Stroomprijs nu
—
laden…
Goedkoopst —
Duurst —
🔥 Gas vandaag — /m³
☀️ Zon vandaag — kWh/kWp
Alle uurprijzen →

Vloerisolatie vs spouwmuurisolatie

Door Wilco Terlouw, uitgever · gepubliceerd 23-05-2026 · bijgewerkt 05-10-2026 · 22 min leestijd
Transparantie: dit artikel bevat affiliate-links. Als je via zo'n link iets koopt of afsluit, kunnen wij een commissie ontvangen zonder extra kosten voor jou. Een commissie koopt geen positie of positief oordeel. Bekijk het actuele partneroverzicht en onze rangschikkingsregels · Hoe onze vergelijkingen tot stand komen.
Inhoudsopgave

Een typische Nederlandse woning van voor 1985 heeft drie isolatiezwakke plekken: de spouwmuren, de begane grondvloer en het dak. De vraag die daarbij hoort is welke maatregel per geïnvesteerde euro het meeste oplevert — en dat is niet de maatregel die het meeste kost.

Dit artikel zet de vergelijking op een rij: spouwmuurisolatie versus vloerisolatie via de kruipruimte. Beide zijn populaire en relatief goedkope ingrepen voor woningen met een kruipruimte en spouwmuren — de standaard situatie bij Nederlandse rijtjeswoningen en twee-onder-een-kapwoningen van bouwjaar 1930-1985.

Deze pagina bevat drie affiliate-links: de verwijzing naar Essent Isolatie bij de offertetips, de link naar de webshop Coen+ bij de praktische stappen en de link naar Trotec bij het onderdeel over kruipruimtevocht. Volgt daar een opdracht of bestelling uit, dan ontvangen wij een commissie, zonder extra kosten voor jou. Met de verder genoemde isolatiemerken en -materialen hebben wij geen affiliate- of commissierelatie (stand september 2026).


Kort antwoord: moet je kiezen, begin dan bij de spouwmuur. Die is doorgaans goedkoper (€800-€1.500 voor een tussenwoning tegenover €1.000-€2.500 voor vloerisolatie via de kruipruimte) en levert in ons rekenvoorbeeld per geïnvesteerde euro meer gasbesparing op.

Vloerisolatie is de eerste keuze als de spouw al gevuld is, als de kruipruimte vochtig is (dat moet dan eerst worden aangepakt) of als koude voeten het probleem zijn dat je wilt oplossen. Kun je beide laten doen, plan ze dan in hetzelfde traject: bij twee of meer isolatiemaatregelen binnen 24 maanden verdubbelt de ISDE het subsidiebedrag.

Waarom vergelijken met spouwmuur- en vloerisolatie?

De meeste Nederlandse woningen verliezen warmte via vier routes:

RouteAandeel warmteverlies
Dak en zolder25-30%
Spouwmuren20-25%
Ramen en deuren15-20%
Begane grondvloer10-15%
Luchtlekkage (kieren)10-15%

Spouwmuurisolatie en vloerisolatie adresseren samen 30-40% van het totale warmteverlies. Dat is significant. De vraag is: welke pak je eerst aan als je een beperkt budget hebt?


Spouwmuurisolatie: uitleg en kosten

Hoe werkt het?

Spouwmuurisolatie wordt aangebracht door kleine gaten (circa 12 mm) te boren in de buitengevel, waarna isolatiemateriaal in de spouw wordt geblazen of gespoten. Na het aanbrengen worden de gaten gestopt en bijgewerkt. De spouw (de luchtspleet tussen de binnen- en buitenmuur) wordt volledig gevuld.

Veelgebruikte materialen:

  • EPS-parels (piepschuimkorrels): goedkoopste optie (€10-€14/m2), Rc-waarde toevoeging circa 1,5-2,0 m2K/W bij 80 mm spouw
  • PUR-schuim: hogere Rc-waarde per cm doordat de lambda lager is (circa 0,025 W/mK tegenover circa 0,036 W/mK voor EPS-parels; hoe lager de lambda, hoe beter het isoleert), €18-€22/m2, sluit ook kleine kieren af
  • Minerale wol: duurzame optie, beperkt vochtprobleem bij slechte spouwventilatie, €15-€20/m2
  • Glaswol-vlokken: vergelijkbaar met minerale wol, iets lagere prijs

Kosten spouwmuurisolatie 2026

WoningtypeGeveloppervlak (m2)Materiaalkosten (EPS)ArbeidskostenTotaal
Tussenwoning50-60 m2€600-€840€400-€600€1.000-€1.440
Hoekwoning80-100 m2€960-€1.400€600-€800€1.560-€2.200
Vrijstaande woning120-160 m2€1.440-€2.240€800-€1.200€2.240-€3.440

Ter oriëntatie: een tussenwoning met circa 55 m2 geveloppervlak komt bij EPS-inblaasisolatie uit rond €1.100 tot €1.400 — de onderkant van de bandbreedte in de tabel hierboven.

Besparing spouwmuurisolatie

Het warmteverlies door de spouwmuur bedraagt voor een tussenwoning met ongeisoleerde spouw circa 25-35% van het totale verwarmingsverbruik. Na isolatie daalt dit naar minder dan 5%.

