“Type 2 of CCS voor mijn thuislader?” is een van de meest gestelde vragen bij een eerste elektrische auto, en er wordt regelmatig op ingespeeld met het advies om “voor de zekerheid” een CCS-installatie te overwegen. Dat kost tienduizenden euro’s en is voor een woning technisch zinloos.
Hieronder de volledige uitleg: wat het verschil is, wat je werkelijk nodig hebt, en waarom praktisch elke Nederlandse EV-eigenaar met Type 2 prima uit is.
Disclosure: met de genoemde laadpaal- en kabelmerken hebben wij geen affiliate- of commissierelatie. Eén uitzondering: de link naar de Essent Laadpas is een affiliate-link — sluit je die af, dan ontvangen wij een commissie, zonder extra kosten voor jou.
Kort antwoord: thuis laad je met Type 2 (Mennekes) — dat is de wisselstroom-aansluiting (AC) waarmee elke in Europa verkochte EV laadt, tot 22 kW. CCS is dezelfde Type 2-kop plus twee grote gelijkstroompinnen (DC) voor snelladers onderweg; thuis heb je die niet nodig en is de benodigde netaansluiting onbetaalbaar.
Kies 11 kW als je een 3-fase aansluiting hebt; op een gewone 1-fase-aansluiting is 3,7 kW het maximum (Milieu Centraal). Een 60 kWh accu is bij 11 kW in ruim vijf uur vol — een nacht is dus altijd genoeg.
Stekkertypes uitgelegd
Type 2 (Mennekes)
7-pins ronde stekker, ontwikkeld door het Duitse Mennekes. Gekozen als Europese standaard voor laadpunten in Richtlijn 2014/94/EU (22 oktober 2014).
Voor wisselstroom (AC):
- 1-fase: tot 3,7 kW (16 A) op een gewone 1-fase-aansluiting (Milieu Centraal)
- 3-fase: 11-22 kW
Beschikbaarheid:
- Standaard op alle EVs in Europa
- Standaard op thuisladers die in Nederland worden verkocht
- Standaard op publieke AC-laadpalen in Nederland
CCS (Combined Charging System)
Type 2 stekker + 2 grote DC-contacten onderaan. Voor zowel AC als DC laden.
Voor wisselstroom (AC): zelfde als Type 2 (max 22 kW) Voor gelijkstroom (DC): snelladen
Beschikbaarheid:
- Standaard op moderne EVs (sinds 2019)
- Snelladers langs snelweg
- Niet voor thuis-installatie (te groot, te duur)
CHAdeMO
Japanse DC-standaard, veel gebruikt door oudere Nissan Leaf en Mitsubishi Outlander PHEV.
- Tot 50 kW DC
Voor thuis: niet relevant.
NACS (Tesla)
Tesla’s eigen standaard, mooier en kleiner.
- AC en DC in één stekker
- In Europa heeft Tesla zich aangepast aan Type 2 / CCS
Voor thuis Nederland: niet relevant.
Hoe werkt thuis-laden technisch?
AC-laden (thuis)
In je huis krijgt je auto wisselstroom (AC) uit het stopcontact. De auto’s eigen “onboard charger” zet AC om naar DC voor de batterij.
Snelheid bepaald door:
- Aansluiting woning: 1-fase of 3-fase
- Onboard charger auto: meestal 7-11 kW max
- Laadpaal: tot 22 kW theoretisch
Maximum laadsnelheid is de SLOWEST van deze drie.
Voorbeeld: 3-fase 16A aansluiting (11 kW max) + auto met 7 kW onboard charger = laadt op 7 kW.
DC-laden (snelladen)
Bij DC-snellader staat de omzetting in de paal zelf. Auto krijgt direct DC. Veel sneller (50-350 kW).
