Hoe minder warm het water in je verwarming hoeft te zijn, hoe minder stroom een warmtepomp nodig heeft voor dezelfde warmte. Een voorbeeld uit de fabrieksopgave van de Vaillant aroTHERM plus: bij 7 °C buiten een COP van 4,9 tot 5,4 bij 35 °C aanvoer, en 2,8 tot 3,2 bij 55 °C. Bij 35 °C is dan ongeveer 40 procent minder stroom nodig. Wie een warmtepomp overweegt, kijkt daarom eerst naar het afgiftesysteem: vloerverwarming, of radiatoren die groot genoeg zijn voor lage temperaturen.
Disclosure: dit artikel bevat affiliate links naar de webshop Coen+ (productblok, productlinks en de knop naar Coen+); koop je daar iets, dan kunnen wij een commissie ontvangen zonder meerkosten voor jou. Vaillant noemen we als voorbeeld; met Vaillant hebben wij geen affiliate- of commissierelatie (stand oktober 2026). De bedragen in dit artikel komen van Milieu Centraal, Coen+ en ons eigen gasprijsarchief, of zijn modelberekeningen met aannames; wij hebben zelf geen installaties gemeten.
Zoek je een warmtepomp? Lees onze vergelijking van hybride warmtepompen of de vergelijking warmtepomp vs. cv-ketel. Blijft een ketel voorlopig je warmteopwekker, lees dan waar je op let bij het kiezen van een nieuwe cv-ketel.
💡 Wat de stop op de saldering per 1 januari 2027 voor jouw situatie betekent, staat in de saldering 2027 transitie-planner.
Kort antwoord: vloerverwarming verdient zichzelf bij een bestaande, redelijk geïsoleerde woning zelden terug op de energierekening alleen. In onze modelberekening is het verschil met radiatoren circa €100 per jaar, tegen een investering die Milieu Centraal voor ingefreesde vloerverwarming op zo’n €210 per m² zet. De echte argumenten zijn comfort en het feit dat je bij een verbouwing tóch de vloer open hebt. Ligt je vloer er goed in en verbouw je niet, dan zijn grotere (lagetemperatuur)radiatoren meestal de verstandiger keuze.
Vloerverwarming werkt volgens Milieu Centraal meestal met water van ongeveer 40 graden, soms met maar 30 graden; een cv-ketel levert water tot wel 80 graden.
Reken je eigen woning door. Met de warmtepomp-kostencalculator zie je met je eigen gasverbruik en SCOP wat een warmtepomp per jaar kost, zodat je met de SCOP bij elke afgiftetemperatuur het verschil zelf kunt narekenen; wanneer vloerverwarming loont, staat bij wanneer is het rendabel.
Waarom deze combinatie zo goed werkt
Het COP-effect
De COP (Coefficient of Performance) van een warmtepomp geeft aan hoeveel warmte je krijgt per eenheid elektriciteit. Hoe lager de watertemperatuur, hoe hoger de COP. Als voorbeeld de fabrieksopgave van de Vaillant aroTHERM plus VWL 55/8.1 bij 7 °C buitentemperatuur (EN 14511):
| Aanvoertemperatuur | COP (Vaillant aroTHERM plus VWL 55/8.1, A7) | Stroom voor 10 kWh warmte | Kosten* |
|---|---|---|---|
| 35°C (vloerverwarming) | 4,92 | 2,03 kWh | €0,53 |
| 45°C | 3,66 | 2,73 kWh | €0,71 |
| 55°C | 2,92 | 3,42 kWh | €0,89 |
| 65°C | 2,38 | 4,20 kWh | €1,09 |
*Bij een all-in stroomprijs van €0,26/kWh, onze gelabelde aanname (EPEX-jaargemiddelde 2025 plus energiebelasting en een opslagaanname, alles inclusief btw). De COP-waarden zijn fabrieksopgaven bij gedefinieerde testcondities (bij 55 °C met ΔT 8 K, bij 35 en 45 °C met ΔT 5 K), opgehaald op vaillant.nl op 30 oktober 2026; geen metingen van ons. Andere toestellen en vermogens hebben andere waarden, maar het verband is hetzelfde.