Berekening voor een tussenwoning:

  • Gasverbruik voor verwarming vóór isolatie: 1.300 m3/jaar (€1.430)
  • Warmteverlies via spouwmuren: 25% → 325 m3/jaar (€357)
  • Besparing na isolatie (90% reductie via spouwmuur): circa 293 m3/jaar
  • Jaarlijkse besparing: €320-€380

In de praktijk is de besparing afhankelijk van:

  • De kwaliteit van de bestaande muur (nat metselwerk vermindert het effect)
  • De mate van luchtlekkage rond raamkozijnen (die adresseer je apart)
  • Het stookgedrag (hogere terugverdientijd bij lagere stooktemperatuur)

Vloerisolatie via de kruipruimte: uitleg en kosten

Hoe werkt het?

Vloerisolatie via de kruipruimte wordt aangebracht op de onderzijde van de begane grondvloer. Dit kan op verschillende manieren:

  1. EPS-platen vastgespijkerd of geklemd tegen de vloer: goedkoopste methode, DIY mogelijk, Rc-waarde toevoeging 1,0-2,5 m2K/W afhankelijk van dikte
  2. Gespoten PUR-schuim (spray foam): wordt gespoten als vloeibaar schuim dat uithardt en de kieren afdicht, hogere Rc-waarde, €15-€25/m2
  3. Ophangsysteem met glaswol: glaswolmatten worden in een klemprofilensysteem onder de vloer gehangen, Rc-waarde 2,5-4,5 m2K/W
  4. Bodemafsluiter (bijvoorbeeld dampremmende folie): geen isolatie, maar bij isolatie tegen de onderkant van de vloer houdt folie op de bodem het vocht uit de grond weg bij de isolatie. Vul je de kruipruimte juist helemaal met isolatiekorrels, dan hoort er volgens Milieu Centraal geen dampremmende folie op de bodem (zie de vochtsectie hieronder)

Kosten vloerisolatie 2026

MethodePrijs per m2 (incl. arbeid)Rc-waarde toevoegingTotaal (70 m2 vloeroppervlak)
EPS-platen (DIY)€5-€10+1,0-1,5 m2K/W€350-€700
EPS-platen (vakman)€15-€20+1,0-1,5 m2K/W€1.050-€1.400
Gespoten PUR€20-€30+1,5-2,5 m2K/W€1.400-€2.100
Glaswol ophangsysteem€25-€40+2,5-4,5 m2K/W€1.750-€2.800

Ter oriëntatie: voor een vloeroppervlak van circa 68 m2 komen EPS-platen, aangebracht door een vakman, uit rond €1.250 tot €1.600.

Besparing vloerisolatie

Het warmteverlies via de begane grondvloer bedraagt voor een tussenwoning met ongeisoleerde vloer circa 10-15% van het totale verwarmingsverbruik.

Berekening voor een tussenwoning:

  • Gasverbruik voor verwarming vóór isolatie: 1.300 m3/jaar (€1.430)
  • Warmteverlies via vloer: 12% → 156 m3/jaar (€172)
  • Besparing na isolatie (85% reductie via vloer): circa 133 m3/jaar
  • Jaarlijkse besparing: €145-€200

Bovenop de directe energiebesparing biedt vloerisolatie een sterk bijkomend voordeel: comfortverbetering. Een koude vloer is één van de meest gevoelde oorzaken van koudeklachten en tochtigheid. Het verdwijnen van een koude vloer is moeilijk in euro’s uit te drukken, maar het is het effect dat in gebruikersreviews van isolatiebedrijven het vaakst als grootste winst wordt genoemd.


Directe vergelijking: rendement per geïnvesteerde euro

Besparing per jaar

MaatregelInvestering (tussenwoning)Jaarlijkse besparingTerugverdientijd
Spouwmuurisolatie (EPS)€1.100€3503,1 jaar
Vloerisolatie (EPS via vakman)€1.250€1707,4 jaar
Vloerisolatie (DIY EPS)€500€1503,3 jaar
Vloerisolatie (gespoten PUR)€1.750€1859,5 jaar

Winnaar op terugverdientijd: spouwmuurisolatie — tenzij je vloerisolatie zelf aanbrengt, dan zijn ze vergelijkbaar.

Return on investment (10 jaar)

MaatregelInvesteringCumulatieve besparing 10 jaarNetto rendement 10 jaar
Spouwmuur (EPS)€1.100€3.500+€2.400
Vloer (EPS vakman)€1.250€1.700+€450
Vloer (DIY EPS)€500€1.500+€1.000
Vloer (PUR gespoten)€1.750€1.850+€100

Over tien jaar is spouwmuurisolatie bijna vijf keer winstgevender dan vloerisolatie door een vakman.


Isolatiesubsidie 2026: de ISDE

Voor eigenaar-bewoners loopt isolatiesubsidie in 2026 via de ISDE (Investeringssubsidie Duurzame Energie en Energiebesparing). Zowel spouwmuur- als vloerisolatie staan op de ISDE-maatregellijst. De oude SEEH (Subsidie Energiebesparing Eigen Huis) bestaat niet meer: die was tot en met 31 december 2022 aan te vragen. Voor VvE’s kwam per 23 januari 2023 de SVVE in de plaats.