Voor thuis: vrijwel onbetaalbaar. Een indicatieve opstelling voor een 50 kW DC-snellader bij een woning — gelabelde aanname op basis van de opbouw van zo’n installatie, geen offerte:
- Lader: enkele tienduizenden euro’s; DC-snelladers worden alleen zakelijk geprijsd en fabrikanten publiceren geen consumentenprijs
- Zware netaansluiting (3-fase, hoog vermogen): een meervoud van een gewone verzwaring, tarief per netbeheerder in hun tarievenblad
- Mogelijk een eigen transformator of trafostation
Optellen hoeft niet: elk van deze posten alleen al maakt de investering voor een woning onverdedigbaar tegenover een Type 2-lader van circa €1.300-€2.200 all-in.
Welke aansluiting heeft jouw woning?
1-fase aansluiting
Standaard kleine woning, met een 1-fase aansluiting. Welke hoofdaansluiting je hebt, lees je af op je hoofdzekering of vraag je bij je netbeheerder.
Maximum laden: 3,7 kW (16 A, 1-fase). Op een 1-fase-aansluiting (meestal 1x25A) kun je volgens Milieu Centraal maximaal een laadpaal van 3,7 kW installeren.
In tijd (rekenkundig, zonder laadverliezen):
- 60 kWh batterij van 20% naar 80%: 9,7 uur
- 75 kWh van 20% naar 100%: 16,2 uur
Aanbeveling: voor dagelijks bijladen is 1-fase vaak genoeg: volgens Milieu Centraal is een uur thuisladen tussen 3,7 en 11 kW goed voor 20 tot 60 kilometer bereik. Moet je vaak een grote accu in één nacht van bijna leeg naar vol, dan is 3-fase het overwegen waard.
3-fase aansluiting
Woningen met een 3-fase aansluiting. Welke hoofdaansluiting je hebt, lees je af op je hoofdzekering of vraag je bij je netbeheerder.
Maximum laden: 11 kW (3-fase 16A) of 22 kW (3-fase 32A).
In tijd:
- 60 kWh batterij 20→80%: 3,3 uur (11 kW) of 1,6 uur (22 kW)
- 75 kWh 20→100%: 5,5 uur (11 kW) of 2,7 uur (22 kW)
Aanbeveling: 3-fase 16A (11 kW) is ideaal voor thuis. Auto laadt ’s nachts ruim op.
Verzwaring nodig?
Voor 1-fase met een grote accu (>70 kWh) kun je een verzwaring naar 3-fase (11 kW) overwegen. Wij rekenen op deze site met een indicatie van €1.500-€3.500 voor verzwaring inclusief meterkastwerk (gelabelde aanname; het aansluittarief staat in het tarievenblad van jouw netbeheerder, het installatiewerk verschilt per woning).
Bij twee auto’s: verzwaring vrijwel verplicht voor goede laadtijd.
Stappenplan: juiste keuze
Stap 1: Check je auto
Welke stekker?
- Vrijwel alle in Europa verkochte EVs: Type 2 (met CCS-uitvoering ook geschikt voor snelladers)
- Tesla: controleer in de handleiding of op tesla.com welke aansluiting jouw model heeft
Welke onboard charger? Het maximale AC-laadvermogen van je auto staat in de specificaties van jouw uitvoering; dat verschilt per model en per uitvoering.
Auto met max 11 kW: 22 kW lader is overkill. Auto die AC 22 kW aankan (bijvoorbeeld de Renault Megane E-Tech met de 22 kW-optie): een 22 kW lader is alleen zinvol bij een 3-fase 32A aansluiting. De Tesla Model 3 en Model Y laden AC op 11 kW; een 22 kW paal levert daar niets extra op.
Stap 2: Check je woning
Hoofdaansluiting:
- Open je groepenkast
- Kijk naar de hoofdzekering(en)
- Staat er één zekering met een stroomsterkte: dan is het 1-fase
- Staan er drie zekeringen naast elkaar: dan is het 3-fase
- Bij twijfel: bel netbeheerder
Stap 3: Match auto + woning
| Auto onboard | Woning aansluiting | Aanbevolen lader |
|---|---|---|
| 7 kW | 1-fase | 3,7 kW (1-fase 16 A): volgens Milieu Centraal het maximum op een 1-fase-aansluiting |
| 11 kW | 1-fase | Verzwaar naar 3-fase 16A, kies 11 kW lader |
| 11 kW | 3-fase 3×25A | 11 kW (3-fase 16A) |
| 22 kW | 3-fase 3×35A+ | 22 kW (3-fase 32A) |
Stap 4: Type 2 lader kiezen
Drie merken die je in Nederland veel bij installateurs tegenkomt:
- Easee (Up of Max) — compact, app-gestuurd, slim laden. Let op de modelnaam: de Charge Lite en de Easee Home uit oudere vergelijkingen stonden op 21 augustus 2026 niet meer op easee.com/nl; voor thuis voert Easee nu de Up en de Max.
