Een zolderkamer die in januari niet warm te krijgen is: de oorzaak kan in de dakramen en de dakkapel zitten. Oude dakramen en ongeïsoleerde wanden van een dakkapel laten veel warmte door.
De vraag is telkens dezelfde: is de ingreep de investering waard? In dit artikel zetten wij de berekeningen en het afwegingskader op een rij. De U-waarden en kosten zijn aannames van ons rekenmodel; ze staan bij elke berekening.
Rekenbasis van dit artikel (modelaannames, bijgewerkt 31 oktober 2026). Warmteverlies drukken wij uit in kWh warmte en rekenen wij af tegen de prijs van warmte, niet tegen een stroomtarief:
| Aanname | Waarde | Toelichting |
|---|---|---|
| Graaddagen | 2.600 | Aanname voor een stookseizoen (oktober–april). |
| Gasprijs | €1,39 per m³ | Aanname voor een variabel tarief in 2026: kale dagprijs (day-ahead) 1 januari t/m 28 september 2026 gemiddeld €0,58 per m³ incl. btw (EnergyZero, eigen berekening) + €0,7268 energiebelasting (incl. btw) + circa €0,08 inkoopvergoeding; zonder vaste leveringskosten en netbeheer. |
| Prijs per kWh warmte | €0,167 | €1,39 ÷ circa 8,3 kWh nuttige warmte per m³ gas. De energie-inhoud van Gronings aardgas op onderwaarde is 31,65 MJ/m³ (circa 8,8 kWh per m³); wij nemen aan dat de ketel daarvan circa 94% als warmte afgeeft (aanname). Verwarm je met een warmtepomp op SCOP 4,0 en stroom van €0,26/kWh, dan is warmte juist circa €0,065/kWh en zakken alle besparingsbedragen hieronder naar circa 40 procent. |
Bijgewerkt 31 oktober 2026: eerder rekenden we hier met €1,10/m³ (warmte €0,13/kWh); alle bedragen en terugverdientijden op deze pagina zijn herrekend met €1,39/m³. Op 24 september 2026 stond de kale dagprijs in ons eigen archief op €0,86 per m³ incl. btw (zie gasprijs vandaag); met €0,7268 energiebelasting erbij is dat al bijna €1,60 per m³, vóór de opslag van je leverancier. Blijft gas zo duur, dan is elke m³ die je bespaart of vervangt meer waard dan in deze berekening. Aan deze informatie kunnen geen rechten worden ontleend.
Dat onderscheid is belangrijk: wie warmteverlies afrekent tegen een stroomtarief van €0,26, maakt de besparing bij een gasgestookte woning ruim anderhalf keer te hoog (0,26 ÷ 0,167 = 1,56).
Reken met de gasprijs van vandaag. De besparingen op deze pagina hangen aan de gasprijs uit de rekenbasis; de actuele dagprijs per m³ (kaal, met energiebelasting als je die aanvinkt) staat bij gasprijs vandaag, en welke ingreep je wanneer doet, staat in de praktische checklist.
Het fundamentele probleem: warmteverlies via dakoverstekken
Op een zolder of dakverdieping gaat warmte langs drie routes verloren:
- Via het dakvlak: bij een slecht of niet geïsoleerd dak over het hele oppervlak.
- Via dakramen: door glas en kozijn, en door luchtlekkage langs de aansluiting op het dak.
- Via de dakkapel: door de ramen én door de wanden en het dak van de dakkapel zelf.
Elk van deze routes vraagt om een andere aanpak.
Dakraam isolatie: de feiten over U-waarden
Wat betekent U-waarde voor dakramen?
De U-waarde (warmtedoorgangscoëfficiënt) geeft aan hoeveel watt warmte per vierkante meter per graad temperatuurverschil verloren gaat. Hoe lager, hoe beter.
Ijkpunten:
- RVO rekent voor de ISDE met HR++-glas van maximaal 1,2 W/m²K en triple glas van maximaal 0,7 W/m²K.
- De werkelijke U-waarde van een dakraam (glas plus kozijn) verschilt per merk en type; die staat in de productdocumentatie van de fabrikant.
