid op een latere overstap (Quatt noemt de Hybrid Duo “klaar voor All-Electric”)
Quatt
Quatt publiceert wél prijzen, inclusief basisinstallatie: Hybrid Single 7 kW €8.024, Hybrid Duo 14 kW €10.774, All-Electric €13.249, min €750 tijdelijke winterkorting (vóór subsidie, incl. basisinstallatie). Na winterkorting en subsidie noemt Quatt netto €4.449 (Hybrid Single) en €5.399 (Hybrid Duo), of een maandbedrag vanaf €35 en €42 (quatt.io, 31 oktober 2026). Laat in het aanbod opnemen wat er precies in zit en wat buiten de basisinstallatie valt.
Volgens de eigen site voert Quatt naast de hybride warmtepomp ook een all-electric variant, koeling, een thuisbatterij en bijbehorende diensten. Wat je bij dit model in het bijzonder uitvraagt:
- Wat kost het toestel en de installatie, en wat valt daarbuiten?
- Wordt er op afstand gemonitord, en wat gebeurt er met die data?
- Wat zijn de garantievoorwaarden, en is er een servicecontract dat je moet aanhouden?
- Als je een maandbedrag kiest: wat houdt dat in (lening, looptijd, eigendom van het toestel), en wie vraagt de ISDE aan? RVO vraagt bij de aanvraag een factuur en betaalbewijs met de datum van aanschaf. Laat het antwoord op papier zetten.
Geluid: wat er werkelijk in de wet staat
Een buitenunit maakt geluid. Wat de regels zeggen:
- De norm is een geluidswaarde, geen universele afstand. Bij direct aangrenzende woonpercelen noemt het Bbl voor een buitenunit maximaal 40 dB op de perceelsgrens, bepaald volgens de Omgevingsregeling.
- Er bestaat geen wettelijke minimumafstand tot de erfgrens, en de norm is ook geen relatieve waarde ten opzichte van het achtergrondgeluid: het is een absolute grenswaarde.
- Let bij het vergelijken van merken op de grondslag van de opgave. Een geluidsvermogenniveau is geen geluidsdrukniveau op afstand, en alleen het tweede zegt iets over wat de buren horen. Wij zetten hier daarom geen tabel met decibelwaarden per merk: die zijn zonder vermelding van de grondslag niet onderling vergelijkbaar.
Praktisch: laat de installateur de geluidsberekening op de erfgrens vóór de installatie aanleveren, en laat vastleggen wat er gebeurt als de waarde niet wordt gehaald. Voor een hybride geldt dezelfde norm.
De route van hybride naar full-electric
Milieu Centraal beschrijft een route in stappen:
Stap 1: Moet de cv-ketel vervangen worden, neem er dan een hybride warmtepomp bij; je bespaart volgens Milieu Centraal zo’n 60% gas voor verwarming (in een slecht geïsoleerde woning een stuk minder). Pak daarnaast de isolatie aan.
Stap 2 (later): Benut momenten van onderhoud en verbouwing om je huis geschikt te maken voor een volledig elektrische warmtepomp.
Deze aanpak spreidt de investering en laat je van de eerste stap leren: na een stookseizoen weet je uit je eigen meterstanden wat de hybride werkelijk oplevert, en dat is een betere basis voor de tweede stap dan een aanname.
Twee kanttekeningen, want het is geen risicovrije route. Ten eerste: wat warmtepompen over tien jaar kosten of presteren, weet niemand — dat is geen argument om te wachten en ook niet om te haasten. Ten tweede: de ISDE heeft een jaarbudget en de voorwaarden kunnen bij een nieuwe regeling wijzigen. Dat is een reëel punt, maar het is geen reden voor spoed op een investering die niet past. Kijk naar je eigen situatie: een cv-ketel aan het eind van zijn leven is een goede aanleiding, een subsidiedeadline is dat niet.
Milieuprestatie: CO2-reductie
De rekenwijze is eenvoudig, de invoergetallen zijn dat niet.
Een warmtepomp met een COP van 4 gebruikt per kWh warmte een kwart kWh stroom. De CO2-uitstoot per kWh warmte is dus de emissiefactor van de stroom, gedeeld door de COP. Bij een gasketel is het de emissiefactor van aardgas gedeeld door het ketelrendement.