- Wallbox Pulsar Plus — compacte behuizing, vaste kabel.
- Alfen Eve Single Pro — Nederlandse fabrikant, veel gebruikt in zakelijke situaties.
Prijzen per merk noemen wij hier niet: die publiceren de fabrikanten wisselend en meestal alleen via installateurs, en een bedrag dat wij niet op een peildatum hebben nagekeken nemen wij niet over. Als richtprijs voor het geheel houdt Milieu Centraal circa €1.300 tot €2.200 aan om thuis een laadpaal of wandlader te laten plaatsen, inclusief installatie en eventuele aanpassingen in de meterkast.
Lees beste laadpaal thuis voor uitgebreide vergelijking.
Stap 5: Installatie
Door een installateur:
- Inspectie en advies (vaak gratis)
- Verzwaring meterkast indien nodig
- Plaatsing en aansluiting laadpaal (3-5 uur)
- Configuratie smart features
- Melding bij de netbeheerder (volgens de eisen van jouw netbeheerder)
De installatiekosten zitten in de richtprijs van Milieu Centraal (€1.300-€2.200 all-in). Komt er een verzwaring bij, reken dan met dezelfde indicatie als hierboven: €1.500-€3.500.
Stap 6: Subsidie
- Landelijke subsidie voor een particuliere thuislaadpaal bestaat niet. Er is geen ISDE-post voor laadpalen en de SEEH (aanvragen kon tot en met 31 december 2022) kende voor laadpunten alleen een subsidie voor het oplaadpuntenadvies van VvE’s, niet voor de paal zelf
- Wel mogelijk: een gemeentelijke regeling. Sommige gemeenten hebben iets, de meeste niet, en voorwaarden en bedragen wisselen per gemeente en per jaar. Check het energieloket of de site van je eigen gemeente
- Woon je in een appartement? Voor een VvE-installatie liggen er meer mogelijkheden — zie laadpaal in de VvE installeren
- Lees ook de gemeentelijke overzichten voor Amsterdam en Rotterdam
Laadkabels voor onderweg
Naast thuislader heb je vaak nog kabels nodig:
Type 2-naar-Type 2 (mode 3)
Voor publieke laadpalen zonder vaste kabel.
- 5m, 22 kW: €130-€220
- 7m, 22 kW: €180-€280
Een spiraalkabel (“krullenbol”) van 5 meter is voor de meeste situaties genoeg. Prijzen wisselen per webshop en per moment; noteer zelf de prijs op je aankoopdatum.
Schuko (mode 2) noodlader
Voor stopcontact-laden onderweg (overnachting hotel, vakantiehuis).
- 1,8-3,7 kW
- prijs hangt af van het model; kijk in een webshop
Nut: beperkt — vaak te traag. Beter is om publieke 11 kW palen op te zoeken.
En een laadpas
Met alleen een Type 2-kabel kom je er niet: vrijwel elke publieke paal start pas na autorisatie met een laadpas of app. Er zijn in Nederland veel aanbieders en de kosten verschillen per pas — let op de drie posten die samen je kWh-prijs bepalen: een eventueel maandbedrag, een eventueel starttarief per sessie, en het kWh-tarief zelf, dat per laadpaal verschilt.
De Essent Laadpas rekent €4 per maand en geen starttarief per laadsessie; het kWh-tarief is “afhankelijk van laadpaal” en vooraf zichtbaar in de app. Essent noemt meer dan 950.000 laadpunten in 22 Europese landen, met volledige dekking in Nederland, België en Luxemburg en “goede dekking” in Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland en Frankrijk (essent.nl/elektrisch-laden/laadpas, geraadpleegd 25 augustus 2026). Rijd je vooral thuisladend en kom je zelden aan een publieke paal, dan is een pas met alleen sessiekosten en geen maandbedrag waarschijnlijk goedkoper — reken het door op je eigen publieke volume.