Conclusie: met dit toestel kost dezelfde warmte bij 35 °C aanvoer ongeveer de helft minder stroom dan bij 65 °C, en ongeveer 40 procent minder dan bij 55 °C. Dat is een fabrieksopgave bij één buitentemperatuur, geen jaarrendement.
Comfort
| Aspect | Vloerverwarming | Radiatoren |
|---|---|---|
| Warmteverdeling | Gelijkmatig (Milieu Centraal) | Afhankelijk van plaats en grootte van de radiatoren |
| Warme voeten | Ja, op koude dagen (Milieu Centraal) | Niet via de vloer |
| Ruimte | Geen radiator aan de muur | Radiatoren nemen wandruimte in |
| Opwarmen | Traag: “(veel) trager dan radiatoren en convectoren” (Milieu Centraal) | Sneller |
Kosten van vloerverwarming
Gepubliceerde richtprijzen per vierkante meter zijn schaars. Wat wij wel konden controleren:
| Bron | Wat | Prijs |
|---|---|---|
| Milieu Centraal | Vloerverwarming infrezen in een bestaande betonvloer, inclusief weghalen van de radiatoren | ongeveer €210 per m²; begane grond van 50 m² zo’n €10.000 |
| Coen+ | Pakket “Installatie vloerverwarming”, materialen en installatie, 10 tot 70 m² | vanaf €1.021 incl. btw, exclusief eventueel meerwerk (30 oktober 2026) |
| Milieu Centraal | Alternatief: radiatoren vervangen door grotere of lagetemperatuurradiatoren | zo’n €3.500 extra |
Het verschil tussen €1.021 en €10.000 zit in wat je krijgt: de oppervlakte, het systeem en het werk eromheen (frezen, radiatoren weghalen, vloer afwerken). Vraag daarom een offerte waarin elke post apart staat.
Totaalkosten: vloerverwarming + warmtepomp
Milieu Centraal noemt voor de warmtepomp zelf, inclusief btw en plaatsen en vóór subsidie:
| Warmtepomp (Milieu Centraal) | Prijs |
|---|---|
| Hybride warmtepomp 4 kW met buitenunit, naast bestaande cv-ketel | €6.200 |
| Volledig elektrische warmtepomp 8 kW met buitenunit | €12.000 |
Tel daar de vloerverwarming bij op. Met de €10.000 van Milieu Centraal voor 50 m² ingefreesde vloerverwarming kom je op zo’n €16.200 (hybride) of €22.000 (volledig elektrisch). Op de warmtepomp komt de ISDE nog in mindering. Wij noemen daar geen bedrag bij: dat hangt af van het typenummer van het toestel en staat in de apparatenlijst van de RVO. De aanvraag doe je ná installatie, binnen 24 maanden.
Een jaarlijkse besparing en terugverdientijd zetten we hier bewust niet in de tabel. Die volgen uit je huidige verbruik, je isolatie en je contract, en zoals de modelberekening verderop laat zien, is het rendementsverschil tussen vloerverwarming en radiatoren die groot genoeg zijn klein. Reken je eigen situatie door met de warmtepomp-kostencalculator.
Wanneer is het rendabel?
✅ Wel doen als:
- Je toch gaat verbouwen of een nieuwe vloer legt (volgens Milieu Centraal “hét moment” om vloerverwarming te laten infrezen)
- Je nieuw bouwt
- De vloer goed geïsoleerd is of wordt (Milieu Centraal: Rc 5,0 of meer onder de vloer)
- Je een volledig elektrische warmtepomp wilt of hebt
- Je comfort belangrijk vindt
❌ Niet doen als:
- Je alleen de woonkamer wilt verwarmen (gebruik dan grotere radiatoren)
- Je vloer in goede staat is en je niet wilt verbouwen
- Je budget beperkt is (begin dan met een hybride warmtepomp + bestaande radiatoren)
- Je binnenkort gaat verhuizen
Kies in alle gevallen voor vloerverwarming met water. Milieu Centraal raadt elektrische en infrarood vloerverwarming af: “dat is niet zuinig”.
Hoeveel kWh bespaart vloerverwarming per jaar in de praktijk?
Op die vraag past geen enkel getal, maar een modelberekening met aannames maakt het concreet. Aannames: tussenwoning van 120 m², label B na renovatie, een warmtevraag van 15.000 kWh per jaar, vloerverwarming op de begane grond en radiatoren op de verdieping, all-in stroomprijs €0,26/kWh (gelabelde aanname).