Wat wij hier níet doen, is een emissiefactor voor Nederlandse stroom noemen. Die factor verandert per jaar en verschilt tussen de gemiddelde netmix en het contract dat jij hebt. Wil je het exact narekenen: de lijst met CO2-emissiefactoren voor Nederland staat op co2emissiefactoren.nl.
Wat wel robuust is, ongeacht welk jaar je pakt:
- De Rijksoverheid noemt voor een (hybride) warmtepomp gemiddeld 65% minder gas voor verwarming en ruim 30% minder CO2-uitstoot van de woning. Het voordeel wordt groter naarmate de stroommix schoner wordt.
- Bij een hybride hangt het voordeel af van het aandeel dat de warmtepomp overneemt: neemt de warmtepomp de helft van de warmtevraag over, dan geldt het voordeel over die helft.
- Met eigen zonnestroom die je direct zelf verbruikt, gaat de uitstoot van dat deel richting nul.
Onderhoud en garantie
Onderhoudstarieven zijn niet openbaar: elke installateur rekent zijn eigen prijs. Wij zetten hier daarom geen bedragen neer, maar wel het structurele verschil en de vragen die je vóór het tekenen stelt.
| Aspect | Full-electric | Hybride |
|---|---|---|
| Aantal installaties te onderhouden | Eén | Twee: warmtepomp én cv-ketel |
| Terugvaloptie bij storing | Elektrische bijverwarming | De cv-ketel neemt het volledig over |
| Garantie | Verschilt per fabrikant; lees de voorwaarden van het aangeboden type | Idem, plus de garantie op de ketel |
| Koudemiddel | Gesloten circuit; bijvullen is geen onderhoudspost maar duidt op een lek | Idem |
Die laatste regel staat er omdat het onjuiste beeld hardnekkig is: het koudemiddelcircuit van een warmtepomp is hermetisch gesloten en hoeft niet periodiek te worden bijgevuld. Moet er koudemiddel bij, dan is er een lek en dat is een reparatie — geen routine.
Wat je uitvraagt: wat een onderhoudsbeurt bij deze installateur kost en wat erin zit, of de fabrikant jaarlijks onderhoud als garantievoorwaarde stelt voor dit type (dat verschilt per merk en staat in de garantievoorwaarden), en wat een storingsbezoek buiten garantie kost. Er bestaat géén wettelijke keuringsplicht voor een cv-ketel of warmtepomp, dus als iemand daarmee schermt, klopt dat niet.
Het voordeel van de hybride op dit punt is niet financieel maar praktisch: valt de warmtepomp uit, dan neemt de ketel het volledig over en zit je nooit zonder verwarming.
Samenvatting: onze aanbeveling
Op basis van de scenario’s hierboven komen wij tot deze stelregel:
Kies full-electric als: je afgiftesysteem met 35 tot 45 graden aanvoer toe kan — of je bereid bent daarvoor te investeren — en de woning goed geïsoleerd is. Heb je zonnepanelen, dan verhoogt eigen verbruik het voordeel; let daarbij op dat de saldering per 1 januari 2027 volledig stopt, waardoor het aandeel dat je direct zelf gebruikt bepalend wordt.
Kies hybride als: je radiatoren voorlopig op een hoge aanvoertemperatuur blijven, je de investering wil beperken, of je van plan bent eerst te isoleren en later opnieuw te kijken. Dan is het geen halve maatregel maar de rationele stap.
De hybride is geen compromis: Milieu Centraal adviseert om bij een kapotte cv-ketel meteen een hybride warmtepomp te nemen en daarnaast te isoleren. Pas als de woning goed geïsoleerd is en lagetemperatuurverwarming heeft, levert full-electric in onze modelberekening het grootste financiële voordeel.
Vraag altijd offertes aan bij meerdere installateurs en vergelijk de specifieke COP-waardes voor jouw situatie — niet de marketingwaarden bij A7/W35 maar de verwachte jaargemiddelde SCOP bij jouw aanvoertemperatuur.
Praktische aanvraagprocedure ISDE
- Controleer het typenummer vóór de opdracht: staat het exacte type op de ISDE-apparatenlijst, en welk bedrag staat erbij? Doe dit zelf, op rvo.nl — vertrouw niet op de brochure van de leverancier.