## Subsidies en kosten| Item | Kosten |
|---|---|
| Laadpaal inclusief installatie (richtprijs Milieu Centraal) | €1.300-€2.200 |
| Verzwaring naar 3-fase, als die er nog niet is (indicatie) | €1.500-€3.500 |
| Losse Type 2-kabel voor onderweg | prijs hangt af van lengte en laadvermogen |
Onderaan de streep betaal je dus grofweg €1.300 tot €2.200 als de meterkast al geschikt is; moet er verzwaard worden, dan komt daar met onze indicatie €1.500 tot €3.500 bij. Wij noemen hier geen bedrag per merk: zie de toelichting hierboven.
Landelijke subsidie is er niet voor een particuliere thuislaadpaal, dus dit totaal is wat je zelf betaalt. Heeft jouw gemeente wél een regeling, dan gaat dat bedrag er nog af — check dat bij je eigen gemeente, want het verschilt per gemeente en per jaar.
Veelgemaakte fouten
Fout 1: CCS-thuislader overwegen Onnodig en onbetaalbaar. Type 2 is voldoende voor praktisch elke Nederlandse thuissituatie.
Fout 2: 22 kW lader bij 11 kW auto Die laadt alsnog op 11 kW, niet sneller. Je betaalt een meerprijs zonder dat er iets tegenover staat; hoeveel die meerprijs is, verschilt per model en installateur.
Fout 3: 3-fase 16A bij 1-fase woning Kan niet werken. Eerst verzwaren of 1-fase lader kiezen.
Fout 4: Niet meedenken over toekomst Tweede EV later? Plan extra capaciteit nu.
Fout 5: Laadpaal naast meterkast verzwaring Bij ongebreidelde laden + zonnepanelen + warmtepomp kan elektriciteitshuishouden overbelast raken. Smart load balancing oplossing.
Fout 6: P1-meter koppeling vergeten Zonder slimme P1-koppeling laadt je paal blind, ook als de wasmachine, droger en oven tegelijk draaien. Resultaat: hoofdzekering eruit. Easee, Wallbox en Alfen hebben allemaal een module of instelling die via de P1-poort dynamisch terugregelt; wat die kost, hangt af van model en installateur. Bij installatie meteen meenemen — achteraf inbouwen kost dubbel.
Fout 7: Te dichte routering kabel Een 5×6mm² kabel van 25 meter door je tuin moet beschermd zijn (mantelbuis of grondkabel YMVK). Zonder bescherming voldoet de installatie niet aan NEN 1010 en kan een installateur de aansluiting terecht weigeren. Bezuinig hier niet op.
Wanneer NIET investeren in een eigen thuislader
Niet voor iedereen is een vaste thuislader de juiste keuze. In deze vier situaties zouden wij het uitstellen of overslaan:
- Je rijdt weinig, richting 8.000 km per jaar of minder. Dat is bij 0,18 kWh/km circa 1.440 kWh. Het voordeel van thuisladen tegenover een vast tarief is dan met onze €0,10-verschil-aanname ongeveer €145 per jaar — tegenover een investering van €1.300-€2.200 loopt de terugverdientijd op tot ruim boven de tien jaar. Een mode 2-noodlader en af en toe een publieke AC-paal kunnen dan volstaan.
- Je verhuist binnen twee jaar. Bij een verhuizing investeer je opnieuw, en of een laadpaal iets aan de woningwaarde toevoegt is niet iets waarover wij een bedrag kunnen onderbouwen. Verstandiger: een losse kabel en publiek laden tot je definitief gevestigd bent.
- Je woont in een huurwoning zonder toestemming verhuurder. Boren in gevel of meterkast verzwaren zonder schriftelijke toestemming geeft gedoe bij oplevering. Vraag eerst, en regel dat de paal kan blijven of verwijderbaar is.