Twee dingen bepalen wat je terugkrijgt:

  1. Het geïsoleerde oppervlak. De ISDE keert voor isolatie een bedrag per vierkante meter uit, met een minimum aantal vierkante meters en een minimale isolatiewaarde per maatregel.
  2. Het aantal maatregelen. Voer je binnen 24 maanden twee of meer maatregelen uit, dan verdubbelt RVO het subsidiebedrag voor de isolatie. Er bestaat géén aparte “combinatiebonus” naast die verdubbeling.

De actuele bedragen en de exacte eisen per maatregel staan op rvo.nl/isde. Zoek ze op vóórdat je offertes vergelijkt: ze wijzigen per subsidiejaar, dus reken niet met een vast percentage van de investering.

Let op: de ISDE vraag je als eigenaar-bewoner ná uitvoering aan via mijn.rvo.nl, binnen 24 maanden na de uitvoering. Je hebt de factuur, een betaalbewijs en de specificaties van het aangebrachte materiaal nodig. Laat het werk uitvoeren door een bedrijf dat de vereiste gegevens (Rd-waarde, aantal m²) op de factuur zet — zonder die onderbouwing loop je het risico op afwijzing.

Omdat het bedrag afhangt van jouw oppervlak en jouw combinatie van maatregelen, heeft het weinig zin hier één netto terugverdientijd neer te zetten. De verhouding uit de tabellen hierboven verandert er niet door: spouwmuurisolatie levert per geïnvesteerde euro meer op dan vloerisolatie, en subsidie verkort beide terugverdientijden.


Wanneer toch vloerisolatie kiezen?

Ondanks de duidelijke financiële voorkeur voor spouwmuurisolatie, zijn er situaties waarbij vloerisolatie (ook) prioriteit heeft:

1. Je spouwmuur is al geïsoleerd of heeft geen geschikte spouw

Woningen van na 1990 hebben vaak al spouwmuurisolatie. Woningen van vóór 1930 hebben soms massief metselwerk zonder spouw. In beide gevallen is vloerisolatie de enige optie voor die warmtelekkage-route.

2. Vochtproblemen in de kruipruimte gaan samen met vloerisolatie

Als je kruipruimte ook een vochtprobleem heeft (condensatie, schimmelvorming), is het isolatietraject het moment om dat mee te nemen: eerst de oorzaak aanpakken, dan isoleren (zie de vochtsectie verderop). Een droge kruipruimte is ook gunstig voor de constructie van de vloer op de lange termijn.

3. Comfortverbetering is prioriteit

Koude vloeren zijn voor bewoners vaak een grotere ergernis dan koude muren. Als comfortverbetering zwaar telt (gezin met kleine kinderen, thuiswerken op de begane grond), is vloerisolatie bijzonder waardevol.

4. Combinatiestrategie voor een hogere ISDE-bijdrage

Binnen de ISDE geldt per isolatiemaatregel een hoger bedrag per vierkante meter wanneer je twee of meer maatregelen laat uitvoeren. Wie zowel spouwmuur- als vloerisolatie aanpakt, valt daarmee in het hogere tarief. Kijk op rvo.nl welke bedragen dat in het huidige subsidiejaar zijn en welke maatregelen meetellen.


De combinatie: spouwmuur én vloer

Wie beide maatregelen neemt — eerst spouwmuurisolatie, daarna vloerisolatie — moet erop rekenen dat de gecombineerde besparing lager uitvalt dan de som van de twee afzonderlijke besparingen. Dat komt door interactie-effecten: zodra de muren beter isoleren stijgt de stookefficiëntie al, waardoor de absolute winst van de vloerisolatie daarna kleiner is.

Rekenvoorbeeld met expliciete aannames (geen meting; uitgangspunt is een rijtjeswoning uit de jaren zestig met een gasverbruik van circa 1.580 m³ en €1,10 per m³ — de all-in gasprijs die wij sitebreed als rekenconstante gebruiken, inclusief energiebelasting en btw. Je eigen tarief staat op je jaarafrekening en wijkt daarvan af):

Actualisering 24 september 2026: de gasprijs van €1,10/m³ all-in is een modelaanname uit een periode met een lagere gasprijs op de beurs. Op 24 september 2026 stond de kale dagprijs in ons eigen archief op €0,88 per m³ incl. btw (zie gasprijs vandaag); met €0,7268 energiebelasting erbij is dat al ruim €1,60 per m³, vóór de opslag van je leverancier. Blijft gas zo duur, dan is elke m³ die je bespaart of vervangt meer waard dan in deze berekening. Aan deze informatie kunnen geen rechten worden ontleend.

StapGasverbruik in het modelVerandering
Uitgangssituatie (geen isolatie)1.580 m³—
Na spouwmuurisolatie1.240 m³−340 m³ (circa €374)
Na vloerisolatie1.100 m³−140 m³ (circa €154)
Na slimme thermostaat en kierdichting960 m³−140 m³ (circa €154)

In dit model levert spouwmuurisolatie ruim twee keer zoveel op als vloerisolatie — in lijn met wat je op basis van de warmteverliesberekening zou verwachten, omdat het muuroppervlak groter is en het temperatuurverschil met de buitenlucht groter dan met de kruipruimte.