Zonder vloerverwarming (alleen radiatoren, 52°C aanvoer):
- Aangenomen SCOP warmtepomp: 3,7
- Jaarlijks stroomverbruik warmtepomp: 15.000 / 3,7 = circa 4.050 kWh
- Kosten: circa €1.054
Met vloerverwarming (gecombineerd, gemiddeld 42°C aanvoer):
- Aangenomen SCOP warmtepomp: 4,1
- Jaarlijks stroomverbruik: 15.000 / 4,1 = circa 3.660 kWh
- Kosten: circa €951
Verschil: circa €100 per jaar (ongeveer 395 kWh). Op het eerste gezicht teleurstellend voor een investering die al snel duizenden euro’s is.
Maar dat is alleen de directe energiebesparing op de warmtepomp. Wat er verder tegenover staat: het comfort van de begane grond is anders (gelijkmatige warmte, geen radiatoren die de ruimte-indeling bepalen) en de warmtepomp kan op een lagere, stabielere stooklijn draaien. Over een effect op het energielabel of de woningwaarde doen we hier geen uitspraak: dat stelt een geregistreerde energieadviseur per woning vast en het is niet in een vast bedrag uit te drukken.
Kortom: reken vloerverwarming niet terug op de energierekening alleen. Wie de investering puur financieel beoordeelt, komt bij een bestaande, redelijk geïsoleerde woning in dit model op een lange terugverdientijd. Comfort is het argument dat de doorslag geeft.
Alternatief: grotere radiatoren
Als vloerverwarming te ingrijpend is, kun je radiatoren vervangen door dikkere, grotere modellen of speciale lagetemperatuurradiatoren, bijvoorbeeld in de woonkamer, keuken en badkamer. Milieu Centraal rekent daarvoor op zo’n €3.500 extra. Of je huidige radiatoren al genoeg zijn, test je volgens Milieu Centraal door in een koude periode het water van je cv-ketel op 50 graden te zetten: blijft het een koude week overal aangenaam warm, dan is je huis klaar voor een (hybride) warmtepomp.
| Vergelijking | Vloerverwarming | Grotere / LT-radiatoren | Bestaande radiatoren |
|---|---|---|---|
| Watertemperatuur | meestal ca. 40 °C, soms 30 °C (Milieu Centraal) | rond 50 °C (verwarmingstest Milieu Centraal) | met cv-ketel tot 80 °C |
| COP-voorbeeld Vaillant aroTHERM plus (A7) | 4,9 tot 5,4 bij 35 °C | 2,8 tot 3,2 bij 55 °C | 2,3 tot 2,5 bij 65 °C |
| Kosten (Milieu Centraal) | infrezen ca. €210 per m² | radiatoren vervangen ca. €3.500 | al aanwezig |
| Ingrijpendheid | Hoog | Laag | Geen |
Compromis: vloerverwarming in de woonkamer, waar je het comfort het meest merkt, en grotere radiatoren in de overige vertrekken.
Droog versus nat systeem: wanneer kies je wat?
Bij bestaande bouw is de keuze tussen een gegoten (nat) en een droog systeem bepalend voor kosten, doorlooptijd en opwarmgedrag. Milieu Centraal beschrijft ze zo:
Gegoten dekvloer (nat):
- Leidingen op een noppen- of tackerplaat (als er een nieuwe draagvloer nodig is), daarna een dekvloer van zandcement of anhydriet erover gegoten
- Door de grote massa warmt de vloer traag op
- Een gegoten dekvloer moet drogen voordat de afwerkvloer erop kan; vraag de leverancier naar de droogtijd
- Meest logisch bij: een renovatie waarbij de vloer toch wordt vervangen
Ingefreesd (in een bestaande betonvloer):
- Sleuven gefreesd in de betonnen ondervloer, leidingen erin, daarna een gegoten dekvloer
- Alleen bij een betonnen ondervloer
- Ingefreesde vloerverwarming verliest volgens Milieu Centraal ook warmte via muren en fundering: zorg voor zeer goede vloerisolatie en isoleer de aansluitingen op de muren
- Kosten volgens Milieu Centraal: ongeveer €210 per m², inclusief het weghalen van de radiatoren
Droog systeem (gipsvezelplaat):
- Leidingen op isolatieplaten op de bestaande vloer, afgewerkt met twee lagen gipsvezelplaat
- Kan op een bestaande betonnen of houten ondervloer
- Warmt sneller op en verliest minder warmte naar fundering en muren
- De vloer wordt hoger: plinten, drempels en deuren moeten soms worden aangepast
Ons advies: gaat de vloer bij een verbouwing toch op de schop, kies dan een gegoten of ingefreesd systeem. Ligt er een bestaande vloer die je niet wilt slopen en is wat extra hoogte geen probleem, kijk dan naar een droog systeem. Zorg in alle gevallen voor goede vloerisolatie: Milieu Centraal noemt Rc 5,0 of meer.