- Je hebt een leasecombinatie met laadpas-only-vergoeding. Sommige werkgevers vergoeden alleen publiek laden via de laadpas, niet thuis. Dan kost thuisladen jou geld in plaats van te besparen — eerst de leaseregeling controleren.
Rekenvoorbeeld: is verzwaren naar 3-fase nodig?
De meest voorkomende onnodige kostenpost bij een thuislader is een verzwaring naar 3-fase “voor de zekerheid”. Reken het uit voordat je akkoord gaat. Modelvoorbeeld: rijtjeshuis met een 1-fase-aansluiting, 2.800 kWh jaarverbruik zonder warmtepomp, en een EV van 64 kWh met 11 kW onboard-lader.
De rekensom:
- Hoeveel kWh heb je per dag nodig? Bij een gemiddelde van 35 km per dag en circa 0,18 kWh/km is dat ruim 6 kWh, met een uitschieter naar circa 15 kWh op een lange dag.
- Wat kan een 1-fase laadpaal leveren? Volgens Milieu Centraal maximaal 3,7 kW. In vier uur laad je daarmee bijna 15 kWh bij: ruim het dubbele van een gewone dag, en de uitschieter van circa 15 kWh haal je in ruim vier uur.
- Conclusie: een verzwaring naar 3-fase levert in dit scenario weinig praktische winst op. Ook na een lange dag laad je ’s nachts in ruim vier uur genoeg bij.
Het kostenverschil: een laadpaal plus installatie zonder verzwaring valt binnen de Milieu Centraal-richtprijs van €1.300-€2.200. Komt er een verzwaring naar 3-fase bij, dan komt daar met onze indicatie €1.500-€3.500 bovenop. Dat verschil betaal je volledig zelf: er is geen landelijke subsidie die een laadpaal of een verzwaring compenseert.
Wanneer verzwaren wél nodig is: zodra je gelijktijdig vermogen krijgt dat niet meer op één fase past — typisch bij een warmtepomp naast een EV, bij inductiekoken met een warmtepomp, of bij twee elektrische auto’s. Dan is verzwaren geen luxe maar noodzaak.
Les: laat je niet bang maken met “voor de zekerheid”-verzwaringen. Reken het door op basis van jouw aansluiting en rijprofiel.
Smart laden
Moderne thuisladers (Easee, Wallbox, Alfen) hebben smart laadfuncties:
Tijdgebaseerd laden
Laad alleen binnen een vast tijdvenster. Op een dynamisch contract liggen de goedkoopste uren niet altijd ’s nachts: in 2025 viel het goedkoopste uur van de dag op 67% van de dagen tussen 10:00 en 17:00 uur (van april tot en met september vrijwel altijd) en op 32% ’s nachts tussen 23:00 en 7:00 uur (van november tot en met februari op 81% van de dagen), volgens onze berekening op de day-ahead-prijzen van energy-charts.info. Een vast nachtvenster mist dus in een groot deel van het jaar de goedkoopste uren; laden op spotprijs (hieronder) volgt die zelf.
Modelberekening met onze aannames: op een dynamisch contract rekenen wij met €0,20 per kWh all-in voor EV-laden op de vier goedkoopste uren van de dag (gemiddelde 2025) tegenover €0,26 voor passief laden op willekeurige momenten (het EPEX-jaargemiddelde 2025 plus belasting en opslag). Dat scheelt circa €0,06 per kWh, dus ongeveer €3 op een laadbeurt van 50 kWh. Vergelijk je met de vaste-contractreferentie van €0,32, dan is het verschil circa €0,12 per kWh: ongeveer €6 per beurt. Wie alleen ’s nachts laadt, betaalde in 2025 gemiddeld circa €0,254 all-in (kale nachtprijs 0–6 uur €0,099) en wint tegenover passief laden dus nauwelijks iets. Dit zijn gelabelde aannames, geen meting.
Op zonneoverschot laden
Met zonnepanelen: laad alleen wanneer eigen productie > eigen verbruik.
Hoeveel kWh je panelen op een zonnige dag opleveren, hangt af van het paneelvermogen en het seizoen.