U-waarden in ons rekenmodel
| Dakraam | U-waarde raam (aanname) |
|---|---|
| Oud dakraam | 3,5 |
| HR++ | 1,1 |
| Triple glas | 0,7 |
Warmteverlies berekend
We rekenen het warmteverlies uit van een dakraam van 78 × 118 cm (0,92 m²) bij 2.600 graaddagen (de aanname uit de rekenbasis).
Formule warmteverlies (jaarlijks): Q (kWh) = U × A × graaddagen × 24 ÷ 1.000
| Dakraam-type | U-waarde | Warmteverlies per m² per jaar |
|---|---|---|
| Oud dakraam | 3,5 | 3,5 × 2.600 × 24 ÷ 1.000 = 218 kWh/m² |
| HR++ | 1,1 | 1,1 × 2.600 × 24 ÷ 1.000 = 69 kWh/m² |
| Triple glas | 0,7 | 0,7 × 2.600 × 24 ÷ 1.000 = 44 kWh/m² |
Voor een dakraam van 0,92 m²:
- Oud dakraam: 201 kWh/jaar verlies
- HR++: 63 kWh/jaar verlies
- Triple glas: 40 kWh/jaar verlies
Vervanging van een oud dakraam door HR++ bespaart: 138 kWh warmte per jaar × €0,167 = circa €23/jaar per raam (per m²: 150 kWh, circa €25).
Vervanging van HR++ naar triple bespaart: 23 kWh warmte per jaar × €0,167 = circa €3,80/jaar per raam.
Terugverdientijd dakraam vervanging
Oud dakraam → HR++ (78 × 118 cm)
Kosten (aanname, indicatief; vraag zelf offertes op):
- Dakraam HR++ met inbouwpakket: circa €650
- Montage: €200–€350
- Totaal: €850–€1.000
- Besparing per jaar: circa €23
- Terugverdientijd: 37–43 jaar
Dat is financieel niet aantrekkelijk op zichzelf. Moet je het dakraam toch al vervangen (lekkage, beschadiging, verrotting), dan telt alleen het eventuele prijsverschil tussen uitvoeringen.
Bestaand HR++ → triple glas
- Meerprijs triple ten opzichte van HR++ (aanname, indicatief): €300–€400
- Meerwaarde ten opzichte van HR++: circa €3,80/jaar
- Terugverdientijd van de meerprijs: circa 80 tot ruim 100 jaar
Triple glas in een dakraam verdient zich in dit model niet terug. Kies je ervoor, dan doe je dat om andere redenen dan de energierekening, zoals comfort.
Goedkopere alternatieven voor dakraam-isolatie
Wil je je dakramen niet vervangen maar wel minder warmte verliezen, dan zijn er twee goedkopere maatregelen:
1. Isolerend rolluik
Een rolluik of gordijn met isolerende laag aan de binnenkant beperkt het warmteverlies door het raam. Aannames in ons model (indicatief, geen offerte):
- Kosten: circa €175 per raam
- Effect: circa 35% minder warmteverlies door een HR++-dakraam
Besparing voor één raam (0,92 m²): van 63 kWh/jaar naar circa 41 kWh/jaar = 22 kWh warmte/jaar × €0,167 = circa €3,70/jaar
Terugverdientijd rolluik: €175 ÷ €3,70 = circa 47 jaar. Financieel is dit dus geen isolatiemaatregel; je koopt een rolluik voor verduistering, comfort en zonwering, met een klein energie-effect als bijkomstigheid.
2. Kierdichting en aansluitfolie rondom dakraam
Warmte gaat niet alleen door het glas verloren, maar ook door luchtlekkage langs de rand van het dakraam. Daar helpen:
- een isolerende en luchtdichte aansluiting tussen dakraam en dak, volgens de montagehandleiding van de fabrikant;
- een dampremmende aansluiting aan de binnenkant;
- compriband of EPDM-afdichting rondom de dagmaat.