Waar de componenten vandaan komen
De keuze tussen droog en nat bepaalt ook je inkooplijst. Bij de webshop Coen+ staan onder vloerverwarming aparte categorieën voor onder meer droogbouw, noppenplaten, staalmatten, buizen, isolatie en verdelers, met merken als VTE, Danfoss en Magnum (bron: coen-plus.nl, gecontroleerd 30 oktober 2026). Coen+ verkoopt ook elektrische vloerverwarming; die raadt Milieu Centraal af. Handig om het materiaalbudget te toetsen aan wat er in een offerte staat.
Coen+ verkoopt naast losse producten een pakket “Installatie vloerverwarming” inclusief materialen en installatie, voor 10 tot 70 m², vanaf €1.021 inclusief btw en exclusief eventueel meerwerk (gecontroleerd 30 oktober 2026). Koop je alleen het materiaal, dan blijft het aanleggen, drukproef doen, vullen en waterzijdig inregelen werk voor jezelf of voor een installateur, en juist bij een warmtepomp is dat inregelen bepalend voor het rendement. Blijft er na oplevering een groep of radiator koud, dan helpt radiator wordt niet warm: oorzaken en oplossingen bij het afpellen.
De verdeler is het onderdeel waar de warmtepompkeuze zichtbaar wordt. Bij een cv-ketel die warmer water levert dan de vloer mag krijgen, heb je een verdeler met pomp nodig die het water terugmengt; Coen+ beschrijft dat zo voor vloerverwarming op een cv-ketel. Een warmtepomp die zelf al op lage temperatuur aanvoert, kan in veel opstellingen op een open verdeler zonder pomp: Coen+ levert het installatiepakket voor een (hybride) warmtepomp ook met een verdeler zonder pomp. Dat scheelt een pomp en een mengventiel.
Laat je installateur dit bevestigen voordat je bestelt: het hangt af van de hydraulische opzet, van de vraag of er nog radiatorgroepen op dezelfde ketel of warmtepomp zitten, en van de circulatiepomp in de warmtepomp zelf. Zitten er wél radiatoren bij die warmer water nodig hebben, dan heb je die mengunit meestal alsnog nodig.
Tel daarnaast je groepen. De vijfde fout verderop in dit artikel is het aanleggen van één circuit voor de hele begane grond: dan kun je de woonkamer en de keuken niet apart regelen. Coen+ rekent met maximaal 90 meter buis per groep, dus een grote ruimte krijgt al snel meer dan één groep.
Verdelers voor zes tot acht groepen
De eerste twee zijn open verdelers zonder pomp, de route die bij een warmtepomp met lage aanvoertemperatuur vaak volstaat. De laatste twee hebben een Grundfos-pomp ingebouwd, wat je nodig hebt zodra de aanvoertemperatuur moet worden teruggemengd. Kies het aantal groepen op je legplan, niet op de prijs.
| Product | Merk | Prijs | |
|---|---|---|---|
| VTE RVS Premium open verdeler - 6-groeps | VTE | €185 | Bekijk → |
| VTE RVS Premium open verdeler - 8-groeps | VTE | €218 | Bekijk → |
| VTE SLIM verdeler vloerverwarming 6-groeps Grundfos pomp | VTE | €353 | Bekijk → |
| VTE Hybride composiet verdeler 8-groeps - Grundfos UPM3 pomp | VTE | €666 | Bekijk → |
Prijzen volgens de productfeed van Coen+ op 4 november 2026, incl. btw en exclusief bezorging en montage. De actuele prijs zie je in de webshop. Koop je via deze knoppen, dan ontvangen wij een commissie; dat verandert niets aan onze keuze of volgorde.