Praktische stappen om te beginnen

Spouwmuurisolatie aanvragen

  1. Controleer of je woning spouwmuren heeft (bouwjaar 1930-1985 = grote kans)
  2. Vraag drie offertes aan bij erkende spouwmuurisolatiebedrijven (via KOMO-certificaat)
  3. Vraag de ISDE aan via mijn.rvo.nl, binnen 24 maanden ná uitvoering
  4. Laat een inspectie uitvoeren: soms is de spouw vochtig of beschadigd en is inblaas niet mogelijk

Vloerisolatie aanvragen

  1. Controleer de toegankelijkheid van je kruipruimte (minimale hoogte 40-50 cm voor vakman, 30 cm voor DIY)
  2. Controleer op vochtproblemen: als de kruipruimte vochtig is, verhelp dat eerst
  3. Kies materiaal op basis van diepte: EPS-platen zijn eenvoudig, PUR is beter voor onregelmatige constructies
  4. Vraag ook hier de ISDE aan, binnen 24 maanden ná uitvoering

Wat in beide routes opvalt: dit is geen materiaal dat je zelf in een winkelmandje legt. Inblazen van een spouw en het aanbrengen van vloerisolatie in een kruipruimte is werk van een gespecialiseerd bedrijf, en zonder factuur van zo’n bedrijf vervalt de ISDE. Online bestellen speelt pas een rol bij de kleinere posten eromheen: leidingisolatie in de kruipruimte, radiatorfolie, raamfolie en tochtstrips. Bij de webshop Coen+ vallen die onder de categorie isolatie en besparing, naast steenwolisolatie, bespaarboxen, gas-, water- en stroombesparende producten en rook- en CO-melders (bron: coen-plus.nl, gecontroleerd 18 september 2026). Het aanbrengen verkoopt Coen+ niet als product; voor spouwmuur- en vloerisolatie verwijst de site naar een offerteaanvraag bij servicepartners van Essent, de hoofdonderneming van Coen+ (gecontroleerd 5 oktober 2026). Een gespecialiseerd isolatiebedrijf blijft dus hoe dan ook nodig.

Bekijk Coen+ →


Conclusie: spouwmuurisolatie wint op rendement

Moet je bij een beperkt budget kiezen tussen spouwmuurisolatie en vloerisolatie, dan is de uitkomst van de vergelijking duidelijk: spouwmuurisolatie geeft het beste rendement per geïnvesteerde euro.

  • Hogere jaarlijkse besparing (€300-€400 vs €150-€200)
  • Kortere terugverdientijd (circa 2-4 jaar vs 5-8 jaar, afhankelijk van de ISDE-bijdrage)
  • Beter 10-jaars rendement (netto €2.400+ vs €450-€1.000)

Vloerisolatie is zinvol als de spouwmuren al geïsoleerd zijn, als vochtproblemen in de kruipruimte meespelen, of als comfortverbetering prioriteit heeft. Voor de meeste huishoudens die moeten kiezen, is spouwmuurisolatie de eerste stap.

Wie beide wil combineren, controleert bij RVO binnen welke termijn het hogere ISDE-bedrag voor meerdere maatregelen geldt. Op isolatie geldt geen nultarief; bij een woning ouder dan 2 jaar kan de kwalificerende arbeid onder 9% vallen, terwijl materialen en ander werk 21% blijven.


Meer isolatiemaatregelen en hun rendement

Nu we spouwmuur en vloer hebben vergeleken, is het zinvol om de andere grote isolatiemaatregelen in perspectief te plaatsen:

Dakisolatie

Het dak is verantwoordelijk voor 25-30% van het warmteverlies. Dakisolatie is daarmee de grootste maatregel qua potentieel.

Kosten dakisolatie:

  • Hellend dak (tussen de spanten): €1.500-€4.000 afhankelijk van dakoppervlak en toegankelijkheid
  • Plat dak (nieuw dak met isolatie): €3.000-€8.000
  • Zolder (losse vlieslaag op zoldervloer): €600-€1.500

Besparing: €200-€500 per jaar afhankelijk van woningtype. Terugverdientijd: 4-12 jaar.

Dakisolatie is effectiever dan vloerisolatie (hogere besparing) maar ook duurder. De terugverdientijd is vergelijkbaar met spouwmuurisolatie.

Raam- en kozijnvervanging

HR++ of triple glas vervangt enkel glas of oud dubbel glas:

  • Kosten: €200-€400 per raam (inclusief kozijn bij volledig glas)
  • Besparing per raam: €30-€80 per jaar
  • Terugverdientijd: 4-10 jaar per raam

Raamvervanging is duur per eenheid maar heeft een grote impact bij woningen met nog enkel glas.

Vergelijkingstabel alle isolatiemaatregelen

MaatregelInvesteringJaarlijkse besparingTerugverdientijdAandeel warmteverlies
Kierdichting€50-€150€100-€3000,3-1 jaar10-15%
Spouwmuurisolatie€800-€1.500€200-€4002-5 jaar20-25%
Vloerisolatie€500-€2.500€100-€2503-10 jaar10-15%
Dakisolatie€1.500-€4.500€200-€5004-12 jaar25-30%
Raam HR++€200-€400 per raam€30-€80/raam4-10 jaar15-20%

Optimale volgorde op rendement: kierdichting → spouwmuurisolatie → dakisolatie → vloerisolatie → ramen.


