Een vast contract verlengen, of overstappen naar dynamisch? Voor huishoudens met zonnepanelen wordt die vraag urgent, want de salderingsregeling stopt volledig per 1 januari 2027. Er is geen afbouwpad en geen restpercentage — het schema met 64% en 28% dat op veel sites rondgaat, komt uit een wetsvoorstel dat het niet heeft gehaald.
Dit artikel rekent de keuze door voor zes huishoudprofielen, in de situatie mét saldering (2026) en zonder saldering (2027). Alle aannames staan erbij, zodat je ze kunt vervangen door je eigen cijfers.
Disclosure: wij hebben geen affiliate- of commissierelatie met Tibber of Eneco (stand september 2026); wij noemen ze daarom zonder link. Met ANWB Energie hebben wij sinds september 2026 wél een affiliate-relatie via Daisycon, en sinds oktober 2026 ook met Frank Energie.
💡 Niet zeker over de stop van de saldering? Lees de Saldering 2027 transitie-planner.
Kort antwoord: er komt geen eenduidig “dynamisch is goedkoper” uit dit model. Zolang de saldering nog geldt, weegt het vaste maandbedrag van een dynamisch contract zwaar bij huishoudens die weinig netto afnemen — dan is vast vaak voordeliger. Vanaf 2027 draait dat om voor huishoudens met een hoge netafname en verschuifbaar verbruik, terwijl huishoudens met veel teruglevering vooral moeten kijken naar de terugleververgoeding en terugleverkosten in hun eigen contract.
De aannames van dit model
| Invoerwaarde | Waarde | Bron / peildatum |
|---|---|---|
| Day-ahead jaargemiddelde 2025 | 0,105 euro/kWh incl. btw | marktdata 2025 |
| Energiebelasting stroom 2026 | 0,09161 euro/kWh excl. btw (0,11085 incl.) | Belastingdienst-tarieven 2026, aug 2026 |
| Btw | 21% | — |
| Tibber | 6,99 euro/mnd voor stroom en 5,99 euro voor gas + 0,0180 euro/kWh | tibber.com, 16 sep 2026 |
| Frank Energie | inkoopvergoeding €0,0182/kWh; terugleverstaffel (sinds 1-6-2025) alleen bij vast/variabel; vaste kosten €7,25 per maand | frankenergie.nl, tabel van april 2026; staffel 24-9-2026 |
| ANWB Energie | inkoopkosten 0,018 euro/kWh; vaste kosten €8,50/mnd voor stroom en €9,75 voor gas | anwb.nl, aug 2026; vaste kosten 28-9-2026 |
| Vast referentietarief | 0,32 euro/kWh all-in (aanname) | vervang door je eigen aanbod |
| Opslag-aanname in het model | 0,044 euro/kWh incl. btw (inkoopopslag + omslag vaste kosten) | eigen aanname |
| Dynamisch all-in bij het jaargemiddelde | 0,26 euro/kWh = 0,105 + 0,11085 + 0,044, alle bedragen incl. btw | eigen model, rekenconstante |
| Dynamisch all-in, zonder sturing | 0,272 euro/kWh = 0,1172 (gemiddelde kale uurprijs incl. btw, september 2025 tot en met augustus 2026) + 0,11085 + 0,044 | eigen EPEX-archief, eigen model |
| Dynamisch all-in, met sturing | 0,263 euro/kWh (aanname, uit ons rekenvoorbeeld met een warmtepomp: het temperatuurafhankelijke warmtepompverbruik draait in de twaalf goedkoopste uren van elke dag) | eigen model |
| Teruglevering 2027, dynamisch | €0,06/kWh (aanname: de kale uurprijs over september 2025 tot en met augustus 2026, gewogen naar wat tien panelen in ons uurmodel per uur teruglevereden; eerder rekenden we met 0,07 euro). Bij een vast contract komen de aangekondigde tarieven 2027 netto meestal uit op ¼ tot ruim 1 ct/kWh (zie terugleververgoeding 2027 per leverancier) | eigen model |
| Vaste kosten dynamisch | 83,88 euro/jaar (Tibber, stroom) | tibber.com, 16 sep 2026 |
De ODE bestaat sinds 2023 niet meer. De netbeheerkosten zijn een vast jaarbedrag per regio en de vermindering energiebelasting een vaste jaarlijkse korting; beide zijn identiek bij vast en dynamisch en laten we daarom buiten de vergelijking. Ze staan wél op je rekening, dus de bedragen hieronder zijn géén complete jaarrekening — ze tonen het verschil tussen contractvormen.