Tips voor de installatie
- Bereken het warmteverlies: laat een installateur een warmteverliesberekening maken per kamer.
- Kies de juiste vloerafwerking: volgens Milieu Centraal is vloerverwarming ideaal met tegels en plavuizen, minder geschikt voor dik hout en niet geschikt voor dik tapijt.
- Zoneer: maak vertrekken die je anders verwarmt apart regelbaar.
- Isoleer onder de vloer: Milieu Centraal noemt Rc 5,0 of meer, anders verdwijnt er te veel warmte naar de bodem of kruipruimte.
- Let op de legafstand: volgens Milieu Centraal geeft vloerverwarming bij 10 cm tussen de leidingen zo’n 35 procent meer warmte af dan bij 20 cm.
Combinatie met zonnepanelen
De complete combinatie: zonnepanelen + warmtepomp + vloerverwarming.
Zonnepanelen wekken overdag stroom op die de warmtepomp kan gebruiken. Met een dynamisch energiecontract en/of thuisbatterij kun je meer van die stroom zelf benutten. Hoeveel dat oplevert, hangt af van je paneelvermogen, je warmtevraag en het moment waarop de warmtepomp draait. Wij noemen daarom geen investerings- of CO2-percentage voor de combinatie.
Modelberekening: een renovatiewoning compleet doorgerekend
Een modelberekening met aannames, geen bestaande installatie. Aannames: tussenwoning uit 1988 (label D, 115 m²) die ingrijpend wordt gerenoveerd, waarbij tegelijk vloerverwarming op de begane grond wordt ingefreesd en een lucht-water warmtepomp van 8 kW wordt geplaatst. Gasprijs €1,39 per m³ all-in en stroomprijs €0,26/kWh all-in (beide gelabelde aannames, inclusief btw).
Gasprijs in dit model (bijgewerkt 31 oktober 2026): wij rekenen met €1,39 per m³ all-in. Dat is een gelabelde aanname: de kale day-ahead-gasprijs over 2026 tot en met 28 september was gemiddeld €0,58 per m³ incl. btw (EnergyZero, eigen berekening), plus €0,7268 energiebelasting incl. btw en circa €0,08 inkoopvergoeding van de leverancier. Vaste leveringskosten en netbeheer zitten er niet in. Eerder rekenden wij op deze pagina met €1,10 per m³; die prijs ligt onder wat gas in 2026 gemiddeld kost. Je eigen tarief staat op je jaarafrekening. Aan deze informatie kunnen geen rechten worden ontleend.
De investering (richtprijzen van Milieu Centraal, inclusief btw):
- Vloerverwarming infrezen op de begane grond (48 m²), inclusief weghalen van de radiatoren: 48 × €210 = €10.080
- Volledig elektrische warmtepomp 8 kW met buitenunit, inclusief installatie: €12.000
- Bruto totaalinvestering: €22.080, waarop de ISDE voor het toestel nog in mindering komt (bedrag per typenummer via de RVO-apparatenlijst, aanvraag ná installatie)
Het energieverbruik na installatie:
- Begane grond (vloerverwarming, aanvoer 37°C): aangenomen rendement circa 4,6
- Eerste verdieping (bestaande radiatoren, aanvoer 52°C): aangenomen rendement circa 3,7
- Gewogen jaarrendement in dit model: circa 4,1 (ter vergelijking: Vaillant geeft voor de aroTHERM plus een SCOP van 4,8 tot 5,1 bij 35 °C en 3,6 tot 3,9 bij 55 °C)
- Jaarlijks stroomverbruik warmtepomp: 3.850 kWh
- Jaarlijkse stroomkosten: 3.850 × €0,26 = €1.001
- Vorig gasverbruik: 2.100 m³ × €1,39 = €2.919
- Verschil in energiekosten in dit model: €2.919 − €1.001 = circa €1.918 per jaar
Deel de netto investering, dus ná de ISDE voor jouw typenummer, door dat verschil en je hebt de terugverdientijd van dit model. Bij de bruto investering van €22.080 komt dat op ruim elf jaar (€22.080 ÷ €1.918 = 11,5); met een subsidiebedrag erop in mindering korter. Let op wat er niet in zit: onderhoud, de vaste kosten van de gasaansluiting die bij all-electric kan vervallen, de prijsontwikkeling van gas en stroom, en het feit dat een systeemrendement in de praktijk lager kan uitvallen dan de fabrieksopgave.