Vochtproblemen in de kruipruimte: wat doe je er aan?

Vloerisolatie en kruipruimtevocht zijn nauw met elkaar verbonden. Wie vloerisolatie aanbrengt in een natte kruipruimte, creëert een groter probleem: het vocht trekt omhoog door de isolatie of veroorzaakt schimmelvorming.

Signalen van kruipruimtevocht:

  • Zichtbare condensatie op leidingen of betonvloer in de kruipruimte
  • Schimmelgeur in de woonkamer of begane grondvloer
  • Hout dat zacht of donker wordt aan de onderzijde van de begane grondvloer
  • Vochtproblemen in kelders of bijkeuken

Aanpak kruipruimtevocht:

  1. Eerst de oorzaak zoeken. Staat er water na een bui, na een natte periode over de hele bodem, of juist ook bij droog weer? Regenwater van buiten, grondwater, een lekkende leiding en dichte ventilatieroosters vragen elk een andere oplossing. Hoe je dat onderscheid maakt, staat in vochtige of natte kruipruimte: oorzaak vinden en wat werkt.

  2. Ventilatieroosters open houden. Milieu Centraal adviseert de ventilatiegaten in de muren van de kruipruimte open te laten, ook na het isoleren, tegen vocht en ophoping van radon (milieucentraal.nl, “Vloerisolatie”, laatst gewijzigd 27 augustus 2026, geraadpleegd op 24 september 2026). Zijn roosters dichtgezet of verstopt, maak ze dan eerst vrij.

  3. Een bodemafsluiter die past bij de isolatiemethode. Bodemfolie is geen vaste eerste stap, en een vast bedrag ervoor noemen we niet: het hangt af van de manier van isoleren. Komt de isolatie tegen de onderkant van de vloer, dan adviseert Milieu Centraal dampremmende folie op de bodem, het liefst PE (PVC kan schadelijke stoffen bevatten); die methode vraagt een kruipruimte van minstens 35 centimeter onder de balken. Staat er soms water, dan noemt Milieu Centraal drijvende luchtkussenfolie of een laag EPS-chips. Wordt de kruipruimte helemaal gevuld met isolatiekorrels (bodemisolatie, bij een hoogte van 20 tot 35 cm), dan hoort er juist geen dampremmende folie op de bodem (milieucentraal.nl, “Bodemisolatie”, geraadpleegd op 24 september 2026). Laat het isolatiebedrijf de bodemafsluiter en de reden daarvoor in de offerte zetten.

  4. Kruipruimte ontvochtiger: bij hardnekkig vocht kan een elektrische ontvochtiger helpen, maar alleen als tijdelijke maatregel naast de maatregelen hierboven — hij droogt de lucht, niet de bron. Let op twee dingen. Kies op aanbevolen kamergrootte in plaats van op liters per dag: die literwaarde meten fabrikanten bij 30 °C en 80 procent luchtvochtigheid, en zo warm wordt een kruipruimte nooit. En kijk naar het werkbereik. Een koelcondensatietoestel als de Trotec TTK 52 E werkt vanaf 5 °C, is bedoeld voor 31 m² en trekt 300 watt; de prijs is €142,99 inclusief btw (trotec.nl, artikelnummer 1120000042, gecontroleerd 22 september 2026). Zakt jouw kruipruimte ’s winters onder die vijf graden, dan levert zo’n toestel weinig op en zijn open roosters plus een passende bodemafsluiter de betere investering. De volledige afweging — bouwvocht tegenover leefvocht, capaciteit, stroomkosten en geluid — staat in vocht en schimmel in huis: de oorzaak vinden en oplossen.

  5. Staand water: staat er water in de kruipruimte, dan moet dat eerst weg (wegpompen, de bron aanpakken, bij grondwater eventueel drainage) voordat isoleren zin heeft. Speelt grondwateroverlast in de hele straat, meld het dan bij de gemeente.

Breng nooit vloerisolatie aan zonder eerst de vochtproblematiek te onderzoeken. Een droge kruipruimte is de basis voor effectieve en langdurige vloerisolatie.


Energielabel impact: wat verandert er?

Zowel spouwmuurisolatie als vloerisolatie heeft invloed op het energielabel van je woning.

Hoe wordt het energielabel berekend?

Het energielabel (A++++ tot G) wordt bepaald door de NTA 8800-methode, die het theoretische energieverbruik berekent op basis van alle bouwkundige eigenschappen: isolatiewaarden (Rc), raamoppervlak, ventilatietype, verwarmingssysteem en warmwaterbereiding.

Effect van isolatiemaatregelen op het label:

MaatregelGemiddelde labelverbetering
Spouwmuurisolatie+1 labelklasse (bijv. D → C)
Vloerisolatie+0,5-1 labelklasse
Dakisolatie+1-1,5 labelklasse
HR++ glas (volledig)+0,5-1 labelklasse

Deze tabel is een indicatie van de richting, geen rekenregel: NTA 8800 kijkt naar de hele woning, dus dezelfde maatregel pakt bij een vrijstaand huis anders uit dan bij een tussenwoning. Wat een maatregel in jouw geval op het label doet, bepaalt de energieadviseur bij de labelopname.