Kosten per dakraam (aanname, indicatief): €80–€200. Dat is veel minder dan een nieuw dakraam. Hoeveel het bespaart, hangt af van hoe lek de aansluiting nu is; dat hebben we niet doorgerekend.
Tochtstrips, folie en afdichtingsmateriaal koop je per rol of per meter, en daarvoor hoef je geen aannemer in te schakelen. Naast de bouwmarkt is er de webshop Coen+, met een categorie isolatie en besparing (onder meer bespaarboxen en een CO-melder); de categoriepagina noemt zelf radiatorfolie, raamfolie en tochtstrips (bron: coen-plus.nl, gecontroleerd 31 oktober 2026).
Voor het dakkapelwerk verderop in dit artikel ligt dat anders: het openleggen van wanden en de aansluiting op het dakvlak is werk voor een vakman. Voor dak-, spouwmuur- en vloerisolatie verwijst Coen+ naar een offerteaanvraag bij servicepartners van Essent, de hoofdonderneming van Coen+ (gecontroleerd 31 oktober 2026). Een webshop vervangt dus geen dakdekker of timmerman; hij is bruikbaar voor de losse materialen van de goedkope maatregelen die hierboven staan.
Dakkapel isolatie: een complexere opgave
Een dakkapel is constructief iets anders dan een dakraam. Het is een uitbouw in het schuine dak, met:
- wanden: de voorkant naast de ramen en de zijwangen;
- een eigen dak, meestal plat;
- ramen in een kozijn.
Typische warmteverliesposten bij een dakkapel
Een gemiddelde dakkapel (2,5 m breed, 1 m diep, voorgevel 2,5 × 1,8 m = 4,5 m²):
| Onderdeel | Oppervlak | U-waarde slecht | U-waarde goed | Verlies slecht | Verlies goed |
|---|---|---|---|---|---|
| Raam | 1,5 m² | 1,4 | 1,0 | 87 kWh/m² | 62 kWh/m² |
| Wanden (voorgevel naast het raam; zijwangen niet meegerekend) | 3,0 m² | 3,5 (geen isolatie) | 0,29 (Rc 3,5) | 218 kWh/m² | 18 kWh/m² |
| Dak dakkapel | 2,5 m² | 3,5 | 0,29 | 218 kWh/m² | 18 kWh/m² |
Berekend per jaar, bij 2.600 graaddagen, per m² (U × 2.600 × 24 ÷ 1.000). U-waarden zijn aannames van ons model.
De formule, met de eenheden erbij:
Q (kWh/jaar) = U (W/m²K) × A (m²) × graaddagen × 24 ÷ 1.000
Toegepast op de wanden van deze dakkapel:
| Situatie | Berekening | Warmteverlies |
|---|---|---|
| Wanden zonder isolatie (U = 3,5; A = 3,0 m²) | 3,5 × 3,0 × 2.600 × 24 ÷ 1.000 | 655 kWh/jaar |
| Wanden met Rc 3,5 (U = 0,29; A = 3,0 m²) | 0,29 × 3,0 × 2.600 × 24 ÷ 1.000 | 54 kWh/jaar |
| Besparing | 601 kWh warmte × €0,167 | circa €100/jaar |
Alleen al via de wanden gaat er in de slechte situatie dus meer dan 600 kWh warmte per jaar verloren — ruim drie keer zoveel als via een compleet oud dakraam (201 kWh). Daarom komt in dit model een dakkapel bij het isoleren vóór de dakramen.
Kosten dakkapel-isolatie renovatie
Optie A: isolatie van bestaande dakkapel (retrofit)
Een bestaande slecht geïsoleerde dakkapel alsnog isoleren kan van buiten of van binnen.