In dit model had de investering lager gekund met alleen grotere radiatoren in plaats van vloerverwarming (Milieu Centraal: zo’n €3.500). Het verschil in energiekosten tussen die twee opties is klein; het verschil in comfort niet.
Veelgemaakte fouten bij vloerverwarming + warmtepomp
1. Vloerverwarming installeren zonder warmteverliesberekening
Hoeveel warmte vloerverwarming afgeeft, hangt af van de legafstand, de vloerbedekking en de watertemperatuur. Of dat in een slecht geïsoleerde woonkamer genoeg is bij strenge vorst, blijkt pas uit een warmteverliesberekening per ruimte. Laat die maken voordat het legplan vastligt.
2. Verkeerde vloerbedekking kiezen
Volgens Milieu Centraal is vloerverwarming ideaal met tegels en plavuizen, minder geschikt voor dik hout en niet geschikt voor dik tapijt. Tapijt, zeil, linoleum, parket, laminaat en hout kunnen wel, mits de warmteweerstand hoogstens Rd 0,15 m²K/W is. Laat de groene ondervloerplaten weg: die houden de warmte juist tegen. Laat je informeren door de vloerverkoper.
3. Aanvoertemperatuur te hoog instellen bij vloerverwarming
Vloerverwarming is ontworpen voor een lage aanvoertemperatuur. Staat de stooklijn hoger dan nodig, dan verlies je rendement: in de COP-tabel hierboven zie je hoe snel de COP daalt bij een hogere aanvoertemperatuur. Controleer na installatie de werkelijke aanvoertemperatuur in de app.
4. Het systeem niet op de ondervloer afstemmen
Infrezen kan alleen in een betonnen ondervloer. Een droog systeem met gipsvezelplaat kan op beton en op hout, maar maakt de vloer hoger. Vraag je installateur welk systeem per verdieping past.
5. Geen zones aanleggen
Wie de hele begane grond als één zone instelt, verwarmt altijd alle ruimten gelijk. Vaak wil je de keuken, hal en slaapkamers (als die op de begane grond liggen) anders regelen dan de woonkamer. Wat zonering oplevert, hangt af van hoeveel ruimten je daadwerkelijk lager stookt en hoe lang; een vast besparingspercentage is hier niet te geven.
Installatie-specifieke aandachtspunten in Nederland
Bouwregels en vloerhoogte
De bouwregelgeving heet sinds 1 januari 2024 het Besluit bouwwerken leefomgeving (Bbl); het Bouwbesluit bestaat niet meer. Voor vloerverwarming zelf is dat zelden het knelpunt; de opbouwhoogte is dat wel. Wordt de vloer hoger, dan veranderen de vrije hoogte, de traphoogte en de doorgangen onder deuren en drempels. Bij een beschermd monument of in een beschermd stads- of dorpsgezicht kan een aanpassing wél vergunningplichtig zijn; controleer dat via de vergunningcheck in het Omgevingsloket of bij je gemeente voordat je begint.
Wachttijd dekvloer
Een gegoten dekvloer moet drogen voordat je hem kunt afwerken. Vraag de leverancier hoe lang dat bij jouw dekvloer en de omstandigheden duurt, en plan het werk liefst buiten het stookseizoen.
Combinatie met bestaande radiatorgroepen
Wie vloerverwarming op de begane grond combineert met bestaande radiatoren op de verdieping die warmer water nodig hebben, heeft een menggroep nodig. Die verlaagt de aanvoertemperatuur voor de vloerverwarming, terwijl de radiatoren warmer water krijgen. Milieu Centraal noemt voor de vloer een watertemperatuur van maximaal 45 graden. Zonder menggroep krijgt de vloerverwarming te warm water, of krijgen de radiatoren te koud water.