Twee vereenvoudigingen die je moet kennen: wij rekenen saldering als een simpele verrekening van kWh op jaarbasis, terwijl de precieze verrekening per leverancier en per periode verschilt. En wij rekenen met één gemiddeld tarief per profiel in plaats van met uurdata.
De zes profielen
| Profiel | Verbruik | Eigen verbruik zonnestroom | Teruglevering | Netto afname (2026, gesaldeerd) | Bruto afname (2027) |
|---|---|---|---|---|---|
| 1. Stel, beiden buitenshuis | 2.800 kWh | 800 kWh | 1.700 kWh | 300 kWh | 2.000 kWh |
| 2. Gezin, parttime thuis | 4.200 kWh | 2.300 kWh | 1.400 kWh | 500 kWh | 1.900 kWh |
| 3. Gezin met EV, thuiswerker | 6.500 kWh | 3.500 kWh | 800 kWh | 2.200 kWh | 3.000 kWh |
| 4. Groot huis, warmtepomp + EV | 9.500 kWh | 4.800 kWh | 900 kWh | 3.800 kWh | 4.700 kWh |
| 5. Klein huishouden, veel weg | 1.800 kWh | 600 kWh | 1.300 kWh | 0 kWh (overschot 100 kWh) | 1.200 kWh |
| 6. Warmtepompwoning, oost-west | 4.500 kWh | 2.700 kWh | 4.100 kWh | 0 kWh (overschot 2.300 kWh) | 1.800 kWh |
Uitkomst 2026, met saldering
Kosten van de afgenomen stroom (netto na saldering), exclusief netbeheer en heffingskorting.
| Profiel | Vast (0,32) | Dynamisch zonder sturing | Dynamisch met sturing | Gunstigst |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 96 euro | 166 euro | 163 euro | vast (−67 tot −70) |
| 2 | 160 euro | 220 euro | 216 euro | vast (−56 tot −60) |
| 3 | 704 euro | 682 euro | 663 euro | dynamisch (+22 tot +41) |
| 4 | 1.216 euro | 1.118 euro | 1.083 euro | dynamisch (+98 tot +133) |
| 5 | 0 euro | 84 euro | 84 euro | vast (−84) |
| 6 | 0 euro | 84 euro | 84 euro | vast (−84) |
Wat dit laat zien en wat vrijwel nergens wordt uitgelegd: zolang de saldering nog geldt, drukt je teruglevering je netto afname omlaag, en dan wordt het vaste maandbedrag van een dynamisch contract relatief zwaar. Bij de profielen 5 en 6 valt er niets meer te verrekenen en betaal je op een dynamisch contract puur het abonnement. Alleen bij een hoge netto afname (profiel 3 en 4) wint dynamisch nu al.
Profielen 5 en 6 houden overigens een overschot dat níet gesaldeerd kan worden (meer teruglevering dan afname); daarover krijg je alleen de terugleververgoeding van je leverancier, die per contract verschilt.
Uitkomst 2027, zonder saldering — de afnamekant
Vanaf 1 januari 2027 wordt je volledige afname afgerekend en je teruglevering apart vergoed. Eerst alleen de afnamekant:
| Profiel | Bruto afname | Vast (0,32) | Dynamisch zonder sturing | Dynamisch met sturing |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 2.000 kWh | 640 euro | 628 euro | 610 euro |
| 2 | 1.900 kWh | 608 euro | 601 euro | 584 euro |
| 3 | 3.000 kWh | 960 euro | 900 euro | 873 euro |
| 4 | 4.700 kWh | 1.504 euro | 1.362 euro | 1.320 euro |
| 5 | 1.200 kWh | 384 euro | 410 euro | 400 euro |
| 6 | 1.800 kWh | 576 euro | 574 euro | 557 euro |
Op de afnamekant wint dynamisch met sturing bij vijf van de zes profielen. Bij een laag verbruik (profiel 5) weegt het vaste maandbedrag zwaarder dan het lagere kWh-tarief, ook met sturing. Zonder sturing is het verschil bij de kleinere profielen klein.