En de verkoopwaarde?

Dat een beter energielabel meeweegt bij verkoop is aannemelijk — het label staat in elke verkoopadvertentie en bepaalt mede wat een koper kan meefinancieren. Een betrouwbaar percentage per labelstap kunnen wij echter niet geven: de bedragen die daarvoor rondgaan zijn niet te herleiden naar een controleerbare bron en hangen sterk af van regio, woningtype en marktmoment. Wij rekenen daarom alleen met de gasbesparing, en behandelen een eventuele meerwaarde bij verkoop als bonus die je niet in de terugverdientijd moet meenemen.


Praktische tips voor het aanvragen van offertes

Als je offertes aanvraagt voor spouwmuurisolatie of vloerisolatie, zijn dit de aandachtspunten:

Voor spouwmuurisolatie:

  1. Vraag minimaal drie offertes aan bij KOMO-gecertificeerde bedrijven
  2. Vraag naar het materiaaltype (EPS, PUR, glaswol) en de Rc-waarde die wordt bereikt
  3. Vraag of een inspectie wordt gedaan vóór het aanbrengen (soms zijn spouwmuren vochtig of beschadigd)
  4. Vraag naar de garantie op het werk (goede bedrijven geven 10-15 jaar garantie)
  5. Controleer of het bedrijf de ISDE-aanvraag voor je verzorgt of dat je die zelf moet doen — en of de factuur de gegevens bevat die RVO vraagt

Voor vloerisolatie:

  1. Laat de kruipruimte eerst inspecteren op vochtproblemen (soms gratis bij offerte-aanvraag)
  2. Vraag naar de hoogte van de kruipruimte — is die laag (onder 50 cm), is handmatig aanbrengen moeilijk en wordt het duurder
  3. Vraag welke bodemafsluiter in de prijs zit en waarom die past bij de gekozen methode (bij volledig vullen van de kruipruimte hoort er geen dampremmende folie op de bodem)
  4. Vergelijk ook de DIY-optie: EPS-platen in de kruipruimte aanbrengen is voor een handige doe-het-zelver haalbaar en halveert de kosten

Waar je de derde offerte vandaan haalt. Lokale isolatiebedrijven en offerteplatforms zijn de gebruikelijke route; daarnaast bieden enkele energieleveranciers isolatie aan. Essent is één van die partijen en doet allebei de maatregelen uit dit artikel — spouwmuur- én vloerisolatie — via partner Nederland Isoleert, met een gratis adviesgesprek aan huis vooraf. Essent geeft daarbij zelf als indicatie €15-€30 per m² voor spouwmuur en €25-€60 per m² voor vloerisolatie (essent.nl/isolatie, geraadpleegd 25 augustus 2026); dat zijn richtprijzen van de aanbieder, geen offerte.

Handig als je beide maatregelen in één traject wilt, want dat is ook de route naar het verdubbelde ISDE-bedrag bij twee maatregelen binnen 24 maanden. Blijf wel drie offertes vergelijken — dit is er één van, geen vervanging van de vergelijking.

Vraag een isolatie-offerte aan bij Essent →

---

Onze aanbeveling: de volgorde die het meeste rendement geeft

Op basis van de bovenstaande rekenvoorbeelden en de rendementscijfers per maatregel is dit de volgorde die we aanraden:

  1. Kierdichting (circa €100): het hoogste rendement per euro en zelf te doen. De terugverdientijd is in vrijwel elk rekenvoorbeeld minder dan een jaar. Begin hier altijd.

  2. Spouwmuurisolatie (circa €1.100): daarna de grootste stap. In het rekenvoorbeeld hierboven daalt het gasverbruik met ongeveer 340 m³ per jaar, wat bij €1,10 per m³ neerkomt op circa €374.

  3. Vloerisolatie (circa €1.250): zinvol als aanvulling, maar met een lager rendement dan de spouwmuur — in het rekenvoorbeeld ongeveer 140 m³ per jaar, dus circa €154.

  4. Hybride warmtepomp: de grote stap die het resterende gasverbruik ongeveer halveert. Pas zinvol nadat de makkelijke isolatiemaatregelen zijn gedaan, omdat de warmtepomp anders op een te hoge aanvoertemperatuur moet werken.

Wie dit pad volgt kan het gasverbruik in enkele jaren ongeveer halveren zonder volledig van het gas af te gaan en zonder een investering in één keer.

De combinatie spouwmuur + vloerisolatie + kierdichting komt bij een tussenwoning in de berekening uit op circa €600 tot €650 besparing per jaar bij een totale investering van rond €2.450 (inclusief materiaal voor kierdichting). Zonder subsidie levert dat een rekenkundige terugverdientijd van circa 4 jaar op; met de ISDE-bijdrage voor twee of meer isolatiemaatregelen valt die korter uit, hoeveel korter hangt af van het aantal geïsoleerde vierkante meters.


Woningtype maakt het verschil: specifieke situaties

Tussenwoning (het meest voorkomend in Nederland)

Tussenwoningen (rijwoningen) hebben maar twee buitenmuren: voor en achter. De zijmuren zijn gemeenschappelijke scheidingsmuren die geen warmte naar buiten verliezen. Dit betekent dat spouwmuurisolatie bij een tussenwoning minder effect heeft dan bij een hoekwoning of vrijstaande woning — de blootstelling aan buitenlucht is kleiner.