- Laat installeren en controleer of het typenummer op de factuur overeenkomt met wat je hebt opgezocht. Wijkt het af, meld dat direct bij de installateur.
- Vraag daarna aan via ‘Direct aanvragen’ op rvo.nl (het eLoket van RVO), met de DigiD-app of DigiD met sms-controle. Dit gebeurt ná de installatie, binnen 24 maanden. Vooraf aanvragen hoort bij de ISDE voor zakelijke gebruikers, niet bij die voor woningeigenaren.
- Documenten: de factuur met typenummer, een betaalbewijs en de productgegevens. De precieze documentenlijst staat in de aanvraagtoelichting op rvo.nl en die is leidend — niet een lijstje uit een artikel.
- Uitbetaling volgt na de beschikking. RVO noemt een beslissing of reactie binnen 8 weken; reken erop dat je de investering in de tussentijd zelf voorschiet.
Bijkomende aandachtspunten:
- De ISDE voor woningeigenaren is er volgens RVO voor eigenaar-bewoners: je bent eigenaar van de woning én woont er zelf. Bij de aanvraag horen een factuur en betaalbewijs; vraag bij een huur-, lease- of abonnementsconstructie dus vooraf uit wie de subsidie aanvraagt.
- De aanvraag is jouw verantwoordelijkheid. Een installateur mag hem met een machtiging voor je doen; leg dat schriftelijk vast.
- RVO eist dat een bouwinstallatiebedrijf de volledige installatie doet; zelf installeren mag niet. Een keurmerk noemt RVO op de warmtepomppagina niet als voorwaarde. Wat wél wettelijk verplicht is: een F-gassencertificaat voor het werken met F-gassen zoals R32.
Beleidscontext: wat je hierin mag meewegen
De keuze staat niet los van het beleid. Een paar punten die relevant zijn, met de nuance erbij.
De hybride-verplichting per 2026 is ingetrokken, voor 2029 ligt er een nieuw plan. De eis om vanaf 2026 bij vervanging van een cv-ketel minimaal hybride te gaan, komt er niet. Je mag nu dus een gewone HR-ketel plaatsen. Op 7 oktober 2026 maakte het kabinet bekend dat het een slimme hybride warmtepomp vanaf 2029 de standaard wil maken bij ketelvervanging, voor woningen die niet op een warmtenet zitten of komen. Dat is nog geen wet; de plannen worden uitgewerkt (Rijksoverheid, 7 oktober 2026, ons nieuwsbericht). Vervang je je ketel voor 2029, dan blijft de keuze financieel en praktisch.
Nieuwbouw krijgt geen gasaansluiting. Sinds de Wet voortgang energietransitie (1 juli 2018) is de aansluitplicht voor aardgas vervallen; nieuwbouw wordt in de praktijk niet meer op aardgas aangesloten, behalve in uitzonderlijke situaties (RVO). Voor bestaande woningen geldt dat niet. Of jouw wijk een warmtenet krijgt, staat in de plannen van je gemeente; dat is relevant voor je investeringshorizon, en ook voor de plannen voor 2029 (die gelden voor woningen die niet op een warmtenet zitten of komen).
De belastingverhouding tussen gas en stroom. Per kWh energie ligt de energiebelasting op gas in 2026 juist lager dan op stroom. Op gas is die €0,7268 per m³ incl. btw; bij circa 8,8 kWh per m³ is dat ruim €0,08 per kWh, tegen €0,11085 per kWh stroom incl. btw (Belastingdienst: €0,09161 excl. btw). Omdat een warmtepomp per kWh stroom drie of meer kWh warmte levert, betaal je per kWh warmte toch minder belasting dan met een gasketel.
Netkosten. Bij een volledig elektrische warmtepomp moet de stroomaansluiting soms zwaarder worden gemaakt (Milieu Centraal: 3x25 ampère of driefase). De tarieven daarvoor staan op de site van jouw netbeheerder.
Wat je níet als rekengrondslag moet gebruiken: een voorspelde gasprijs. Wij rekenen in dit artikel met een vaste €1,39 per m³ (aanname) en zeggen erbij dat een stijging de uitkomst gunstiger maakt en een daling ongunstiger. Wie een terugverdientijd baseert op aangenomen prijsstijgingen, rekent zich rijk met een getal dat niemand kent.