Uitkomst 2027 — de terugleverkant, en waarom die per contract verschilt
Dit is het deel waar de meeste artikelen een getal invullen dat nergens op gebaseerd is. Wij doen dat niet, want de terugleververgoeding én de terugleverkosten verschillen per leverancier en zijn niet uniform gepubliceerd. Wat je zelf moet invullen:
Opbrengst teruglevering = teruggeleverde kWh x vergoeding per kWh − terugleverkosten per jaar.
De bedragen die leveranciers al hebben aangekondigd, en de rekentools om ze op jouw situatie toe te passen, staan bij elkaar in het salderingsdossier 2027.
- Bij een vast contract is de vergoeding een vast bedrag per kWh, en rekenen veel leveranciers daarnaast terugleverkosten, vaak als staffel op basis van je teruggeleverde volume.
- Bij een dynamisch contract krijg je de uurprijs van het moment van teruglevering. Omdat de meeste zonnestroom midden op de dag wordt teruggeleverd — precies wanneer de marktprijs laag is — valt die vergoeding vaak lager uit dan een vaste vergoeding. Controleer toch het tariefblad: Frank Energie hanteert sinds 1 juni 2025 een terugleverstaffel, maar alleen bij vaste en variabele contracten, niet op het dynamische contract.
Rekenvoorbeeld voor profiel 1 (1.700 kWh teruglevering) met onze aanname van €0,06/kWh op een dynamisch contract: dat levert 102 euro op. Vul je voor een vast contract een hogere vergoeding in, bijvoorbeeld 0,10 euro/kWh, dan wordt het 170 euro — maar dat voordeel van 68 euro verdwijnt zodra dat contract meer dan 68 euro per jaar aan terugleverkosten rekent. Onze aanname voor dynamisch is al gewogen naar de middaguren waarin panelen het meest terugleveren; lever je meer terug in uren met een negatieve prijs, dan valt de werkelijke vergoeding lager uit.
Dat is de kern van de afweging na 2027, en de reden dat je hier je eigen contractvoorwaarden moet invullen in plaats van een gemiddelde over te nemen. Onze vergelijking van terugleverkosten per leverancier staat in terugleverkosten zonnepanelen.
De rekensom op één regel
Er is geen enkel bedrag dat voor alle profielen geldt. Wat het model wél laat zien:
- Hoe hoger je netto afname, hoe gunstiger dynamisch — bij profiel 4 loopt het voordeel op de afnamekant op tot circa 184 euro per jaar met sturing.
- Hoe meer je kunt verschuiven, hoe groter het voordeel, maar in dit model zit het grootste deel in het lagere kWh-tarief zelf: bij profiel 4 scheelt dynamisch zonder sturing al 142 euro, en sturen voegt daar circa 42 euro aan toe.
- Hoe meer je teruglevert, hoe belangrijker de terugleververgoeding en terugleverkosten worden — en die bepalen na 2027 de uitkomst vaak sterker dan het afnametarief.
Wanneer een vast contract beter is
- Lage netto afname, zeker zolang de saldering nog geldt: het vaste maandbedrag van een dynamisch contract weegt dan zwaar.
- Verbruik dat niet te sturen is — bijvoorbeeld apparatuur die continu moet draaien.
- Behoefte aan een voorspelbaar maandbedrag. Op een dynamisch contract lopen de maanden ver uiteen.
Welk dynamisch contract kies je?
| Leverancier | Vaste kosten per maand | Inkoopvergoeding per kWh | Bijzonderheden |
|---|---|---|---|
| Tibber | 6,99 euro voor stroom en 5,99 euro voor gas | 0,0180 euro | elke dag opzegbaar, zonder boete; app stuurt laadpalen en apparaten aan |
| Frank Energie | €7,25 per maand (tabel van april 2026) | €0,0182 | geen terugleverkosten op dynamisch (staffel alleen bij vast/variabel); telefonische klantenservice |
| ANWB Energie | €8,50 voor stroom en €9,75 voor gas | 0,018 euro | over een prijsdempingsmechanisme doen wij geen uitspraak: niet geverifieerd |
Peildatum Tibber en ANWB 28 september 2026, Frank augustus 2026. Het actuele overzicht staat in onze vergelijker dynamische energiecontracten.