Kosten in ons model (aannames, indicatief; vraag zelf offertes op):
- Buitenisolatie: €2.500–€5.000 voor een dakkapel van deze maat
- Binnenisolatie (steenwol- of PIR-plaat aan de binnenkant): €800–€1.800; goedkoper, maar je levert binnenruimte in
Wat dat betekent voor de terugverdientijd hangt af van de route die je kiest en van wat je meeneemt. Twee modeluitkomsten met dezelfde warmteprijs van €0,167/kWh:
| Aanpak | Besparing | Kosten | Terugverdientijd |
|---|---|---|---|
| Alleen de wanden, buitenisolatie | €100/jaar | €4.000 | circa 40 jaar |
| Wanden én dakkapel-dak, binnenisolatie | €184/jaar (zie het rekenmodel onderaan) | €1.400 | circa 8 jaar |
Het verschil tussen die twee zit niet in de fysica maar in de kostenroute en de omvang van de ingreep: binnenisolatie is een fractie van de prijs van buitenisolatie, en het dakje van de dakkapel meenemen maakt de besparing bijna twee keer zo groot. Wie de dakkapel toch vanbinnen openlegt, doet er goed aan beide in één keer te doen.
Optie B: nieuwe dakkapel met hoogwaardige isolatie
Als je toch een dakkapel gaat plaatsen of vervangen, vraag dan om:
- Wanden en dak: minimaal Rc 3,5 m²K/W (de waarde die RVO voor de ISDE bij dak- en gevelisolatie hanteert; voor isolatie van een nieuwe dakkapel krijg je zelf geen ISDE);
- Ramen: HR++ of triple glas (RVO: maximaal 1,2 respectievelijk 0,7 W/m²K);
- Luchtdichtheid: aandacht voor de aansluiting tussen dakkapel en dakvlak.
Een dakkapel moet altijd voldoen aan het Besluit bouwwerken leefomgeving (Bbl), ook als hij vergunningvrij is (IPLO).
Impact op energielabel
Het energielabel van een woning wordt sinds 1 januari 2021 bepaald volgens de NTA 8800, de opvolger van de NEN 7120-methode (RVO). Dakramen en dakkapellen tellen daarin mee als onderdelen van de schil.
Dakramen en dakkapel in het label
Hoeveel een nieuw dakraam of een geïsoleerde dakkapel je label verbetert, hangt af van de rest van de woning. Wij noemen daarom geen vaste aantallen labelstappen.
Advies: wil je weten wat een dakkapel of nieuwe dakramen voor jouw label doen, laat een energieadviseur dan een berekening maken voor de situatie vóór en ná.
Subsidies en financiering in 2026
ISDE 2026 (RVO, 30-10-2026):
- Glas: subsidie voor HR++-glas (U maximaal 1,2 W/m²K) of triple glas (U maximaal 0,7) dat oud glas vervangt, als alle glasmaatregelen samen minimaal 3 m² zijn. Eén dakraam haalt die grens niet; meerdere ramen samen soms wel.
- Dak: dakisolatie met Rd minimaal 3,5, samen met zolder- of vlieringvloerisolatie minimaal 20 m².
- Nieuwe dakkapel: voor het isoleren van een nieuwe dakkapel (vergroting van de woning) krijg je geen subsidie.
- Twee maatregelen: het subsidiebedrag voor isolatie verdubbelt als je binnen 24 maanden een tweede isolatiemaatregel uitvoert, of isolatie combineert met een warmtepomp, zonneboiler of warmtenetaansluiting.
Nationaal Warmtefonds: verstrekt de Energiebespaarlening aan eigenaar-bewoners. Op warmtefonds.nl stond op 25 oktober 2026 een leenbedrag van €1.000 tot €29.000 (voor een thuisbatterij een apart maximum van €8.500), met looptijden van 7, 10 of 15 jaar, en 20 jaar bij een lening boven €15.000. Bij een verzamelinkomen onder €60.000 kun je met 0% rente lenen; daarboven geldt volgens de rentetabel die op 12 oktober 2026 is bijgewerkt 4,57% tot 5,02%, afhankelijk van de looptijd. Of dakraam- of dakkapelrenovatie in jouw geval als kwalificerende maatregel meetelt, en tegen welke rente, staat in de actuele voorwaarden op warmtefonds.nl — die tarieven worden periodiek bijgesteld.
Gemeente: sommige gemeenten hebben een eigen regeling voor isolatie. Kijk op de site van je gemeente.