Onderhoud van vloerverwarming
Wat je bijhoudt:
- Ontluchting: controleer de verdeler op lucht in het systeem. Luchtzakken verminderen de warmteoverdracht en geven geluid.
- Waterkwaliteit: laat bij het onderhoud van de warmtepomp ook de waterdruk en de kwaliteit van het verwarmingswater controleren.
- Verdeler: de verdeler heeft per groep een thermische actuator (servomotor) die de doorstroming regelt. Die zijn los te vervangen; Coen+ verkoopt ze bijvoorbeeld als losse servomotor voor vloerverwarmingsverdelers.
ISDE en vloerverwarming: wat wel en niet kan
Vloerverwarming is geen subsidiabele maatregel binnen de ISDE. De regeling geeft een bedrag per warmtepomptoestel, gekoppeld aan de meldcode uit de apparatenlijst van de RVO, en daarnaast bedragen voor isolatiemaatregelen. Leidingwerk, dekvloeren, verdelers en menggroepen vallen daar niet onder, ook niet als ze op dezelfde factuur staan.
Drie dingen die je moet weten:
- Het bedrag voor jouw toestel zoek je op in de apparatenlijst van de RVO. Wij noemen hier geen bedrag; dat verschilt per typenummer en capaciteit.
- De aanvraag doe je ná de installatie, binnen 24 maanden. Voer je binnen 24 maanden naast de warmtepomp ook een isolatiemaatregel uit, dan verdubbelt het subsidiebedrag voor die isolatie; het bedrag voor de warmtepomp zelf verdubbelt niet.
- Het indirecte effect is echt, maar klein. Uit de eerste modelberekening hierboven volgt hoe klein: het verschil tussen een rendement van 3,7 (alleen radiatoren bij 52°C) en 4,1 (gecombineerd) is bij 15.000 kWh warmte ongeveer 395 kWh per jaar, ofwel circa €100 bij €0,26/kWh. Over vijftien jaar is dat bij gelijke prijzen circa €1.500, minder dan wat vloerverwarming kost. Dat is niet het argument voor vloerverwarming.
Wat wél in de afweging thuishoort, is de dimensionering van het toestel. Kun je door de lagere aanvoertemperatuur met een kleiner toestel toe, dan scheelt dat in de aanschafprijs. Laat je installateur beide varianten doorrekenen op basis van de warmteverliesberekening, in plaats van dit als vuistregel aan te nemen.
Praktische aandachtspunten bij het gebruik
Kan ik vloerverwarming combineren met vloerkleden?
Ja, maar beperk het. Milieu Centraal noemt vloerverwarming niet geschikt voor dik tapijt; een groot, dik kleed werkt als isolatie en houdt de warmte in de vloer. Kies kortpolig of plat als je een kleed wilt.
Hoe warm mag de vloer worden?
Volgens Milieu Centraal mag de vloer in de kamer niet warmer worden dan 29 graden en in de badkamer niet warmer dan 33 graden, anders voelt het niet prettig. De watertemperatuur is daarom maximaal 45 graden, maar vaak is 30 graden haalbaar.
Werkt vloerverwarming ook in de zomer als koeling?
Soms. Milieu Centraal schrijft dat je vloerverwarming met een bodemwarmtepomp kunt gebruiken om zuinig te koelen, zodat het in de zomer net een paar graden koeler is dan buiten. Bij sommige lucht-waterwarmtepompen kan koelen ook, maar dan kost het meer stroom. Check of jouw warmtepomp een koelfunctie heeft.
Moet ik mijn thermostaat anders instellen bij vloerverwarming?
Ja. Vloerverwarming warmt traag op; Milieu Centraal raadt daarom af om de temperatuur ’s nachts te verlagen. Voor een warmtepomp geeft Milieu Centraal hetzelfde advies: hij werkt het zuinigst als de temperatuur in huis gelijkmatig blijft, zet de thermostaat ’s nachts hooguit 2 graden lager dan overdag.
Kan vloerverwarming in de slaapkamer leiden tot slechter slapen?
Stel de slaapkamer in op de temperatuur die je prettig vindt en houd rekening met de trage reactie: een vloer die ’s avonds nog warm is, koelt niet snel af. Met een aparte regeling per zone kun je de slaapkamer lager houden dan de woonkamer.