Vraag bij [Frank Energie](https://go.duurzaamthuislab.nl/frank-energie?ref=/posts/saldering-vs-dynamisch-contract-rekenmodel/) het tarievenoverzicht op; Tibber publiceert zijn tarieven wel.
Lees ook de Tibber review en de Frank Energie review.
Veelgemaakte fouten bij de keuze
Fout 1: denken dat één duur uur je jaar bepaalt
Mensen denken aan de koude januariweek van 2025, toen het duurste uur op 0,63 euro/kWh incl. btw uitkwam (20 januari, avondpiek). Dat zijn losse uren, geen dagen. Het maandgemiddelde van januari 2025 was 0,141 euro/kWh — kale beursprijs incl. btw (uurdata via EnergyZero, geteld door onze redactie, herrekend 13 oktober 2026). Ook februari 2025, met 0,152 euro/kWh de duurste maand van dat jaar, ligt op de beurs dus ver onder wat de piekuren suggereren.
Fout 2: geen slimme meter hebben
Zonder slimme meter kun je geen dynamisch contract afsluiten. De meeste Nederlandse woningen hebben er inmiddels een; heb je hem niet, dan vraag je hem aan bij je netbeheerder.
Fout 3: overstappen zonder je verbruikspatroon te kennen
Wie zijn auto om 18:00 oplaadt en de warmtepomp in de avondpiek laat draaien, betaalt op dynamisch al snel méér. De oplossing is niet “geen dynamisch”, maar het verbruik verschuiven — precies het verschil tussen de twee dynamische kolommen in de tabellen hierboven.
Fout 4: alleen naar de maandprijs kijken
Vergelijk het jaartotaal, niet het maandbedrag. Bij een lage netto afname is het maandbedrag van een dynamisch contract juist het probleem, niet de kWh-prijs.
Fout 5: rekenen met een afbouwpercentage voor de saldering
Er is geen afbouwpad. De regeling stopt op 1 januari 2027 in één keer volledig.
De combinatie met een thuisbatterij
Een batterij verhoogt je eigen verbruik en verlaagt zowel je afname als je teruglevering. Modelberekening voor profiel 2 in 2027, dynamisch met sturing:
Zonder batterij: afname 1.900 kWh x 0,263 + 84 = 584 euro; teruglevering 1.400 kWh x 0,06 = −84 euro. Netto 500 euro.
Met een batterij van 5 kWh: dit hebben we doorgerekend met ons uurmodel voor thuisbatterijen: de uurprijzen en de zonopbrengst van september 2025 tot en met augustus 2026, het verbruik van profiel 2 zo over de uren verdeeld dat het eigen verbruik zonder batterij 2.300 kWh is, de opwek 3.700 kWh, een ontlaadvermogen van 1,7 kW (zoals de Sessy) en een retourrendement van 90 procent. De batterij laadt dan circa 900 kWh zonnestroom en levert er circa 810 kWh van terug aan je eigen verbruik. Het dynamische contract rekent in het model per uur: uurprijs plus voorgestelde energiebelasting 2027 en €0,018 inkoopvergoeding, teruglevering tegen de uurprijs min €0,018.
- Prijsgestuurd met alleen zonnestroom: circa 219 euro per jaar besparing.
- Mag de batterij ook goedkoop uit het net laden en later ontladen: circa 240 euro per jaar. Handelen op prijsverschillen voegt in dit model dus circa 21 euro toe.
- Met een vast contract (afname €0,268, netto teruglevering €0,004): circa 214 euro per jaar. Dat is het vaste tarief van het uurmodel; met het vaste referentietarief van 0,32 euro uit de tabellen hierboven wordt het 811 kWh x 0,32 − 904 kWh x 0,004 = circa 256 euro.
Eerder rekenden we hier met 1.100 kWh extra eigen verbruik en 100 handelscycli van 65 euro, samen 289 euro per jaar. Het uurmodel komt voor dit profiel lager uit: de batterij kan alleen opslaan wat er overdag over is, en netladen levert veel minder op dan 100 volle cycli.