Vier hardnekkige misvattingen
“Een warmtepomp werkt niet in koude winters”
Onjuist, maar de nuance is belangrijker dan het geruststellende antwoord. Milieu Centraal adviseert een volledig elektrische warmtepomp zonder cv-ketel als achtervang voor redelijk tot goed geïsoleerde huizen; die verwarmt dus ook in de winter. Wat wél gebeurt, is dat het rendement bij kou zakt, en dat is precies waarom een hybride de ketel laat bijspringen als het buiten erg koud is. Het werkbereik staat in het datablad van het toestel. De vraag is dus niet of hij werkt, maar tegen welk rendement.
“Een warmtepomp is te luidruchtig”
Dit hangt aan bronvermogen, plaatsing, reflecties, afscherming en bedrijfsstand. De relevante toets is niet een los brochuregetal, maar de berekening volgens de Omgevingsregeling. Laat die vóór installatie aanleveren. Een andere positie kan meer effect hebben dan een appinstelling, maar laat beide varianten berekenen.
“Een warmtepomp is duur in onderhoud”
Een warmtepomp heeft weinig verbruiksonderdelen, en het koudemiddelcircuit hoeft niet periodiek te worden bijgevuld. Wat het bij jouw installateur kost, is niet openbaar en verschilt per bedrijf; vraag het op en vergelijk het met wat je nu voor de ketelbeurt betaalt. Belangrijker dan het bedrag: check of de fabrikant jaarlijks onderhoud als garantievoorwaarde stelt voor het aangeboden type.
“Ik moet eerst volledig isoleren”
Voor een hybride niet: de ketel vangt de hoge warmtevraag op. Volgens Milieu Centraal kan een hybride ook in een slecht geïsoleerd huis, al moet de ketel dan vaker bijspringen en loont isoleren extra. Voor full-electric is het een ander verhaal — niet omdat het wettelijk moet, maar omdat scenario 2 hierboven laat zien wat er gebeurt als je het niet doet: bij een ongewijzigd hoge-temperatuursysteem levert full-electric in ons model minder op dan een hybride (circa €631 tegen €780 per jaar), terwijl de investering wel volledig wordt gedragen.
Checklist: wat je uitgezocht moet hebben vóór je tekent
Over je woning:
- Gasverbruik van de laatste jaarafrekening bij de hand
- Duidelijkheid over de aanvoertemperatuur die je afgiftesysteem nodig heeft — dit is het getal dat de keuze bepaalt
- Warmteverliesberekening volgens NEN-EN 12831, gemaakt op de situatie ná eventuele isolatie
- Plek voor de buitenunit, met geluidsberekening volgens de Omgevingsregeling op de relevante punten
- Bij een groter vermogen: duidelijkheid of een driefase-aansluiting nodig is, en wat de netbeheerder voor verzwaring rekent (gereguleerd tarief, staat op de site van je netbeheerder)
Over het toestel:
- Volledig typenummer op papier
- Dat typenummer opgezocht in de ISDE-apparatenlijst, met het bedrag erbij
- Datablad met de SCOP én de conditie waarbij die is bepaald
- Garantietermijnen, en of jaarlijks onderhoud een garantievoorwaarde is
- Bij hybride: schriftelijke bevestiging dat het toestel op jóuw ketel werkt
- Bij een maandbedrag, abonnement of huur: wie is eigenaar, en wie vraagt de ISDE aan?
Administratief:
- DigiD beschikbaar voor de aanvraag
- Aanvraag door de eigenaar-bewoner (RVO), met factuur en betaalbewijs
- Duidelijk vastgelegd wie de aanvraag doet, en wanneer
Gerelateerde artikelen
- Beste Hybride Warmtepomp 2026: Top 5 Vergeleken
- ATAG warmtepomp review 2026
- Bosch Compress warmtepomp review 2026
- HR-ketel vervangen in 2026: warmtepomp
- Pelletkachel of warmtepomp 2026: nog rendabel?
Externe bron: RVO — ISDE-subsidie info — onafhankelijke informatie over dit onderwerp.