Btw-splitsing: bij woningen ouder dan 2 jaar vallen de arbeidskosten voor het aanbrengen van isolatiemateriaal aan vloeren, muren en daken onder 9% btw. De materialen vallen onder 21%, en kozijnen gelden niet als isolatiemateriaal. Het bouwen van een dakkapel en sloopwerk voorafgaand aan het isoleren vallen onder 21% (Belastingdienst). Laat de offerte per prestatie uitsplitsen; neem niet aan dat iedere folie- of dakkapelpost automatisch onder 9% valt.
Praktische checklist: wat doe je wanneer?
Prioriteitsvolgorde voor dakisolatie in een woning
- Eerst: dakvlak-isolatie (voor de ISDE minimaal Rd 3,5): meestal het grootste oppervlak.
- Dan: dakkapel-wanden en -dak isoleren (Rc 3,5): in ons model de grootste verliespost, 1.201 kWh warmte per jaar bij slechte isolatie tegen 201 kWh voor een oud dakraam.
- Dan: dakramen kierdichten: in ons model €80 tot €200 per raam (aanname).
- Optioneel: rolluiken of gordijnen voor dakramen: vooral comfort, weinig energievoordeel.
- Pas daarna: dakramen vervangen: financieel alleen logisch als ze toch aan vervanging toe zijn.
Wanneer dakramen wél vervangen?
- bij lekkage of slijtage van rubbers en afdichting;
- bij condens tússen de ruiten (de randafdichting is dan kapot);
- bij schimmel rondom het kozijn;
- als het dak toch al wordt gerenoveerd, zodat de montage in één keer gebeurt.
Conclusie: het verschil tussen dakraam en dakkapel als isolatieproject
Een dakraam vervangen is zelden financieel rendabel als pure isolatiemaatregel. De terugverdientijden in ons model liggen op 37 tot 43 jaar, en bij de stap van HR++ naar triple op circa 80 tot ruim 100 jaar. Kierdichten en goede aansluitingen kosten in ons model €80 tot €200 per raam en pakken de luchtlekkage langs het raam aan.
Bij een dakkapel is het omgekeerde waar: slecht geïsoleerde wanden en een slecht geïsoleerd dak van de kapconstructie vormen samen een substantiële verliespost. De opbrengst van isoleren komt in ons model op circa €184 per jaar (wanden én dak), en de terugverdientijd loopt van circa 8 jaar bij binnenisolatie tot 14 à 27 jaar bij buitenisolatie.
Voor wie serieus aan het energielabel wil werken: begin met dakvlak-isolatie (als dat nog niet op orde is), ga daarna naar de dakkapel-wanden en het dakkapel-dak. Dakramen zijn het laatste onderdeel dat je aanpakt — en dan bij voorkeur op het moment dat ze toch vervangen moeten worden.
En als je toch een nieuwe dakkapel laat plaatsen: vraag om minimaal Rc 3,5 voor wanden en dak, HR++ of triple glas, en een uitgewerkte luchtdichte aansluiting tussen dakkapel en dakvlak. Isoleren bij de bouw vraagt geen extra sloopwerk, later wel.
De materiaalkeuze en uitvoeringsmethode hangen samen; begin daarom bij onze gids over dakisolatie van binnenuit en buitenaf.
Energielabel-verbetering in de praktijk: wat levert dit op?
Als je een woning wil verkopen of een hypotheek wil oversluiten, is het energielabel commercieel relevant. Bij sommige geldverstrekkers kan een beter energielabel zorgen voor een lagere hypotheekrente (zo staat het bijvoorbeeld op de rentepagina van ABN AMRO, gecontroleerd 31 oktober 2026). Of en hoeveel dat scheelt, verschilt per aanbieder en per moment — vraag het op bij je eigen geldverstrekker of adviseur. Wij noemen hier daarom geen rentepercentage en geen bijbehorend jaarbedrag.
Wat wel vaststaat: bij een dakraam of dakkapel is het effect op de energierekening klein (zie de bedragen hierboven), terwijl een labelsprong bij verkoop of herfinanciering commercieel kan meewegen. Dat is een reden om naar het hele pakket te kijken in plaats van naar één raam.