Dynamische lading op spotprijs
Bij Tibber/Frank Energie: laad bij negatieve uurprijzen (regelmatig in zomer).
Lees Tibber review, Frank Energie review en dynamische energiecontracten vergelijking.
Combinatie met zonnepanelen
Met zonnepanelen en slim laden kun je een deel van je laadbeurten uit eigen productie halen. Hoe groot dat deel is, hangt af van je installatie, je rijpatroon en of de auto op zonnige middagen thuisstaat — een percentage dat wij niet hebben gemeten noemen wij niet. Als rekenvoorbeeld: bij 15.000 km per jaar en 0,18 kWh/km gaat er circa 2.700 kWh naar de auto. Lukt het om daarvan een derde tot de helft rechtstreeks uit eigen zon te laden (modelaanname), dan gaat het bij €0,26 per kWh om circa €230 tot €350 per jaar aan vermeden inkoop.
Smart laden essentieel hiervoor. Lees EV laden met thuisbatterij.
Wat je van een 11 kW laadpaal kunt verwachten
Installatie. Reken op een halve dag werk. De aanmelding bij de netbeheerder verzorgt de installateur; controleer zelf of die melding is doorgekomen.
Smart laden op een dynamisch contract. Dit is de post waar de winst zit, en de rekenregel is eenvoudig: je jaarkilometers × circa 0,18 kWh/km × het tariefverschil per kWh. Bij 12.000 km per jaar gaat het om ruim 2.100 kWh (2.160). Vergeleken met onze vaste-contractreferentie van €0,32 is het verschil met laden op de goedkoopste uren (circa €0,20) circa €0,12 per kWh: ongeveer €259 per jaar. Verschuif je binnen een dynamisch contract alleen je laadmomenten naar de goedkoopste uren (van €0,26 passief naar circa €0,20), dan is het verschil circa €0,06 per kWh: ongeveer €130 per jaar. Die uren vallen meestal midden op de dag; de auto moet dan aan de lader staan (aanname). Beide bedragen volgen uit onze gelabelde tariefaannames, niet uit een meting.
Laden op zonneoverschot. Vrijwel alle moderne laadpalen ondersteunen dit. Let bij de keuze op het gedrag bij wisselende bewolking: als het overschot rond de startdrempel schommelt, kan een paal aan- en uitschakelen. Controleer in de handleiding of het instelmenu of de paal een instelbare vertraging of hysterese heeft, en of firmware-updates automatisch binnenkomen.
Onderhoud. Een thuislader heeft geen periodiek onderhoud nodig. Zoek in de handleiding van het model dat je kiest op hoe je de paal reset na een netstoring, en of dat via de app of met een fysieke knop gaat — dat scheelt een servicebezoek.
Merkkeuze. Easee en Wallbox zitten functioneel dicht bij elkaar. Vergelijk op garantietermijn, op of het smart laden zonder abonnement werkt en op de prijs die jouw installateur voor het geheel rekent — dat laatste verschilt sterker dan de hardware zelf.
Combinatie met thuisbatterij
Voor avonden/winter: thuisbatterij laadt overdag op zon, gebruikt ’s avonds bij verbruik + EV. Lees thuisbatterij vergelijking.
VVE en gedeeld parkeren
Voor appartementbewoners: lees laadpaal VVE installatie voor specifieke procedure.
Saldering 2027 en EV-laden
De saldering stopt volledig per 1 januari 2027 — er is geen afbouwpad. Daarmee wordt het benutten van je eigen zonneoverschot belangrijker. EV-laden op zonneoverschot is dé manier om dit slim te doen:
- Geen verkoop tegen lagere prijs aan net
- Eigen verbruik = volledig gebruikt
- Auto in huis als “batterij”
Lees saldering 2027 transitie-planner.
Garantie en NL-specifieke aandachtspunten
Drie zaken die je moet controleren voordat je ondertekent:
Garantie laadpaal versus garantie installatie. Fabrikanten geven doorgaans enkele jaren garantie op de hardware — de exacte termijn staat in de garantievoorwaarden van het model dat je koopt en verschilt per fabrikant. De installateur geeft typisch 1-2 jaar op het werk. Dat zijn losse zaken: bij een defect na 3 jaar is hardware mogelijk nog gedekt, maar arbeidsuren betaal je zelf. Vraag dus expliciet wie wat dekt.