Toch is spouwmuurisolatie ook bij tussenwoningen zinvol. De voor- en achtergevel zijn buitenmuren die significant warmte verliezen. Voor een tussenwoning uit de jaren zeventig komt de berekende besparing van spouwmuurisolatie uit rond €300 tot €400 per jaar — nog steeds de beste maatregel per geïnvesteerde euro.

Hoekwoning

Een hoekwoning heeft drie buitenmuren. Spouwmuurisolatie heeft hier een groter effect dan bij een tussenwoning: de extra zijmuur verliest aanzienlijk warmte, zeker als die op het noorden of oosten staat. Verwacht bij een hoekwoning 40-60% hogere besparing dan bij een vergelijkbare tussenwoning.

Vrijstaande woning

Vier buitenmuren, dak en vloer — alle oppervlakken zijn blootgesteld. Spouwmuurisolatie is hier het meest impactvol: besparing kan oplopen tot €500-€800/jaar bij een grotere vrijstaande woning. Maar ook de investering is hoger (€2.000-€3.500 voor een vrijstaande woning).

Appartement

In een appartement zijn de situaties sterk afhankelijk van de positie:

  • Bovenste verdieping: dak is cruciaal; vloer verliest geen warmte (warmere ruimte eronder)
  • Tussenverdieping: alleen gevels relevant; vloer en plafond zijn beschermd door buurappartementen
  • Begane grond: vloerisolatie is relevant als er een kruipruimte of onverwarmde kelder onder zit

Voor appartementen op een tussenverdieping is spouwmuurisolatie vaak de enige relevante gevelisolatiemaatregel — en die valt doorgaans onder de VvE-verantwoordelijkheid.


Bouwjaar als indicator: wanneer is welke isolatie nodig?

Het bouwjaar van je woning is een goede indicator voor de staat van de isolatie:

BouwjaarSpouwmuur?Spouwmuurisolatie aanwezig?Vloerisolatie?Energielabel (gem.)
Voor 1930Nee (massief)N.v.t.Soms hout, soms betonF-G
1930-1965Ja (klein spouw)Vaak nietHout of beton, geen isolatieE-F
1965-1985Ja (60-100mm)Soms (later bijgevuld)ZeldenD-E
1985-2000Ja, brederSteeds vaker aanwezigSomsC-D
Na 2000JaAanwezig (bouwbesluit)AanwezigB-A

Woningen van 1930-1985 zijn de doelgroep voor zowel spouwmuurisolatie als vloerisolatie. Bij deze bouwjaren is de kans groot dat beide maatregelen ontbreken.

Controleer voor de offerte: vraag een erkend installateur om een inspectie. Hij kan met een kleine camera door een boorgat kijken of de spouw al gevuld is. Als de spouw al gevuld is (soms met vermiculiet uit de jaren ‘70 of slechte glaswol), heeft inblaasisolatie weinig zin.


Hoe beïnvloeden isolatiemaatregelen de hypotheekmogelijkheden?

Verduurzaming van een woning heeft ook financiële voordelen via de hypotheek:

Verduurzaming meefinancieren

Bij een hypotheek met Nationale Hypotheek Garantie mag je onder voorwaarden extra leenruimte gebruiken voor energiebesparende maatregelen. Hoeveel dat is en welke maatregelen meetellen, staat in de actuele NHG-voorwaarden op nhg.nl; die bedragen worden per jaar vastgesteld, dus check ze daar in plaats van in een artikel. Praktisch betekent het dat je bij aankoop van een woning met een matig label de isolatiekosten vaak in de hypotheek kunt meenemen.

Rentekorting bij een goed label

Een deel van de hypotheekverstrekkers werkt met een rentekorting of duurzaamheidskorting die aan het energielabel hangt. Of jouw geldverstrekker dat doet, hoe groot de korting is en welk label daarvoor nodig is, verschilt per aanbieder en per periode; wij noemen geen percentages per bank, omdat die niet publiek en stabiel genoeg zijn om over te nemen. Vraag het na bij je hypotheekadviseur en reken het door met je eigen restschuld.

En de Energiebespaarlening

Kun je of wil je de hypotheek niet openbreken, dan is de Energiebespaarlening van het Warmtefonds de landelijke route voor energiebesparende maatregelen. De rentes en voorwaarden staan op warmtefonds.nl.


De invloed op comfort: meer dan alleen geld

Besparing in euro’s is het meest meetbare voordeel, maar het comfortvoordeel is minstens even belangrijk voor de dagelijkse tevredenheid.