Hoeveel verbetert isolatie het label?
Dat verschilt per woning: het label wordt berekend volgens de NTA 8800, en elke maatregel telt mee naast de rest van de schil en de installaties. Een dakkapel heeft meer oppervlak (wanden en dak) dan een dakraam, dus isoleren ervan kan zwaarder meetellen dan één dakraam vervangen. Een energieadviseur kan het voor jouw woning doorrekenen.
Vochtproblemen: het onzichtbare gevolg van slechte dakkapel-isolatie
Naast warmteverlies is er een minder besproken gevolg van slechte dakkapel-isolatie: vochtproblemen.
Dauwpuntprobleem in dakkapel-wanden
Als een dakkapelwand slecht geïsoleerd is, kan de temperatuur aan de binnenkant van de wand dalen tot onder het dauwpunt van de binnenlucht. Dan condenseert er vocht op de wand, met kans op schimmel en aantasting van houtskelet en gipsplaat.
Een rekenvoorbeeld
Het dauwpunt van binnenlucht van 20°C met 50% relatieve luchtvochtigheid ligt op circa 9°C. De temperatuur aan de binnenkant van de wand schatten we bij -5°C buiten en 20°C binnen, met de gangbare overgangsweerstanden (binnen 0,13 en buiten 0,04 m²K/W):
- Rc 3,5 (geïsoleerd): circa 19°C, ruim boven het dauwpunt.
- Rc 0,5 (matig): circa 15°C, nog boven het dauwpunt.
- Ongeïsoleerd (U 3,5, zoals in de tabel hierboven): circa 9°C, rond het dauwpunt. Condens en schimmel liggen dan op de loer, zeker bij hogere luchtvochtigheid en in hoeken.
Praktische test: voelt de dakkapelwand op een koude winterdag duidelijk koud aan, laat de isolatie dan nakijken.
Kierdichting rondom dakramen: de vergeten factor
Een dakraam met een slechte aansluiting kost niet alleen warmte, maar kan ook vocht binnenlaten. Regen die langs het dakvlak loopt, kan bij een slechte aansluiting de constructie binnendringen.
Kwetsbare punten zijn:
- De aansluiting van het dakraamkader op het dakvlak (bovenrand en zijkanten)
- De overgang van dakraam naar pannendak (onderrand)
- De binnenzijde: aansluiting van het dampscherm op het dakraam
Volg bij de montage en bij het herstellen van deze aansluitingen de montagehandleiding van het merk.
Zomerse oververhitting: dakramen als hittebron
In de zomer speelt het omgekeerde: dan is de zon de warmtebron.
Warmtewinst via dakramen in de zomer
Dakramen liggen schuin en vangen daardoor veel zon. Een rekenvoorbeeld met aannames:
- instraling op het dakraam bij vol zonlicht: 800 W/m² (aanname);
- deel van de zonnewarmte dat door het glas komt (g-waarde): 0,6 (aanname; de werkelijke waarde staat in de productdocumentatie);
- dakraam 0,92 m²: 0,92 × 800 × 0,6 = circa 440 W warmte per dakraam.
Twee dakramen geven bij vol zonlicht in dit voorbeeld samen bijna 900 W, vergelijkbaar met een klein elektrisch kacheltje. Let op de eenheid: dit is een vermogen in watt op dat moment, geen hoeveelheid energie.
Oplossingen: zonwering aan de buitenkant houdt de zonnewarmte tegen voordat die door het glas komt; zonwering aan de binnenkant werkt minder, omdat de warmte dan al binnen is.
Asbest en dakrenovatie: wat je moet weten als je dakwerk aanpakt
Volgens de Rijksoverheid kan asbest zitten in allerlei materialen en producten die vóór 1994 zijn gemaakt, bijvoorbeeld in cement. Vervang je een dakraam of renoveer je een dakkapel in een woning uit die tijd, let dan op asbest.
Wat te doen (Rijksoverheid, asbestregels, 31-10-2026):
- Twijfel je, laat het materiaal dan eerst onderzoeken voordat je gaat breken of zagen.