Aansluitmelding bij netbeheerder is verplicht. Netbeheerders willen weten wat er achter de meter bij komt; een erkend installateur doet daarom een aansluit- of installatiemelding. Welke drempel daarbij precies geldt, staat in de voorwaarden van jouw netbeheerder — noteer dat je installateur die melding heeft gedaan en controleer het in je eigen account bij de netbeheerder. Zonder melding kun je bij een storings- of schadeclaim in de problemen komen.
BTW-aftrek voor zzp-rijders. Of je de 21% btw op laadpaal en installatie kunt terugvragen, hangt af van je btw-ondernemerschap en van het zakelijke gebruik — niet van een vaste 50%-drempel, want die bestaat niet. In de praktijk trek je de btw af naar rato van het zakelijke gebruik, of trek je hem volledig af en corrigeer je het privégebruik aan het eind van het jaar. Bewaar facturen apart en houd een rittenregistratie bij, en laat je boekhouder de route bepalen; de Belastingdienst beschrijft de voorwaarden voor btw-aftrek en privégebruik. Rijd je een auto van de zaak, dan lopen de bijtelling en de vergoeding van thuis geladen kWh via je werkgever of leasecontract; laat je boekhouder naar de actuele percentages kijken, want die veranderen per belastingjaar.
Er is geen landelijke laadpaalsubsidie voor particulieren. De ISDE dekt warmtepompen, zonneboilers, isolatie, ventilatie in combinatie met isolatie, een warmtenetaansluiting en elektrisch koken — laadpalen staan niet op die lijst, en zonnepanelen en thuisbatterijen ook niet. De SEEH (Subsidie Energiebesparing Eigen Huis), die je online nog wel eens ziet opduiken, kon tot en met 31 december 2022 worden aangevraagd; voor een laadpaal bij een koopwoning bood de regeling geen subsidie, alleen VvE’’s konden subsidie krijgen voor het oplaadpuntenadvies (RVO). Wat je wél kunt onderzoeken: een regeling van je eigen gemeente, en bij zakelijk gebruik de fiscale investeringsaftrek via je boekhouder.
Toekomst: V2H/V2G
Vehicle-to-Home (V2H) en Vehicle-to-Grid (V2G) komen op:
- EV als thuisbatterij gebruiken (V2H)
- EV terugleveren aan net tegen vergoeding (V2G)
In 2026 is dit in Nederland nog beperkt beschikbaar: het vraagt een auto die bidirectioneel laden ondersteunt, een geschikte lader en een leverancier die het contractueel toestaat. Of en wanneer dit breed beschikbaar komt, valt niet te voorspellen; controleer per automodel en per laadpaal wat de fabrikant vandaag daadwerkelijk ondersteunt.
Lees batterij na 2027 zonder zonnepanelen.
Conclusie: Type 2 voor thuis, CCS voor onderweg
Voor praktisch elke Nederlandse EV-eigenaar: Type 2 thuislader (11 kW als je 3-fase hebt, 7 kW als 1-fase). Geen CCS nodig — die gebruik je alleen onderweg op publieke snelladers.
Onze aanbevelingen:
- Type 2 (Mennekes) thuislader: Easee (Up of Max) of Wallbox Pulsar Plus
- 11 kW als 3-fase, 7 kW als 1-fase: match je auto en aansluiting
- Smart features benutten: tijdgebaseerd, zonneoverschot, dynamisch
- Kabel voor onderweg: 5 m Type 2, losse aanschaf
- CCS-snelladen alleen onderweg: thuis onbetaalbaar
- Verzwaring overwegen bij twee auto’s of warmtepomp + EV
Voor verdere lezing: beste laadpaal thuis, laadpaal thuis kosten subsidie, laadpaal VVE installatie, EV laden met thuisbatterij en smart home energiebeheer.
Externe bron: RVO — ISDE-subsidie info — onafhankelijke informatie over dit onderwerp.