Investering: een Sessy van 5 kWh kost €3.550 inclusief btw en exclusief installatie. Terugverdientijd op deze aannames: 3.550 / 240 = bijna 15 jaar met een dynamisch contract en 3.550 / 214 = circa 17 jaar met een vast contract (bij 0,32 euro: 3.550 / 256 = circa 14 jaar), en langer zodra je de installatiekosten meerekent. Of een grotere batterij meer oplevert, hangt vooral af van je avondverbruik; voor een gemiddeld huishouden voegt extra capaciteit boven 5 kWh in ons model weinig toe. De doorrekening per grootte staat in dynamische energiecontracten thuisbatterij en in terugverdientijd thuisbatterij.
Voor thuisbatterijen bestaat geen ISDE-subsidie, en er geldt 21% btw. Reken dus met het volledige bedrag.
Zo pak je de overstap aan
Stap 1 — check je contractvorm. Een vast contract kun je aan het einde van de looptijd boetevrij verlaten; tussentijds geldt een gestaffelde opzegvergoeding waarvan je het bedrag opvraagt bij je leverancier.
Stap 2 — reken je eigen profiel door met je jaarverbruik, je eigen vaste tarief en de tabellen hierboven.
Stap 3 — vraag de tarieven op bij de leveranciers die je overweegt, inclusief vaste kosten, inkoopvergoeding, terugleververgoeding en eventuele terugleverkosten.
Stap 4 — meld je aan. Je hebt je postcode, huisnummer en EAN-code nodig; de nieuwe leverancier regelt de opzegging.
Stap 5 — stel je voorschot goed in. Op een dynamisch contract lopen de wintermaanden fors op; een te laag voorschot leidt tot een naheffing.
Risicobeheer: hoe je pieken vermijdt
- Zet prijsgrenzen in je apparaten. De meeste laadpalen en laad-apps kunnen laden boven een ingestelde prijs stoppen.
- Je basisverbruik is begrensd. Koelkast, verlichting en router lopen door, maar dat is een beperkt vermogen; een enkel duur uur voegt centen toe, geen tientjes.
- Een thuisbatterij dempt de pieken door vooruit te laden op goedkope uren.
- Zet prijsmeldingen aan in de app van je leverancier, of houd onze stroomprijzenpagina aan.
Dynamisch contract en huurwoningen
Ja, dat kan: de slimme meter is eigendom van de netbeheerder, niet van de verhuurder, en je kiest zelf je leverancier. Het voordeel is wel kleiner, omdat je meestal niet in aanstuurbare apparaten kunt investeren. Zonder verschuifbaar verbruik blijft alleen het passieve verschil over — in ons model enkele tientjes per jaar, en bij een laag verbruik zelfs negatief door het vaste maandbedrag.
Balkonpanelen leveren doorgaans nauwelijks terug: die stroom gaat direct naar je eigen apparaten.
Conclusie
De veelgehoorde stelling dat een dynamisch contract voor zonnepaneelbezitters “vrijwel altijd” voordeliger is, houdt in dit model geen stand. Zolang de saldering geldt, is een vast contract bij een lage netto afname vaak goedkoper, simpelweg omdat het vaste maandbedrag van een dynamisch contract zwaarder weegt dan de lagere kWh-prijs.
Vanaf 1 januari 2027, als de saldering volledig stopt, verschuift het beeld: dan telt je volledige afname mee en wint dynamisch op de afnamekant in dit model bij vijf van de zes profielen; alleen bij een laag verbruik weegt het vaste maandbedrag zwaarder. Aan de terugleverkant beslist iets anders: de vergoeding per kWh min de terugleverkosten van jouw contract. Vraag die twee getallen op bij je leverancier voordat je kiest — ze bepalen de uitkomst vaker dan het afnametarief.
Gerelateerde artikelen
- Saldering stopt in 2027: volledige gids
- Terugleverkosten zonnepanelen per leverancier
- Dynamisch vs vast contract
- Tibber review en ervaringen
- Frank Energie review
- Beste thuisbatterij Nederland
Externe bron: ACM ConsuWijzer — energiecontract kiezen — onafhankelijke informatie over contractvormen, opzegvergoedingen en je rechten als energieconsument.