Energielabel: wat er wel en niet over te zeggen valt
Isolatie en een warmtepomp kunnen samen meerdere labelstappen opleveren, en vloerverwarming kan daar indirect aan bijdragen als het systeemrendement stijgt. Hoeveel labelstappen dat in jouw woning zijn, stelt een geregistreerde energieadviseur vast op basis van de opname; dat is niet vooraf in te schatten.
Wat wij hier niet doen, is een woningwaardestijging per labelstap in euro’s noemen. Dat soort bedragen circuleert veel, maar hangt af van woningtype, regio en marktmoment, en wij kunnen ze niet naar een controleerbare, gedateerde publicatie herleiden. Wie zijn verbouwing op zo’n bedrag baseert, rekent met een getal dat niemand kan garanderen.
Praktische vragen over de installatie
Hoe lang duurt het installeren van vloerverwarming?
Dat hangt af van het systeem en de oppervlakte. Bij een gegoten of ingefreesd systeem komt na het leggen nog de droogtijd van de dekvloer, voordat de afwerkvloer erop kan. Een droog systeem met gipsvezelplaat heeft geen gegoten dekvloer. Coen+ noemt voor zijn installatiepakket een installatietermijn binnen 4 weken; dat is de wachttijd tot de installatie, niet de duur van het werk.
Welke warmtepomp past het best bij vloerverwarming?
Elke volledig elektrische lucht-water warmtepomp die op lage temperatuur kan leveren, is in principe geschikt. Kies niet op merknaam maar op het opgegeven seizoensrendement (SCOP) bij 35°C aanvoer uit het productblad; dat verschilt per model en capaciteit. Hybride warmtepompen werken ook op vloerverwarming, maar daar neemt de cv-ketel het bij kouder weer deels over, wat het efficiëntievoordeel gedeeltelijk teniet doet.
Kan ik vloerverwarming al installeren als ik de warmtepomp later pas wil aanschaffen?
Ja. Vloerverwarming kan volgens Coen+ meestal gewoon op een bestaande cv-ketel, met een verdeler met pomp die het warmere cv-water terugmengt tot de temperatuur die de vloer verdraagt. De vloerverwarming werkt dan al; de warmtepomp installeer je later. Zo combineer je het vloerwerk met een verbouwing die toch al gepland staat.
Is vloerverwarming op de verdieping zinvol?
Slaapkamers met vloerverwarming zijn comfortabel, maar niet altijd nodig: houd je de slaapkamer koeler, dan is daar minder vermogen nodig. Op de begane grond, waar je veel tijd doorbrengt, merk je het verschil het meest. Verbouw je de verdieping toch, overleg dan met je installateur of het zinvol is om de leidingen en verdeler alvast aan te leggen.
Conclusie
Vloerverwarming en een warmtepomp passen technisch goed bij elkaar: een lagere aanvoertemperatuur betekent een hoger rendement, en dat verband is hard. Milieu Centraal noemt het “de meest comfortabele en zuinige match met een warmtepomp”. De financiële conclusie is nuchterder dan de techniek suggereert.
- Ga je toch verbouwen of bouw je nieuw? Dan is vloerverwarming een logische keuze: de vloer is open, en het comfortverschil is groot.
- Ligt je vloer er goed in? Dan is de energiebesparing ten opzichte van radiatoren die groot genoeg zijn klein; in onze modelberekening circa €100 per jaar. Kies dan grotere radiatoren in de vertrekken die achterblijven, zoals uitgewerkt in radiatoren vervangen voor een warmtepomp.
- Beperkt budget? Begin met isolatie en een hybride warmtepomp op je bestaande radiatoren, en houd vloerverwarming aan voor het moment dat de vloer er toch uit gaat.
Lees ook
- Warmtepomp vs CV-ketel: vergelijking kosten en besparing
- Beste Hybride Warmtepomp 2026: hybride warmtepompen vergeleken
- ISDE Subsidie 2026: subsidie voor warmtepompen
- Energielabel Verbeteren: isoleer eerst, verwarm daarna
- Dynamische Energiecontracten 2026: slim verwarmen
Externe bronnen: Milieu Centraal: vloerverwarming (systemen, kosten, vloerbedekking) en RVO: ISDE-subsidie (voorwaarden, bedragen en apparatenlijst).