- Verwijder je asbest, dan doe je (of het saneringsbedrijf) een sloopmelding bij de gemeente.
- Zelf verwijderen mag alleen als je aan de voorwaarden voor zelfstandig verwijderen voldoet. Een gecertificeerd asbestverwijderingsbedrijf is bijvoorbeeld nodig als het asbestdak al beschadigd is, groter is dan 35 m², of als er asbesthoudende dakleien op liggen. Stichting Ascert beheert het register van gecertificeerde bedrijven.
- De gemeente of omgevingsdienst kan extra regels stellen; vraag die op.
Praktisch rekenmodel: jouw dakkapel doorgerekend
Hieronder een rekenformat waarmee je jouw eigen situatie kunt doorrekenen.
Input:
- Dakkapelbreedte: __ m
- Dakkapeldiepte: __ m
- Voorgeveloppervlak (breedte × hoogte): __ m²
- Raamoppervlak in voorgevel: __ m²
- Wandoppervlak niet-raam: voorgevel - raam = __ m²
- Dakkapel-dakoppervlak (breedte × diepte): __ m²
Stap 1: Warmteverlies per jaar (kWh)
Warmteverlies wanden (slechte isolatie, U=3,5):
- W × A (wandoppervlak) × 2.600 graaddagen × 24h / 1000
Stap 2: Besparing door goede isolatie
- Zelfde formule maar dan met U = 0,29 (Rc 3,5 m²K/W)
- Verschil × €0,167/kWh warmte = jaarlijkse geldbesparing (bij een gasgestookte woning; met een warmtepomp op SCOP 4,0 reken je met circa €0,065)
Stap 3: Terugverdientijd
- Isolatiekosten ÷ jaarlijkse besparing = terugverdientijd in jaren
Uitgewerkt rekenvoorbeeld voor een gemiddelde dakkapel van 2,5 × 1 m, wandoppervlak 3,0 m², dakoppervlak 2,5 m² (modeluitkomsten met de aannames hierboven):
- Totaal warmteverlies slecht: 655 kWh/jaar (wanden) + 546 kWh/jaar (dak) = 1.201 kWh/jaar
- Totaal warmteverlies goed: 54 kWh/jaar (wanden) + 45 kWh/jaar (dak) = 99 kWh/jaar
- Besparing: 1.102 kWh warmte/jaar × €0,167 = circa €184/jaar
- Isolatiekosten binnenisolatie (aanname, midden van €800–€1.800): €1.400
- Terugverdientijd: circa 8 jaar
Dat is aanzienlijk gunstiger dan de 37 tot 43 jaar van een dakraamvervanging. Dakkapel-wanden en -dak isoleren loont in dit model dus wél. Kies je voor buitenisolatie (€2.500–€5.000), dan loopt de terugverdientijd in hetzelfde model op naar 14 tot 27 jaar. En verwarm je met een warmtepomp in plaats van gas, dan zakt de besparing naar circa €72 per jaar en worden alle terugverdientijden ruim twee keer zo lang — de warmteprijs is in dit soort berekeningen de gevoeligste variabele.
Gerelateerde artikelen
- Energielabel Verbeteren: Stappenplan van G naar A (2026)
- Isolatie Subsidie Nederland 2026: Alle Regelingen en
- Spouwmuur isolatie kosten 2026: wat betaal je per m²?
- Vloerisolatie vs spouwmuurisolatie
- Dakisolatie Binnenuit vs Buitenuit 2026
- Triple glas vs HR++ glas 2026
Externe bron: RVO — ISDE-subsidie info — onafhankelijke informatie over dit onderwerp.
Over deze pagina: dit artikel bevat affiliate-links naar de webshop Coen+ bij de goedkope alternatieven; bestel je daar iets, dan kunnen wij een commissie ontvangen, zonder meerkosten voor jou. Van de genoemde merken en maatregelen ontvangen wij verder geen vergoeding. Alle bedragen zijn modelberekeningen met de aannames in dit artikel (bijgewerkt 31 oktober 2026); de kosten zijn indicatieve aannames, geen offerte.