Comfortverbetering door spouwmuurisolatie:

  • Minder koude straling van buitenmuren: je zit comfortabeler op 1 meter van de buitenmuur
  • Minder tocht die langs de muur omhoog trekt (het zogenaamde convectieve koude gordijn)
  • Hogere stralingstemperatuur van de muuroppervlakken → je lichaam verliest minder warmte via straling → zelfde thermisch comfort bij 1-2°C lagere luchttemperatuur

Comfortverbetering door vloerisolatie:

  • Warme voeten: de grootste directe kwaliteitsverbetering die mensen noemen
  • Minder temperaturverschil tussen hoofd en voeten (thermisch comfort-parameter)
  • Minder geluidsoverdracht via de vloer bij houten balkenconstructie (geluidsisolerende bijwerking van de isolatiemateriaal)

In gebruikerservaringen komt opvallend vaak terug dat vloerisolatie méér directe comfortwinst geeft dan spouwmuurisolatie, ook al is de financiële besparing kleiner. Comfort is subjectief, maar het is wel de reden dat weinig mensen spijt hebben van vloerisolatie.


Combinatie met zonnepanelen en warmtepomp: de logische volgorde

Isolatie en warmtepompen horen bij elkaar. Hier is de optimale volgorde voor verduurzaming van een gemiddelde Nederlandse woning:

Fase 1 (direct, lage kosten):

  • Kierdichting (€50-€150, terugverdientijd 3-12 maanden)
  • Radiatorfolie (€15-€30, direct effect)

Fase 2 (1-2 jaar, middelgrote investering):

  • Spouwmuurisolatie (€800-€1.500, terugverdientijd 2-5 jaar)
  • Vloerisolatie (€500-€2.500, terugverdientijd 3-10 jaar)
  • Slimme thermostaat (€150-€250, terugverdientijd 1-2 jaar)

Fase 3 (na isolatie, grotere investering):

  • Zonnepanelen (€5.000-€9.000, terugverdientijd 5-10 jaar)
  • Hybride warmtepomp (€3.000-€5.000 netto, terugverdientijd 4-7 jaar)

Fase 4 (optioneel, voor maximale verduurzaming):

  • Thuisbatterij (€3.000-€6.000, terugverdientijd 7-12 jaar met dynamisch contract)
  • Full-electric warmtepomp (als isolatie goed genoeg is)
  • Triple glas bij raamvervanging

De volgorde is bewust: isolatie eerst. Een warmtepomp op een slecht geïsoleerde woning is als een emmer water scheppen met een zeef — je pompt warmte de woning in, maar die lekt er even snel weer uit. Isoleer eerst, dan profiteer je optimaal van de warmtepomp.

Gerelateerde artikelen


Externe bron: RVO — ISDE-subsidie info — onafhankelijke informatie over dit onderwerp.

Producten en aanbieders bij dit onderwerp

Dit blok is een overzicht van relevante productlinks, geen automatische ranglijst. Lees de argumentatie in het artikel voordat je kiest.

1. Trotec TTK 52 E luchtontvochtiger (tot 31 m²)
Vanaf €142,99
Bekijk →
vloerisolatiespouwmuurisolatieisolatie vergelijkingISDEterugverdientijdenergiebesparing

Veelgestelde Vragen

Wat is goedkoper: vloer- of spouwmuurisolatie?
Dat hangt af van werkelijk oppervlak, bereikbaarheid, materiaal, vooronderzoek, vocht- of herstelwerk en afwerking. Vergelijk offertes met dezelfde gemeten oppervlakken en berekende prestatie; een landelijke prijsband is geen offerte voor jouw woning.
Hoeveel bespaar ik per jaar met spouwmuurisolatie?
Bereken het verschil in warmtevraag voor jouw gevel en combineer dat met je warmtebron, rendement en energietarief. Een vast jaarbedrag zonder oppervlak, bestaande isolatie en stookgedrag is niet onderbouwd.
Krijg ik subsidie voor isolatie in 2026?
Ja. Voor eigenaar-bewoners loopt isolatiesubsidie via de ISDE. Je krijgt een bedrag per geïsoleerde vierkante meter, met een minimum aantal vierkante meters en een minimale isolatiewaarde per maatregel; voer je binnen 24 maanden twee of meer maatregelen uit, dan verdubbelt RVO het isolatiebedrag. De actuele bedragen staan op rvo.nl. VvE’s vallen onder de SVVE. De oude SEEH is per eind 2022 gesloten.
Is mijn spouwmuur geschikt voor inblaasisolatie?
Dat vraagt inspectie van onder meer spouwopbouw en -breedte, vervuiling, gevel- en voegwerk, vochtbelasting, ventilatie en het gekozen isolatiesysteem. Bouwjaar alleen bewijst geschiktheid niet.
Wat is het verschil tussen EPS en PUR inblaasisolatie?
EPS (piepschuim-parels) is goedkoper (€10-€14/m2) maar iets minder isolerend. PUR-schuim (polyurethaan) heeft een hogere isolatiewaarde per cm dikte en dicht ook kleine kieren af. PUR kost €18-€22/m2 maar heeft een betere Rc-waarde.
Kan ik vloerisolatie zelf aanbrengen?
Gedeeltelijk. Het aanbrengen van EPS-platen via de kruipruimte kan een handige doe-het-zelver zelf doen, mits de kruipruimte toegankelijk en droog is. Voor spray-on vloerisolatie of gehele vloervervanging is een vakman nodig.
WT
Uitgever van DuurzaamThuisLab (WT Digital). Verwerkt de energieprijsdata en rekent de modellen na op basis van specificaties en publieke bronnen. Geen installateur: voor een concrete installatie is advies van een vakbedrijf nodig.